CoinAjans.com
Altcoin

Altına endeksli Tether XAut geliyor

Altına endeksli Tether XAut geliyor 1
fairspin_banner

Tether altına endeksli istikrarlı koin olan XAut ile geliyor. Yeni kripto para değerini altına endeksleyecek. 1 XAut, 1 ons altına eşit olarak piyasaya sürülecek.


Altına endeksli Tether XAut

Bitcoin ve kripto para fiyatlarındaki aşırı dalgalanma yatırımcıların fiyat konusunda daha istikrarlı kripto paralara ihtiyaç duymasına neden oldu. İstikrarlı koinler (stabil coin) kripto para yatırımcılarının bu konudaki ihtiyaçlarına cevap verdi. İstikrarlı koinler içerisinde en çok talep gören ve kullanılan kripto para ise Tether (USDT). Tether, değerini 1 dolara endekslemiş istikrarlı bir kripto para. Tether, Ethereum ve Tron platformu üzerinde işlem görüyor.

Tether, piyasaya sürülmesinin ardında ciddi talep gördü ve toplam piyasa değeri açısında CoinMarketCap sıralamasında hızlıca ilk 10’a girdi. Yazının kaleme alındığı saatte 4,650 milyar dolar piyasa değerine sahip ve sıralamada ise XRP ve Bitcoin Cash’in hemen arsından 5’inci sırada.

İşlem hacmi açısından Tether, kripto para piyasalarında ara para birimi olarak kullanılıyor. Örneğin Bitcoin’ini bozdurup XRP almak isteyen yatırımcı parasını ilk olarak Tether’e ardından XRP’ye çeviriyor. Bu durum doğal olarak Tether işlem hacmini arttırıyor. Tether işlem hacmi Bitcoin’den de fazla. Örneğin bugün Tether işlem hacmi 31,86 milyar dolar. Bitcoin’in işlem hacmi ise 24,65 milyar dolar.

Tether değerini dolara endekslemiş bir kripto para ama dolar yeterince istikrarlı mı?

2019 ve 2020 dönemi makro ekonomik açıdan sıfır (hatta negatif) faizlerin yaşandığı ve merkez bankalarının bolca para bastığı bir dönem oldu ve olacağa da benziyor. Aşırı likidite dolar ve euro değerlerinde ciddi değer kayıplarına yol açıyor. Bu nedenle altın güvenli bir liman olarak yatırımcıların ilgisini çekiyor. Örneğin çeyrek altın 1 yıl önce 350 liradan satılırken şu an 480 liraya kadar yükseldi. Kısa süre içerisinde 500 liraya yükselmesi sürpriz olmayacaktır.

Tether piyasadaki bu durumu da iyi okudu ve altına endeksli istikrarlı bir koin çıkarmaya karar verdi. Tether’in altına endeksli yeni istikrarlı koini XAut.

Lütfen Bkz: Craig Wright Satoshi Nakamoto olduğunu ispatlarsa BSV gerçek Bitcoin mi olur?

Altına endeksli token için TG Commodities Limited’de bir hesabınız olması gerekiyor. Minimum XAut satış miktarı ise 50 XAut. Yaklaşık 75 bin dolara denk geliyor. Yani 1 XAut, 1500 dolar yani 1 ons. Ons ise 28,349 grama denk geliyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Tether darphanesi USDT basmaya devam ediyor: Yükseliş işareti mi?

Coin Ajans

Haftanın önemli Cardano haberleri: ADA’da beklentiler, yorumlar, analizler ve fiyat tahminleri TAKİP ET

Bir günde yüzde 20’lik düşüş ve Ethereum 200 dolar

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası