CoinAjans.com
Kriptopara Haber

1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonunda vade sonu bugün: Neler olabilir?

kripto para haber coinajans

Bitcoin opsiyon piyasası, tarihi bir günü geride bırakmak üzere. 1 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin vadesi bugün doluyor.

Son aylarda Bitcoin’de vadeli kontratlar ve opsiyonlar büyük ilgi gördü. Bu ilgiyle birlikte gelinen noktada düzenlenmiş ve düzenlenmemiş borsalardaki opsiyon sözleşmelerinde açık pozisyonlar 1.9 milyar dolara dayandı. Piyasalara ilişkin veriler sağlayan Skew.com’a göre, sadece Deribit Bitcoin opsiyonlarında açık pozisyonlar, 1.2 milyar dolar büyüklüğünde. Regüle türev borsası CME’nin ise 440 milyon dolarlık bir payı var.

Bugün opsiyon sözleşmeleri için büyük bir gün olacak. Toplamda yaklaşık 115 bin sözleşmenin vadesi bugün bitecek.

1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonunda vade sonu bugün: Neler olabilir? 1

Opsiyon sözleşmeleri, alıcıya belirli bir tarihte veya daha öncesinde belirli bir fiyattan dayanak varlığı alma veya satma hakkı veren türev araçlar. Opsiyon alıcıları, bu alma ya da satma hakkını elde edebilmek için prim ödüyorlar. Alım opsiyonu (call option), bir varlığı satın alma hakkı, satım opsiyonu (put option) ise satma hakkı tanıyor.

1 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin süresinin dolacak olmasının fiyatta etki yaratabileceği değerlendiriliyor. Bununla birlikte, Decrypt‘e konuşan NEM Venture Fund’dan Nicholas Pelecanos, fiyat üzerinde önemli bir etki beklemiyor. Pelecanos, “Vade sonunun BTC fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olmasını beklemiyorum.” diyor ve opsiyonların satış tarafında çok düşük ve alış tarafında da çok yüksek seviyede olduğunu söylüyor.

Öte yandan bu sözleşmelerin yaratabileceği fiyat oynaklığı zaten yaşanmış olabilir. Bitcoin, dün 8900 bandına kadar sarkmış, daha sonra ise 9300 doların üzerine çıkmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Regülatörlerin Yüzde 95’i Kripto Paraları Araştırıyor!

Coin Ajans

Trading bots (ticaret botları) nedir? Trading bots altcoinleri manipüle ediyor mu? TAKİP ET

Sert fiyat hareketi öncesi Bitcoin balina etkinliği tesadüf mü?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası