CoinAjans.com
Blockchain

80 Japon bankası JP Morgan blockchain ödeme ağına katılıyor

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

JP Morgan blockchain ödeme ağına Japon bankaları büyük ilgi gösteriyor. Şimdiden 80’den fazla Japon bankası Interbank Information Network (IIN) ismi verilen bu ağa katılma isteğini açıkladı. 


JP Morgan blockchain ödeme ağına Japon bankaların ilgisi

JP Morgan üst düzey yöneticilerinden Daizaburo Sanai, bugün yayımlanan Bloomberg röportajında, şimdiye kadar bu blockchain ödeme ağına en çok ilgi gösteren ülkenin Japonya olduğunu söyledi. Ülkede dünya genelinde faaliyet gösteren 360’tan fazla banka var.

Sanai, IIN’in Japon bankalarının kara para aklama riskleri ile mücadele etmelerine yardımcı olabileceğini belirtti. Çünkü ağda para alıcıların taranmasını “daha hızlı ve daha verimli” bir şekilde gerçekleştirdiğini söyledi.

Financial Action Task Force (FATF), 2014 yılında Japonya’nın finansal sisteminde kara para aklama karşıtı önlemlerde eksiklikler tespit etmişti. O zamandan bu yana ülke bu yönde adımlar atması ve kara para aklama önlemlerini güçlendirmesi konusunda baskı altında. FATF geçen ay Japonya’da yerinde incelemeler yapmıştı. Bu incelemelerin sonuçlarının da gelecek yıl açıklanması planlanıyor.

İlgili – JPMorgan CEO’su: Kripto paralar bankacılık sistemi için risk değil

Haberlere göre IIN’e katılmak isteyen bankalardan biri Tokyo merkezli Sumitomo Mitsui Trust Bank. Banka artık katılım istediğini belirten bir mektup ile JP Morgan’a başvurmuş. Sumitomo hazine işlemleri bölümü yetkilisi Takashi Endo, IIN’nin soruşturmalar sırasında yaşanan gecikmeleri minimize etmeye yardımcı olabileceğini söyledi. Kapa para aklamayla mücadele çerçevesinde güvenlik güçleri ile işbirliği yapılıyor ve işlemler araştırılıyor. Endo, INN’e katılmanın bu süreçleri daha hızlı yapmaya yardım edebileceğini kaydediyor.

JP Morgan, IIN ağını 2017 yılında başlatmıştı. Bu ağ, JP Morgan’ın kendisinin blockchain platformu olan Quorum’da üye bankaların uluslararası ödemelerle ilgili bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlıyor. Ağın dikkate değer üyeleri arasında Deutsche Bank, Kanada Royal Bank ile Avustralya ve Yeni Zelanda (ANZ) Bankacılık Grubu var.

İlgili – Japon devi hisse sahiplerine kâr payını XRP üzerinden ödeyecek

Kaynak

İlgili Haberler

Merkezi Olmayan Finansman (DeFi) Bir Milyar Dolara Yaklaştı

Coin Ajans

Dünyanın en büyük 2. bankası CCB blockchain platformu kurdu

Coin Ajans

Türk Kripto Para Piyasasında Yeni Gelişme: CHP, TBMM’ye Blockchain Önergesi Sundu!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası