CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Avrupa Birliği stabil coinlere sarı ışık yaktı

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Avrupa Birliği stabil coinlere sarı ışık yakmış görünüyor. EU (AB) otoritelerine göre, parasal hakimiyet üzerindeki riskleri ele alınana kadar hiçbir global stabil coin projesi AB içinde operasyonlarına başlamamalı.


AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu tarafından benimsenen ortak açıklamada stabil coinlerin ucuz ve hızlı ödemelerde etkili olabileceği ancak riskinin ve zorluklarının çok daha fazla olduğuna değinildi.

Açıklama, AB’nin en eski yapılanmalarından biri olan Ekonomik ve Finansal İşler Konseyi (ECOFIN) tarafından 5 Aralık tarihinde, Kasım sonunda yayınlanan resmi bir doküman baz alınarak onaylandı.

Açıklamanın daha ileri bir eylem sürecini etkileyip etkilemeyeceği ya da yasal olarak bağlayıcı herhangi bir şeyin temeli olup olmayacağı henüz net değil. Konu hakkında yorumlarını almak üzere görüşülen yetkililer de bu konuda açıklama yapmaktan kaçındı.

Stabil coinlerin sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırma potansiyeli ve beraberindeki riskler

Açıklamada EU otoriteleri stabil coinleri benimsemenin getireceği çok sayıda risk ve soruna değindiler. Bilindiği gibi stabil coinler kripto paralarda görülen yüksek orandaki volatiliteden etkilenmemeleri için bir başka varlığa sabitleniyorlar. Konsey ve Komisyona göre global ölçekte benimsenmeleri durumunda stabil coinler parasal hakimiyete karşı bir risk oluşturabilecek.

Avrupa Birliği stabil coinlere fazla güvenmiyor

Açıklamada şunlar yazıyor:

“Bu düzenlemeler, tüketicinin korunması, mahremiyet, vergilendirme, siber güvenlik ve operasyonel esneklik gibi çok yönlü zorluklar ve risklere karşı yapılıyor. Endişeler muhtemelen zamanla artacak. Parasal hakimiyet, para politikası, ödeme sisteminin güvenliği ve etkinliği ve adil rekabet için yeni riskler ortaya çıkabilir.”

Global stabil coinlerin getirdiği riskler koordine global cevabı getiriyor

Otoriteler ayrıca global coinlerin getirdiği risklerin çözülmesi için global yargının koordineli çabasının gerektiğini belirttiler. Dahası, açıklamada EU içinde stabil coin yayınlamak isteyen kuruluşların “mevcut yasalara göre düzgün bir değerlendirmesinin yapılabilmesi için derhal tam ve yeterli bilgi sağlaması gerektiğine” değiniliyor.

Bakınız:Kripto paralar yerinde durmuyor! Yoksa manipülasyon mu var?

Konsey ve Komisyon açıklamayı şöyle bitiriyor:

“Hiçbir stabil coinin yasal, düzenleyici ve gözetimle ilgili zorlukları ve riskleri yeteri kadar belirlenmeden ve ele alınmadan AB içinde operasyona başlamamalıdır.”

Stabil coinlerle ilgili bir dizi riske değinmiş olmasına rağmen EU otoriteleri merkez bankaları dijital paralarını destekler görünüyor. Ve onların maliyet, yararlılık ve sınır ötesi ödemelerde kullanımı üzerinde çalışan merkez bankalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirtiyorlar.

Bakınız:Avrupa Merkez Bankası kripto parası çok daha yakın olabilir

Dün, Fransız merkez bankası yöneticisi, 2020’de finansal kurumlarda bir pilot kripto para çalışması yapacaklarını duyurdu. Resmi duyuruya göre banka dijital Euro projesini 2020’nin ilk çeyreğinde gerçekleştirecek.

Görünüşe göre Avrupa Birliği stabil coinlere şimdilik, yeni gelin gibi “hem ağlarım hem giderim” gözüyle bakıyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Altın ve Bitcoin bu krizden nasıl çıkacak? Uzmanlar yorumladı

Coin Ajans

Ripple fiyatı destek noktasında – XRP teknik göstergeleri olumlu işaretler veriyor TAKİP ET

Çin’in Dijital Parasına Huawei Desteği

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası