CoinAjans.com
Kriptopara Haber

ABD, 1 milyar dolarlık Bitcoin’e el koydu

kripto para haber coinajans

Bloomberg, ABD Adalet Bakanlığı’nın toplam değeri 1 milyar doların üzerinde olan Bitcoin’lere el koyduğunu bildirdi. Bu Bitcoin’lerin karanlık ağ pazar yeri Silk Road’a ait olduğu belirtiliyor.

1 milyar dolarlık ele geçirme, ABD’nin şimdiye kadarki en büyük kripto para operasyonu olarak kayıtlara geçti.

Dün 2015’ten bu yana hiçbir çıkış olmayan bir cüzdandan 69 bin 369 BTC’nin taşındığını bildirmiştik. Bu hareketin Adalet Bakanlığı’nın ele geçirdiği Bitcoin’lerle bir ilişkisi olup olmadığı henüz net değil ancak bu BTC’lerin de Silk Road ile bağlantıları bulunmuştu.

Blockchain analiz şirketi Elliptic, cüzdandaki BTC’lerin Silk Road ile ilişkili olabileceğini açıklamıştı. Silk Road, 2013 yılında ABD’li ajanlar tarafından çökertilmeden önce uyuşturucu alımından kiralık katil tutmaya kadar yasa dışı birçok şeyin alışverişinin yapıldığı bir karanlık pazar yeriydi. Siteye ait bazı BTC’ler geçtiğimiz yıllarda devlet tarafından düzenlenen açık artırmalarla satılmıştı.

Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Şu anda bu BTC’lerin Silk Road’dan geldiğinden yüzde 60 emin olduğumu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Silk Road’ın yasa dışı satışlarla 1.2 milyar dolar elde ettiği ve üç yıldan daha kısa bir süre içinde komisyonlardan 80 milyon dolar kazandığı söyleniyor. Sitede tüm işlem Bitcoin üzerinden yürüyordu. Ross William Ulbricht, Silk Road’ı 2011 yılının Ocak ayından kapatılana kadar işletti. Müebbet hapis cezası alan Ulbricht, şu anda hapishanede bulunuyor.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan açıklama: Bu fonlar Silk Road’dan çalındı

Adalet Bakanlığı yetkilileri, ele geçirilen Bitcoin’lerin 2012 ve 2013 gibi Silk Road’dan çalınan Bitcoin’ler olduğunu açıkladı. Bakanlık, ABD Başsavcılığı ve IRS CI ajanları tarafından bu BTC adresiyle ilgili yapılan derin incelemelerin fonların Şahıs X’le (burada isim gizleniyor) ilişkili olduğunu ortaya çıkardığını, bu şahsın da Silk Road’ın paralarını hack’lediğinin belirlendiğini bildirdi. Açıklamanın devamında “Hack’le ilgili bu soruşturma çerçevesinde kolluk kuvvetleri 3 Kasım 2020’de birkaç bin Bitcoin ele geçirdi. 4 Kasım 2020’de ise ele geçirilen Bitcoin’lerin değeri 1 milyar doların üzerindeydi.” denildi.

Yetkililer, Bitcoin’e ek olarak aynı miktarda tümü Bitcoin’den çatallanarak oluşturulan kripto paralar olan Bitcoin Cash, Bitcoin Gold ve Bitcoin SV’ye de el koydu.

ABD’nin ele geçirdiği Bitcoin’ler

Amerika Birleşik Devletleri, bugüne kadar sayısız Bitcoin ele geçirdi. Bu BTC’lerin çok büyük bölümü ise Silk Road’a aitti. Federal hükümet, ele geçirilen Bitcoin’leri bugüne kadar çeşitli açık artırmalarla sattı. ABD, bugünkü gelişmeye kadar toplamda 185 bin 230 BTC’ye el koymuştu. Bugün bu rakamın 250 bini geçtiği söylenebilir.

US Marshals tarafından yapılan açık artırmaların ilkine ünlü yatırımcı Tim Draper katılmış ve açık artırmayı kazanarak buradan toplamda 29 bin 657 BTC almıştı. Bu BTC’ler için yapılan ödeme o sırada 18 milyon 740 bin dolardı ve bugünkü toplam değerleri ise 451 milyon dolar.

Daha fazla detay geliyor…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Ripple CEO’sundan 2020 kripto tahmini

Coin Ajans

ABD Hazine Bakanı: Yeni kripto para düzenlemeleri getireceğiz

Coin Ajans

Brave Browser rekor tazeledi

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası