CoinAjans.com
Kriptopara Haber

ABD’nin hedef tahtasındaki Monero’ya (XMR) saldırı

kripto para haber coinajans

Monero’nun önde gelen geliştiricisi Riccardo Spagni, Monero’ya karşı bir Sybil saldırısı yürütüldüğünü açıkladı. Monero ağının işleyişini aksatmak amacıyla gerçekleştirilen saldırı başarıya ulaşmadı.

Sybil saldırısı, Binance Akademi’nin tanımına göre, bir kişinin birden fazla hesap, nod ya da bilgisayar aracılığı ile bir ağı ele geçirmeye çalışması sonucu oluşan bir güvenlik tehdidi. Böyle bir saldırıda saldırganlar eğer yeteri kadar sahte kimlik yaratabilirlerse ağda bulunan dürüst nodları geride bırakabilirler. Sonrasında ise blokları almayı ve iletmeyi engelleyerek diğer kullanıcıların ağa erişimesinin önüne geçebilirler. Saldırganların ağdaki hesaplama gücünün ya da hash oranının çoğunluğunu ele geçirdikleri çok büyük ölçekli bir Sybil saldırısında ise %51 saldırısı gerçekleştirilebileceği belirtiliyor. Böyle bir durumda saldırganlar işlemlerin sırasını değiştirebilir ve işlemlerin onaylanmasını engelleyebilirler.

Spagni, ‘beceriksizce’ olarak nitelendirdiği saldırının Monero’nun gizlilik mekanizmaları üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını söyledi. Monero geliştiricisi, bu saldırının sadece Monero’ya değil, her kripto paraya karşı yapılabileceğini ekledi.

Monero devletlerin hedefinde

Monero, işlem gizliliği sağlayan bir kripto para olması nedeniyle başta ABD olmak üzere devletlerin hedefinde. ABD, yakın zaman önce Monero’daki işlemlerin takip edilmesini sağlayacak araç geliştirilmesi için ihale açmış, bu ihale sonucunda iki şirket belirlenmişti. Buna göre Chainalysis ve Integra FEC, Monero’nun gizliliğini kırmak için çalışmalar yapacaklar. Güney Kore, ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarına Monero’yu liste dışı etme baskısı yaparken ve bunda başarılı olurken Europol ise Monero’nun kolluk kuvvetlerine sorun yarattığını itiraf etmişti.

Monero (XMR), TSİ 21.45 itibari ile 115 dolardan işlem görüyor. XMR, 2020’nin başından beri yüzde 150 oranında değer kazandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bitcoin’in 15,000 doları geçmesinin ardından analistler ne diyor?

Binance Vadeli İşlem Platformuna Litecoin’i Ekliyor

Coin Ajans

Ripple, XRP, SEC davası ve düşen fiyatlar ile kripto parayı tutmalı mı yoksa satmalı mısınız?

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası