CoinAjans.com
Kriptopara Haber

ABD Federal Mahkemesinden Bitcoin severleri rahatlatan karar TAKİP ET

kripto para haber coinajans
huobi_koinmedya

ABD’de mahkeme, Bitcoin severleri sevindiren bir karara imza attı. Mahkemenin kararına göre BTC bir “para” türü. Bu kararına gerekçe olarak ise bir yasayı gösterdi.


Bitcoin severleri rahatlatan karar – ABD federal mahkemesi “para” olduğunu kabul etti

Bitcoin bir kripto para ve yeni bir para türü. Ancak bu yeni dijital para türünün yasal statüsü her zaman tartışma konusu oldu. Çünkü çoğu zaman bununla ilgili kesin ve belirleyici yasal düzenlemeler yok ya da eksik. Bundan dolayı bir olay mahkemeye intikal edince farklı kararlar çıkabiliyor.

Mesela kısa süre önce Rusya’da bir mahkeme yasal dayanağı olmadığı için Bitcoin çalmayı suç olarak görmemişti.

İlgili – Mahkemeden şok karar: Bitcoin çalmak suç değildir!

koinmedya_brave

Yine de ülkeler bu yönde yasal çerçeveyi hızla geliştirmeye devam ediyor. Bitcoin severleri rahatlatan karar ise ABD’den geldi. ABD’de federal bir mahkeme, Bitcoin’in bir tür “para” olduğunu kabul etti. Mahkeme Cuma günü kararının gerekçesine dayanak olarak ise Washington D.C. Para Transferi Kuruluşları Yasası’nı gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri / Harmon davasında, Baş Yargıç Beryl A. Howell paranın “genellikle bir değişim aracı, ödeme yöntemi veya değer deposu anlamına geldiğini” yazdı.

Yargıç Beryl A. Howell, “Bitcoin’de de tam da bu saydıkları şeyler olduğunu” söyledi.

Mahkemenin Bitcoin’i para olarak kabul etmesi verdiği kararda kilit rol oynuyor. Çünkü devlet tarafından Larry Harmon aleyhine açılan davarda, federal yasaları çiğneyerek kara para akladığı iddia ediliyordu. Çünkü Larry Harmon lisanssız olarak Bitcoin işlem platformu işletiyordu.

koinmedya_brave

İlgili – Apple, Google ve YouTube arasında Bitcoin kavgası!

Bir kripto para kamu politikası düşünce kuruluşu Coin Center’da iletişim direktörü olan Neeraj Agrawal ise mahkemenin yorumunun, Bitcoin’in “DC’deki para iletim lisansı bağlamında para muamelesi gördüğü anlamına geldiğini” söyledi. Daha fazlası değil.

Bitcoin ana akım finans dünyasında ve kurumsal yatırımcılar arasında ilgi görmeye devam ettikçe, kripto paralar ile ilgili yasal çerçeve de zamanla netlik kazanacak. Bu durumda bu yöndeki belirsizlikler de zamanla ardan kalkacak. Kripto topluluğu ise bir an önce bu alanla ilgili yasal düzenlemelerin daha net olmasını istiyor. Bu aynı zamanda Bitcoin ve kripto paraların benimsenmesini hızlandıracak.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Merkez Bankası, yıl sonu dolar beklentisini açıkladı

Ethereum neden düşüyor? Düşüş sürecek mi, yükseliş mi gelecek?

Coin Ajans

Batan borsanın çalışanı, 250,000 dolarlık kripto para çalmış

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası