CoinAjans.com
Altcoin

Analistler Ripple hakkında neden bu kadar karamsar?

fairspin_koinmedya

Analistler Ripple hakkında neden olumsuz görüş beyan ediyorlar? Bir kaç önemli kripto uzmanı dışında duayen isimlerin neredeyse tamamı XRP’nin daha da düşebileceği uyarısında bulunuyor. Neden?


Analistler Ripple hakkında neden karamsar?

XRP’nin USD karşısındaki pozisyonu pek iç açıcı değil. Ripple uzun süre 30 cent desteğine tutunmaya çalıştı. Şimdilerde ise 23 cent desteğine razı olacak kadar geriledi. Ancak bu hedefinde bile pek başarılı olduğu söylenemez zira yazı yayına hazırlanırken 22.5 cent değerinden işlem görüyordu.

Meşhur kripto analisti TraderSZ’ye göre durum daha bile kötü bir hal alabilir. Ripple grafiğine geniş ölçekten bakıldığında daha mantıkı sonuçlara ulaşmak mümkün. Aşağıdaki grafik haftalık zaman diliminde. Yani her bir mum çubuğu bir haftalık fiyat hareketini temsil ediyor. Böyle olunca da 2017 yılı başından bu yana yaşanan tüm değişimleri gözlemlemek olası hale geliyor.

Analiste göre XRP 26.6 cent altında kaldığı müddetçe kendini aşağıya çekecek çukurun dibi tam olarak 13.5 cent! Yani %40-45 oranında bir düşüşten söz ediyoruz. Analiste göre böylesi bir senaryo önümüzdeki haftalar veya aylar içinde gerçekleşebilir.

Risk Büyük

Korkutucu olan şu ki bu tarz fikirler münferit değil. Yani sektörün önemli isimleri de bu olasılığın gücendiğini belirtiyor. Görüşlerini Tradingview platformu üzerinden aktaran meşhur analist Magic, geçen günlerde şu analizi yayınlamıştı. Analistler Ripple hakkında neden

Analize Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Analiste göre XRP yükselen kanal destek hattını çoktan kırdı. Mavi çizgi olarak gördüğümüz bu hat kırıldıktan sonra direnç olarak test edildi ve çalıştı. Bundan sonra olası hedef 15 cent seviyesi. Buranın da tutulamaması durumunda hedef doğrudan 3 cent!

Analist devamında Ripple’ın geçmişte yani 2017 yılı içinde sıklıkla “aşırı alım” bölgesine girdiğine işaret ediyor. Yani alıcıların FOMO’ya kapılıp kontrolsüzce alım yapıldığı dönemlere şahit olunmuş. Ancak fiyat grafiğe göre son 5 yıl içinde hiç aşırı satış bölgesine girmemiş. Yani XRP’nin aşırı alındığı dönemler olmuş ancak aşırı satıldığı dönemler hiç yaşanmamış.

Mevcut satış baskısı bile fiyatı bu kadar aşağı çekiyorsa, bir de aşırı satış baskısı yaşanırsa neler olacağını düşünün. Haftalık grafik geniş perspektiften bakmak için sıklıkla kullanılan bir zaman ölçeğidir. Bu yüzden uyarıyı dikkate almakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Ripple – XRP İlişkisi

Ripple yatırımcıları uzun zamandır HODL konumunda bekliyorlar. 2018 ayı sezonu ile başlayan kabus henüz sona ermedi. Hayal edilen 1 dolar seviyeleri bir türlü gelmedi. Birçok altcoin grafiği hem BTC hem de USD karşısında önemli yükseliş işaretleri vermeye başladığı bu dönemlerde XRP’nin hala “güneyi” göstermesi pek hayra alamet değil.

Bir diğer kripto uzmanı Alex Krüger, şaka yoluyla da olsa Ripple’a dokundurmadan edememişti. Krüger’a göre XRP mevcut performansını devam ettirirse bir kaç aya kalmaz sıfır doları yakalar.

Analistler Ripple hakkında neden bu kadar karamsar? Çünkü ne firma olarak Ripple ne de varlık olarak XRP güven vermiyor! XRP aslında bankalar ve finans kurumları arasında bir mübadele unsuru olarak tasarlandı. Bireysel yatırımcının alık saklaması için değil. Firma hiçbir zaman XRP sahiplerine kâr vadetmedi. Böyle olması zaten XRP’yi tahvil sınıfına sokmaya yeterdi. Firma israrla XRP’nin operasyonel bir varlık olduğunu, Ripple’ın kurumsal kimliğinden bağımsız ele alınması gerektiğini ifade ediyor.

Türk analistlerden KriptoLevent de Magic’e benzer bir görüşü takipçilerine paylaştı:

Son söz olarak şunu söyleyebiliriz ki, Ripple kısa ve orta vadede hala sancılı yürüyüşüne devam edebilir.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

İlgili Haberler

Analist: Yüzde 400’ü Aşan Popüler Altcoin’i Parlak Bir Gelecek Bekliyor!

Coin Ajans

LINK – ETH grafik benzerliği korkutuyor – ChainLink ralli öncesine çekilebilir

Coin Ajans

Dikkat! Ripple büyük bir harekete hazırlanıyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası