CoinAjans.com
Kriptopara Haber

42 Milyon Dolarlık Bu ICO Bir Dolandırıcılık Örneği miydi?

kripto para haber coinajans

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz gün 42 milyon dolar para toplamış bir Blockchain projesine dava açtı.

UnitedData’nın kurucusu Eran Eyal geçtiğimiz yıllarda Shopin adlı bir tokenı satışa çıkardı. Bu projenin amacı insanların alışveriş tercihlerinin toplanacağı, daha sonra bu tercihler üzerinden yeni ürün tavsiyelerinin verileceği bir platform geliştirmekti. Shopin tokenlarından elde edilen paralar da bu platform için harcanacaktı.

SEC’nin İddiası

Shopin projesi 2017-2018 tarihleri arasında bir ilk dijital para arzı (ICO) düzenledi ve bunun sonucunda 42 milyon dolar yatırım topladı. Ancak SEC tarafından öne sürülen iddialara göre bu paralar, vaat edilen platformu geliştirmek için kullanılmadı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, projeden sorumlu olan Eran Eyal’ın bu paraları “kişisel amaçlarla” kullandığını öne sürüyor. SEC tarafından paylaşılan bilgilere göre Eyal en az projeye gelen yatırımların en az 500 bin dolarlık kısmını bu amaçlarla kullandı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na göre Shopin ekibi, projenin kurduğu ortaklıklarla ilgili de insanlara yalan söyledi. SEC ayrıca Shopin’in düzenlediği ICO’nun bir menkul kıymet arzı olarak görüldüğünü ancak Shopin ekibinin bu ICO’yu düzenlemek için herhangi bir başvuruda bulunmadığını açıkladı.

Shopin projesini birkaç aydır soruşturan ve soruşturmaya devam eden SEC yetkilileri Eyal’ı insanları dolandırmakla suçluyorlar.

İlgili Haberler

DeFi projeleri daha ne kadar çıkacak? TAKİP ET

Bitcoin Lightning Network için büyük tehlike uyarısı

ABD’den Nicolas Maduro hakkında suç duyurusu: “Kripto para kullanarak ağır suçlar işlediler.”

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası