CoinAjans.com
Altcoin

2017’den bu yana Ripple Escrow hesabını terk eden XRP sayısı 5.1 milyarı buldu

fairspin_koinmedya

Ripple Escrow hesabını terk eden XRP sayısı ile ilgili haberler oldukça ilgi çekiyor. Her ayın başında çıkan Ripple’dan ayrılan XRP haberleri can sıkıcı olsa da durum biraz farklı.


Ripple Escrow hesabını terk eden XRP sayısı kaç?

Ripple Escrow yani teminat hesabında 2017 yılı sonu itibariyle 55 milyar XRP vardı. 2019’un son ayına girdiğimiz şu dönemlerde bu miktar 49.9 milyara düştü. Bu zaman zarfında serbest bırakılan XRP miktarı 5.1 milyar oldu.

Ripple out-of-air üretilen 100 milyar adet XRP’nin yarıdan fazlasına sahip. Firma bankalar ve finansal kuruluşlara satmak üzere Escrow yani teminat hesabı tanımlamış durumda.

Escrow hesabından yapılan işlemleri raporlayan XRPArcade’e göre Ripple bu zaman zarfında aylık 212.5 milyon XRP satışı gerçekleştirdi.

“Satışlar aynı hızla devam ederse Escrow hesabındaki tüm XRP’ler 19 yıl 7 ayda satılmış olacak. Yani 2039 yılı Temmuz ayında Escrow hesabı boşalmış olacak.”

Ripple ve her ay başında serbest bıraktığı XRP miktarı kripto camiasının en çok konuşmayı sevdiği konuların başında geliyor. Aralık ayı başında yine yüklü miktarda XRP serbest bırakılmıştı:

Ripple 2019 yılında 36 cent seviyesinden girdi. Yıl içinde en yüksek 51 cent değerini gördü. Yıl bitimine yaklaştığımız şu günlerde ise fiyatı maalesef 22 cent. Ripple bu yıl zirve değeri üzerinden %57 değer yitirdi. Sene başı fiyatına göre de %39 geride.

Bloomberg geçtiğimiz Ağustos’ta yayınladığı raporda XRP’nin kötü performansından Ripple firmasını sorumlu tutmuştu:

“Ripple, kendi adına satışları artırmış durumda. XRP’nin satışları önceden whitepaper’da tanımlanmıştı. Ayrıca satış oranları dikkate alındığında XRP enflasyon oranının Bitcoin ve Ethereum eflasyonundan daha düşük olduğu görülecektir.

Ripple destekli satış baskısı

Firmanın savunması, teminat hesabından çıkarılan her bir XRP’nin mutlaka satıldığı manasına gelmediği. Bu konuda haklılar zira 1 Aralık 2019 tarihinde serbest bıraktıkları XRP’nin yarısını ertesi gün Ripple hesabına geri iade ettiler.

İkinci husus ise enflasyonun Bitcoin ve Ethereum’a nazaran düşük olması. Bu verileri kimi XRP uzmanları da doğruluyor ancak gözden kaçırılan bir nokta var. Bitcoin her 210.000 blokta bir enflasyonu yarıya düşürecek önlemlere sahip.

Keza Ethereum da zorluk bombası ve belirlenen hard fork güncellemeleri ile blok başına ödül sayısını azaltabiliyor. Bu süreç tamamen şeffaf ve binlerce katılımcının görüş beyan ettiği konsensüs modeliyle ilerliyor. XRP enflasyonu ise tamamen şirket yöneticilerinin insiyatifinde. Tüm kararlar kapalı devre sistem içinde alınıyor. Sonuçları ise tüm topluluğu etkiliyor.

Ripple hakkında daha fazlası için Tıklayın

İlgili Haberler

CipherTrace CEO’su Açıkladı: Ripple’ın XRP’si Şimdi Japonya Bankaları Tarafından Kabul Ediliyor

Coin Ajans

Ripple fiyatı dönüş sinyali için gözünüz 18 centte olsun

Coin Ajans

PwC ortaklığı Cardano ADA fiyatına yüzde 15 prim yaptırdı

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası