CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Avrupa Borsaları Düşerken Bitcoin ve Altcoin’ler İvme Kaybetti

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Geleneksel piyasalar “anlaşma olmadan” geçen Brexit korkusu nedeniyle gerginlik yaşarken Bitcoin (BTC) ve beraberinde altcoin’ler, Salı günü satış baskısıyla karşı karşıya.

Piyasa değerine göre en iyi kripto para birimi, yazım sırasında 18.656 dolar civarında el değiştiriyor; gün içinde %3’ten fazla düşüş yaşadı. Düşüş, son 24 saat içinde 19.400 dolara doğru yapılan pek çok atağın reddedilmesinin ardından geldi.

Bitcoin rallisi, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.920 dolar civarında verilen büyük satış emirleri ile son birkaç gün içinde ivme kaybetti. Gözlemcilere göre insanlar 2017 boğa piyasasında yaşananlara göre mevcut seviyelerde satış yapmak istiyor. Bitcoin, Aralık 2017’de 19.783 dolara yükseldi ve yine 2017’nin Şubat ayı başlarında 6.000 dolara kadar düştü.

CoinDesk haberine göre bazı yatırımcıların Bitcoin varlıklarını tasfiye ettiğine dair kanıtlar var. Veri kaynağı Glassnode’a göre, birikim adreslerinde tutulan bakiye son üç hafta içinde %4’ün üzerinde bir kayıp ile 2.698.719 BTC’ye düştü. Tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın tekrarlanan retlerle birlikte, kripto para birimi teknik tabloda ağır görünmeye başlıyor ve bazı traderları yükseliş pozisyonlarını yeniden değerlendirmeye zorluyor.

Zurich merkezli Crypto Broker AG’de kıdemli bir kripto para birimi traderı olan Patrick Heusser, “Burada düşüş yönelimi gösteriyoruz ve Bitcoin, DeFi’deki bazı uzun pozisyonları gevşetmeye başlıyoruz. Gerekçemiz ise bazı teknik faktörler ve spot piyasanın tüm zamanların en yüksek seviyesindeki büyük satış emirleriyle nasıl yapılandırıldığı konusu,” ifadelerini kullandı.

Avrupa Borsaları Düşerken Bitcoin ve Altcoin’ler İvme Kaybetti 4
Günlük BTC grafiği. Kaynak: TradingView

CoinDesk yazarı Omkar Godbole’a göre Bitcoin’in 14 günlük göreli güç endeksi; kısa süre önce düşüş eğilimi gösteren bir sapma veya daha düşük seviyelerdeki yüksek, muhtemelen yaklaşan bir geri çekilme konusunda uyardı. Trend gücünü ve kaymaları ölçmek için kullanılan MACD, sıfır çizgisinin altında daha derin çubuklar üretiyor ve ayrıca aşağı yönlü bir hareketin yakın olabileceğini gösteriyor.

Borsalar ve Bitcoin arasındaki korelasyon devam ediyor

Hisse senedi piyasalarında potansiyel bir satış, Bitcoin’de kayda değer bir fiyat gerilemesi için itici bir güç olabilir. Yazara göre kripto para birimi rekor seviyeye yükseldi, ancak henüz borsalardan ayrılmadı. Son üç ayda görülen 10.000 dolarlık seviyelerden 19.920 dolara yükseliş, hisse piyasalarındaki yükseliş hareketinin ortasında gerçekleşti.

Yazım sırasında Almanya’nın DAX ve İngiltere FTSE gibi başlıca Avrupa borsa endeksleri en az %0,3 düştü. S&P 500’e bağlı vadeli işlemler de yaklaşık %0,3 düştü.

Yatırımcılar, AB ile AB’den ayrılan İngiltere arasındaki bir ticaret anlaşmasının belirsiz beklentileri üzerine ABD doları gibi güvenli liman varlıkları satın alıyorlar. Uzmanlara göre, hiçbir ticaret anlaşması olmayan bir Brexit’in uzun vadeli etkisi İngiltere ve geri kalan AB üye ülkeleri için maliyetli olabilir.

Ethereum, XRP ve diğer altcoin’lerde durum nasıl?

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum, son 24 saat içerisinde %4,4’lük bir değer kaybetti ve yazım sırasında 570 dolara inmiş gözüküyor. Öte yandan üçüncü sıradaki XRP de yine son 24 saatte %4,2’lik bir düşüş gösteriyor ve yazım sırasında 0,58 dolar civarında.

İlk 10 kripto paraya bakıldığında ise son 24 saat içerisinde en çok değer kaybeden altcoin’in Cardano (ADA) olduğu görülüyor. ADA, %7,5’lik bir düşüş ile 0,144 dolarda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Kayseri’de Büyük Operasyon: Paraları Bitcoin’le Aklamışlar!

Coin Ajans

Bitcoin halvingden önce 8000 doları geride bırakabilir

Coin Ajans

Willy Woo’dan 10.000 Dolar Sonrası Bitcoin Fiyat Öngörüsü

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası