CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Amerikan Ekonomist: Dolar Çöküşü Geliyor, Bitcoin ve Altın Fırsat Elde Edecek

kripto para haber coinajans

Yatırım bankacılığı devi Morgan Stanley’in eski Asya başkanı Stephen Roach, ABD Doları’nın değerinin önemli ölçüde kaybedeceğini belirterek Bitcoin ve altının bundan yararlanabileceğini söyledi.

CNBC’de konuşan Roach, Amerika’nın devasa bütçe açığının yanı sıra ülkenin küreselleşmeyi yavaşlatma çabaları ile salgının ortasında hızla değişen dünyayı, doları aşağı çekecek büyük faktörler olarak nitelendirdi.

Dünyanın rezerv para biriminin sonunun gelebileceğini öngören Roach, yatırımcıları olası bir dolar çöküşü hakkında uyarmanın zamanının geldiğini düşünüyor.

“ABD ekonomisi uzun zamandır bazı önemli makro dengesizliklerin, yani çok düşük yurt içi tasarruf oranları ve kronikleşmiş cari açığın etkisi altında.” diyen Amerikalı ekonomist, bu problemlerin bütçe açığındaki sıçramalarla birlikte kötüden daha kötüye gittiğini ileri sürüyor.

Roach, açıklamalarının devamında, “Amortismana göre düzeltilmiş ulusal tasarruf oranı, muhtemelen negatif bölgenin derinlerine inecek. Aynı zamanda, Amerika küreselleşmeden uzaklaşıyor ve kendini dünyanın geri kalanından ayırmaya odaklanıyor. Bence bu ölümcül bir birleşim.” yorumunu yaparak doların çok, çok keskin bir şekilde düşeceğini iddia etti.

Ekonomist, doların 2011’deki düşük seviyelerini kolayca test edebileceğini, gelecek yıl veya iki yıl içinde yüzde 35’e kadar düşüş yaşayabileceğini tahmin ediyor.

Roach, Bloomberg‘de yayınlanan bir yazısında ise yatırımcıların çöküşe karşı bir hedge arayışındayken kripto paraların ve altının doların zayıflığından faydalanması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: “Bu piyasalar, günlük hacmin 6.6 trilyon dolar olduğu döviz piyasalarındaki büyük düzeltmeleri absorbe etmek için çok küçükler.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Justin Sun Yeni Tron Projesini Açıkladı!

Coin Ajans

BitMEX’ten kritik karar: Japon yatırımcılara kapılar kapatılıyor!

Bitcoin ve Ethereum ‘Yok Edilebilir’ Mi? Coinbase Yöneticisi Yanıtladı!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası