CoinAjans.com
Kriptopara Haber

ABD 900 milyar dolarlık teşvik paketini onayladı: Bitcoin nasıl etkilenir?

kripto para haber coinajans

Kripto Para Haber – ABD Senatosu, küçük işletmeler için 300 milyar dolar ve Amerikalı yetişkinler için 600 dolara kadar doğrudan ödemeler dahil olmak üzere yaklaşık 900 milyar dolar değerinde yeni bir teşvik paketini onayladı. COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana 3 trilyon doları aşan toplam ekonomik rahatlama miktarı ile, bu gelişmelerin Bitcoin için pozitif olup olmadığı sorusu hâlâ devam ediyor.

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı

COVID-19 bu yılın başlarında Batı dünyasına sızarken, çoğu ülke virüsün yayılmasına karşı savaşmak için tam karantina uygulamaları başlattı. Ancak istenmeyen sonuçlar küresel ekonomilere ve insanların işlerine ve kişisel finansmanına zarar verdi.

Nominal GSYİH’ye göre dünyanın en büyük ülkesi olan ABD, Mart ayında 2,2 trilyon dolarlık devasa bir teşvik paketini hayata geçirerek vatandaşlarına yardım etmeye karar verdi. Ancak virüs ortadan kalkmadı ve ABD Senatosu dün resmileşen başka bir anlaşmayı tartışmaya başladı.

Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato, ABD tarihindeki bu ikinci en büyük ekonomik yardım paketi lehine 92-6 oy kullandı. Demokratlar tarafından kontrol edilen Meclis ise onay için 359-53 oy kullandı. Başkan Donald Trump, tasarıyı imzalayarak yasaya dönüştürmek zorunda.

Hafta başında paralar hesaplara yatıyor

Paket, küçük işletmelerde 300 milyar dolarlık yardım, Amerikalı yetişkinler için 600 dolara kadar yeni bir doğrudan ödeme ve Mart 2021’in ortasına kadar işsizlik sigortasında haftada 300 dolarlık bir tamamlama içeriyor. Konuyla ilgili konuşan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin şöyle konuştu:

İyi haber şu ki, bu ekonomiye para kazandırmanın çok çok hızlı bir yolu. İnsanlar paralarını önümüzdeki haftanın başında alacak.

Hükûmet, bu yardım paketlerinde vatandaşlarına yardım etmeyi hedeflerken, artan ABD doları baskısı rezerv para biriminin değer kaybetmesine neden oldu. Dolar, yalnızca mart ayından bu yana euro karşısında %10’un üzerinde değer kaybetti.

Çok sayıda önde gelen ekonomist, bu önlemlerin nihayetinde yüksek enflasyon oranlarına ve doların ölümüne yol açacağı konusunda uyardı. Peter Schiff daha da ileri gitti ve hiper enflasyonun söz konusu bile olmadığını söyledi.

Kripto para topluluğu iyimser: Bitcoin olumlu etkilenebilir

Bu nedenle kripto para topluluğu, fiat para birimleri ile Bitcoin arasındaki en önemli farklardan birini vurgulama fırsatını kullandı. Hükûmetler göz açıp kapayıncaya kadar yeni para basabileceklerini gösterirken, birincil kripto para biriminin 21 milyon tokenlik sınırlı bir arzı var.

Bununla birlikte topluluk her zaman bu büyük farkı vurguladı. Bu durumda daha çekici olan şey, kripto endüstrisi dışındaki önde gelen geleneksel yatırımcıların bunu fark etmeye başlaması ve BTC’ye fon ayırmaya başlamasıydı.

Hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones III ilkler arasındaydı. Kısa bir süre sonra Stanley Druckenmiller onu takip etti. MicroStrategy, Ruffer Investment, MassMutual, One River Asset Management, Guggenheim ve daha fazlası gibi şirketler ve kurumlar da aynısını yaptı.

BTC’nin hükümetlerin politikalarına karşı bir koruma görevi görebileceğini düşündüler ve bunu nihai değer varlığı deposu olan altın ile karşılaştırdılar.

Sonuç olarak, en son teşvik paketinin Bitcoin’i aynı şekilde etkileyip etkilemeyeceğini ve daha da önemli isimleri birikmeye başlamak için acele edip etmeyeceğini takip etmek ilginç olacak.

Bu yazı ilk olarak Cryptopotato’da yayımlanmıştır.


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


İlgili Haberler

Waves CEO’sundan yükselen DeFi’ye karşı “ICO balonu” uyarısı

Ethereum 5 ayın zirvesinde – Boğalar 500 dolara mı hazırlanıyor? TAKİP ET

Paypal Bitcoin alım ve satım hacimleri 100 milyon doları devirdi

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası