CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Analiz: Bitcoin 8000 doları görür mü?

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Bitcoin 8000 doları görür mü görmez mi? Kripto piyasası şu günlerde bu sorunun cevabını merak ediyor. Bitcoin son 10 gündür takılıp kaldığı aralıktan çıkıp yükselişe geçer mi dersiniz?


Bitcoin 8000 doları görür mü?

4 Aralık günü Bitcoin beklenmedik bir şekilde 7,080 dolardan 7,788 dolara çıktı ve bu çıkış bir kaç saat içinde gerçekleşti.  Artış oranı ise %9,92 gibi yüksek bir oran. Tüm piyasayı bir heyecan dalgası kapladı, acaba tekrar 10,000 doları görebilir miyiz sorusu akıllara geldi. Ancak günün sonunda Bitcoin başladığı noktaya geri dönmek durumunda kaldı.

7,800 dolar seviyesinde ciddi bir dirençle karşılaşan Bitcoin günlerdir 8,000 doları göremiyor. Yatırımcılar, hacim profili görünür aralığının(VPVR) 7.850 dolarda hatta daha yüksek olanının 8.040 dolarda olan yüksek hacimli nodlarına dikkat çekiyorlar. Fiyatın bu iki nodda da stop short olduğu göz önüne alındığında, bir sonraki yukarı doğru itme kuvvetinin bu bölgeyi aşabilmesi için daha güçlü ve sürekli bir hacme sahip olması gerekecek.

Sonuçta, Bitcoin fiyatı uzun vadeli azalan trend çizgisinin altında sıkışmış kalmış durumda ve 26 Haziran’dan beri trend hattına yükselen, reddedilen ve düşük seviyedeki başka bir aşamaya düşen net bir fiyat modeli var karşımızda.

Bu durum, her fiyat düşüşünde, ya yeni bir dip bulunduğunu, ya da bu son düşüşlerin düşük kaldıraçlı uzun pozisyonlar için fırsat olduğunu iddia eden, sabit fikirli boğalar için bile ideal bir durum değil. Ne yazık ki bu düşünceye sahip olanların bir çoğu yatırımlarını durdurdu, tasfiye etti ya da kırmızıya çevirdi. Bu arada Bitcoin fiyatının her iki tarafına da oyun oynayanlar şunu yakında fark edebilirler: alçalan kanalın daha düşük trend hattına doğru olan bu son düşüşün ardından aşırı satış hareketi başlayabilir.

Piyasayı etkileyen nedenler

Skew Markets verilerine göre, dünkü dalgalanma sonucunda BitMEX kaldıraçlı pozisyonlarda yaklaşık 60 milyon dolar likidite edildi. Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin uzun süredir Bitcoin tarafından yalnızca% 37 desteklendiği haberi de piyasayı etkileyebilir. Ayrıca, 4 Aralık’ın son saatlerinde kripto medyası Bakkt CEO’su Kelly Loeffler’in Georgia eyaletini temsil etmek için ABD Senatörü olarak görev yapmak üzere Bakkt’dan ayrıldığını bildirmesi gündeme damga vurdu. Kuşkusuz bu haber de yatırımcılar açısından iyiye bir işaret oluşturmuyor, ancak olaya şöyle bakalım Loeffler’in bir senatör olarak yeni pozisyonunda kripto-destekleyici yasaları savunması, kripto piyasası için olumlu bir gelişme olabilir.

  Kripto dünyasında korku ve hırs endeks okumaları en son artık” Aşırı Korkuya “dönmüş durumda. Yatırımcıların göstergeyi bir karşı işlem sinyali olarak algıladıklarını göz önüne alırsak, bazıları Bitcoin’in şu anki fiyat hareketini, açık pozisyonları açmak için veya biriktirmek başka bir fırsat olarak görbilirler. Riskten kaçınan yatırımcılar, ise görüntüyü , Bitcoin fiyatının 7.000 $ tutmayı başaramazsa yeni ayın en düşük seviyesine düşebileceği yönünde bir başka uyarı olarak yorumlayabilirler. Bugün, Bitcoin önceden yaşadığı performansı artırmaya çalışıyor, ancak Bollinger Band göstergesinin hareketli ortalaması ile aynı hizada olan azalan kanal orta noktasında 7,512 dolar  gibi güçlü bir direnç var.

MACD göstergesi ne diyor?

Geçtiğimiz birkaç gün boyunca, (MACD) göstergesi bir boğa kesişmesi ortaya koydu ve histogram pozitife döndü. Ancak mevcut momentuma bakan traderlar daha çok hacim ve Bitcoin fiyat hareketinde daha çok aralık görmek istiyorlar çünkü 12 dönemlik üssel hareketli ortalamanın üstüne çıkma konusunda zorluklar yaşıyor Bitcoin.
Şu anda, alım hacmi artıyor ve eğer fiyat Bollinger Band hareketli ortalamasının üzerine çıkabilirse, Bitcoin 7.976 dolara yükselebilir.

6 saatlik grafikte gösterildiği gibi, Bitcoin biraz yukarı doğru hareket gösteriyor. 12-nokta üssel hareketli ortalama (EMA) yavaş yavaş 26-EMA’nın üstünden geçmeye devam ediyor ve fiyat 7.400 $ direncine karşı baskı yapıyor. Günlük grafikte görüldüğü ve daha önce de belirtildiği gibi, MACD histogramı hız kazanmaya devam ediyor, ancak Bitcoin fiyatını 7,400-7,600 dolara yükseltmek için daha fazla alım hacmi gerekecektir.

Göreceli güç endeksi (RSI) yükseliş bölgesine girdi ve Stokastik RSI hızla 80’e yükseliyor. Ayrıca Bollinger Bantlarının sıkılaştığı ve fiyatın göstergenin hareketli ortalamasının biraz üzerinde olduğu görülüyor. Bütün bunlar, daha büyük bir hamlenin yaklaşmakta olduğunu götseriyor. Ayrıca VPVR’nin durumuna bakarsak yukarıda belirtilen bölgede fiyat 7.400 dolar – 7.600 dolara çıkabilir. Bu durumunda VPVR fiyatın 8.000 dolar olabileceğini de gösteriyor. 7.080 doların altına düşen bir fiyat, eğer alıcılar dip seviyesine kadar satın almazsa, 6.800 dolara kadar bile düşebilir. Böylece önceki çift dip fiyatı 6.524 doları tekrar ziyaret edebilir.
Boğalar bu seviyeyi görmezden gelirse, bir sonraki hedef 5.250 dolar olacaktır. Günlük grafikte gösterildiği gibi, 4.000 ila 13.800 ABD Doları arasındaki fiyat artışı çok hızlı gerçekleşti.  7.200 ila 5.300 ABD Doları arasında minimum destek ortaya çıktı. BTC fiyatı alçalan kanal desteğinin altına düşerse fiyat hızlı bir şekilde bu bölgeye girebilir

Kaynak

İlgili Haberler

Bitfinex, 1000 doların altındaki para yatırma ücretlerini kaldırıyor

Coin Ajans

Chiliz Juventus taraftar token satışına başladı: Dahası da var

Coin Ajans

PayPal durmuyor! Satın alım için kripto para şirketleriyle görüşüyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası