CoinAjans.com
Kriptopara Haber

2019 yılında Bitcoin yüzde kaç yükseldi?

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

2019 yılında Bitcoin ne kadar yükseldi? Bu yılki en yüksek fiyat seviyesinden yaklaşık %50 değer kaybetmiş olsa da hala en iyi performans gösteren varlık, “Bitcoin”!


2019 yılında Bitcoin, yüzde kaç arttı?

2019’da Menkul kıymetler piyasası, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken, Bitcoin, temmuz ayından bu yana neredeyse değerinin yarısını kaybetti. 

Fakat buna rağmen 2019’un sonuna yaklaşırken, %90‘lık bir kazanç ile yılın en yüksek performans gösteren varlık sınıfı hala Bitcoin.

Bir karşılaştırma yapacak olursak; 2019 yılında Bitcoin, %90 kazanç sağlarken, Dow Jones Industrial Average (DJIA) %20, S&P 500 %26 ve NASDAQ %30 yükseldi.

2019’da “Altın” yüzde 20 yükseldi

Yatırımcıların, altını Bitcoin’e karşı güvenli bir liman olarak tercih ettiği hakkında yayılan finansal haberlerin genel olarak kabul görmesine rağmen, altın 2019 yılında %20 oranında değer kazandı.

Aslında Bitcoin’e karşı güvenli liman olarak görüldüğü, altına yatırım yapılan toplam sermaye açısından doğru olabilir; zira altın piyasası kripto para piyasadan çok daha büyük.

Ancak 2019 yılında Bitcoin müthiş bir performans sergilerken, altın, menkul kıymetleri bile geçemedi ve uzun vadeli direnç seviyelerinin de altında kaldı.

Bu arada, güvenli liman olarak görülen en popüler varlıklar, belki de tahviller. Ancak ABD Hazine Bonosu oranları bu yıl % 2’nin altında kaldı; bu da tahvillerin, Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre %2 civarında olan ABD Doları enflasyonunu bile geçemediğini gösteriyor.

Hisse senetleri ve değerli metallerle karşılaştırıldığında, kriptonun, nispeten düşük likidite ve düşük piyasa değeri bakımından, diğer varlık sınıfları karşısında büyük bir avantaja sahip olduğu görülüyor.

Küresel sermayenin küçük bir kısmının bile Bitcoin’e ve diğer kripto para birimlerine yatırılması, kripto piyasasında büyük fiyat artışlarına neden olabilir.

Kripto paraların, düşük likiditeye ve düşük piyasa değerine sahip olması, yüksek volatiliteye yol açsa da uzun vadeli kripto yatırımı – özellikle 2019’da BTC- diğer varlık sınıflarından daha iyi performans göstermeye devam ediyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

İlgili Haberler

13 Mart Ethereum analizi: ETH tarihinin en büyük günlük çöküşü yaşandı!

Coin Ajans

Bitmain, Satış Ekibini Daraltıyor: Odak, İyice Ekipmanlara Kayacak

Coin Ajans

Çinli Yatırımcılar, Gizlice Bitcoin Satın Alıyor, Tether’ı Uçuruyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası