CoinAjans.com
Kriptopara Haber

49 milyon dolarlık hack ile ilişkili paralara Binance engeli

kripto para haber coinajans

Binance borsası, 49 milyon dolarlık Upbit’ten saldırısı ile ilişkili fonların tasfiye edilme girişimini engelledi.

CoinDesk’te yer alan habere göre, konuyla ilgili gelişmelerin başlangıcı Twitter’a uzanıyor. Kripto para dünyasındaki büyük işlemleri anlık biçimde gösteren bot Twitter hesabı “Whale Alert” çarşamba TSİ 19.00 sıralarında, yaklaşık 27 bin dolar değerindeki 137 Ether’in Upbit borsası hack olayıyla bağlantılı bir cüzdandan harekete geçtiği konusunda Binance borsasını uyardı. Binance daha önce, Upbit borsasından çalınan fonları donduracağını bildirmişti.

CZ olarak da bilinen Binance CEO’su Changpeng Zhao olayın ardından Twitter’dan, fonların başarılı şekilde dondurulduğunu ve kısa süre içinde Upbit borsasına aktarıldığını belirtti. Bilgisayar korsanlarının Ether’leri Binance borsasına aktarması ve fonların dondurulması arasında geçen zamanın ise yaklaşık yarım saat olduğu bildirildi.

Çalıntı kripto paraların harcanması eskisi kadar kolay değil

Bu olay bizlere gösteriyor ki 2014 yılında Mt. Gox borsası olayında olduğu gibi artık hacker’ların fonları çalıp rahatlıkla harcayabildiği günler geride kaldı. O dönem yaklaşık 850 bin Bitcoin, Mt. Gox borsasından çalınmıştı. Şüpheli kişilere bağlı olan cüzdan adresleri artık kayıtlı. Dolayısıyla borsalar bu cüzdanlardan herhangi bir fon borsaya giriş yaptığı anda bu paraları dondurabiliyorlar. Binance, 2019’un Ocak ayında Cryptopia hack olayından sonra borsasına giriş yapan bazı fonları dondurmuştu.

Tüm bunlara rağmen birçok çalıntı fonu aklamak hala mümkün. Yaklaşık 725 bin dolar değerindeki 3650 Ether, Upbit hack olayıyla bağlantılı bir cüzdandan 24 saat içinde başka cüzdanlara hızlıca geçirilerek dijital takibin zorlaştırılması sağlandı.

Güvenlik firması Uppsala’nın bu senenin başında ortaya koyduğu bir rapora göre; Upbit korsanları yaklaşık 3.2 milyon dolar değerindeki Ether’leri, takip edilmemesi için küçük parçalar halinde Binance, Bitfinex gibi borsalar vasıtasıyla görünmeden aklamış bile olabilir.

Büyük resme bakıldığında 49 milyon dolarlık fon çalmayı başaran korsanların, 27 bin dolar gibi çok da fazla olmayan bir meblağı Binance’e gönderme sebebi ise bilinmiyor. İddialardan biri hırsızların, borsanın reaksiyon süresini test ettiği yönünde.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bitcoin Cash ve Bitcoin SV Fiyatları Niye Uçuşa Geçti?

Coin Ajans

Beklenen Bitcoin düzeltmesi ne zaman? İşte dip beklentileri… TAKİP ET

Binance trafiği yüzde 60 arttı ve bakın neler oldu?

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası