CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Arjantin’de Bitcoin işlem hacmi kabinenin açıklanmasıyla birlikte ATH yaptı

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Ekim ayında Arjantin’in başkanı seçilen Alberto Fernandez yeni kabinesini kurdu. Yapılan pozitif açıklamalar ile birlikte Arjantin’de Bitcoin işlem hacmi Aralık ayının ilk haftasında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.


Arjantin’de Bitcoin işlem hacmi ATH yaptı

10 Aralık itibari ile görevi başlayacak ve önümüzdeki 4 yıl boyunca ülkeyi yönetecek olan yeni hükumet halka şimdiden umut dağıtmaya başladı.  Bitcoin ticaretindeki beklenemedik yükselişin en önemli sebebi olarak yeni hükumetin IMF ile çalışmaya sıcak bakmaması gösteriliyor.

Uluslararası düzeyde kabul gören bir izleme ajansı olan Coin.Dance’ın verilerine göre, Arjantin’deki LocalBitcoins borsasında Bitcoin alışverişleri ATH yaptı. Buna göre Aralık ayının ilk haftasında 22 milyon Arjantin pezosu (ARS) değerinde Bitcoin borsada el değiştirdi.

Üstteki tabloya göre Arjantin’de Bitcoin işlem hacmi, başkanlık seçiminin yapıldığı bir önceki ayda da benzer artış göstermiş ve toplamda 20 milyon ARS’ye yaklaşmış. Ancak bu ay yapılan BTC alışverişi ilk defa bu seviyeyi aşmış görünüyor.

Ekim ayından beri gözlenen hacim artışı pozitif bir ivme kazanmış görünüyor. Ne var ki, ülkede yaşanan aşırı yüksek enflasyon sebebi ile yatırımcıların elinde bulunan toplam BTC miktarında ciddi bir düşüş gözleniyor. (Bitcoin alımları yasaklandıktan sonra Arjantin’de BTC ticareti rekor kırdı)

Bununla birlikte, Bitcoin’in yaygınlaşması ve finansal bir yatırım aracı olarak görülmeye başlanması sadece Arjantin’e has bir durum değil. Özellikle son yıllarda ekonomik sorunlar ile mücadele eden Latin Amerika ilkelerinde Bitcoin işlem hacmi büyük bir artış gösteriyor.

Yeni hükumet yoluna IMF’siz devam etmek istiyor

Arjantin’in ise son yıllarda artan enflasyon ve gıda krizi ile başa çıkmaya çalışıyor. Çıkış yolu olarak politikacılar IMF’nin ülkeye çağrılmasını gündeme getirdi. Geçen yıl IMF ile 57 milyar dolarlık bir kredi anlaşması imzalayan ülke borcunu ödeyemeyecek duruma geldi. Gidişattan memnun olmayan birçok vatandaş hükumeti protesto etmek için yakın zamanda sokağa dökülmüştü.

Başkanlık seçiminde iradesini sandığa yansıtan halk IMF’siz bir kurtuluş reçetesi sunan Alberto Gonzales’i başkanlığa getirdi. Yeni bir heyecan ile yarın göreve başlayacak olan hükumet, önümüzdeki yıllarda Arjantin’in ekonomik ve siyasi açıdan daha rahat günler göreceğini vaat ediyor.

Gonzales, eski devlet başkanı Christina Fernandez de Kirchner’i başkan yardımcısı, Martin Guzman’ı ekonomi bakanı olarak seçtiğini açıkladı. Bu iki önemli atama kararının önümüzdeki günlerde nasıl bir yansımasının olacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak

İlgili Haberler

Blockchain Çin’in geleceği değil, bugünü

Coin Ajans

Ethereum Foundation, Vitalik Buterin Sayesinde 100 Milyon Dolar Kazandı

Coin Ajans

XRP fiyat analizi: XRP/USD 0,22 dolar üzerinde toparlanma bekliyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası