CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Avrupa Merkez Bankası kripto parası çok daha yakın olabilir

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Avrupa Merkez Bankası kripto parası, beklentilerden bile daha erken çıkabilir. Yeni bir resmi belge, Avrupa’da nakit kullanımına olan talepte düşüşü gösteriyor. Bu durumda merkez bankası dijital parasının bir an önce çıkarılması ihtiyacı giderek artıyor.


Avrupa Merkez Bankası kripto parası beklediğinizden daha yakın olabilir

Avrupa Merkez Bankası (AMB), büyük ihtimalle kripto para (merkez bankası dijital parası – CBDC) çıkarma sürecini hızlandıracak. Çünkü nakit kullanımı sürdürülemezlik belirtileri gösteriyor. Bu durum devam ederse halkı dijital ödeme yöntemleri kullanmaya teşvik edecek.

Her şey Haziran’da başladı. Sosyal medya devi Facebook, stabilcoin Libra’yı çıkarma planlarını duyurmuştu. Bu kripto para ile geleneksel bankacılık sistemlerinin yüzünü değiştirmeyi ve dünyadaki milyonlarca kişiye ödeme çözümleri sunmayı hedefliyor. Ancak Facebook düzenleyici kurumlar ve hükümetlerden destek bulma konusunda zor anlar yaşıyor.

İlgili – Türkiye merkez bankası kripto parası – Resmen duyuruldu

Bu konuda büyük bir tehdit sezen AMB, geçen ay bir planla çıkageldi. Avrupa bankası, Libra’nın karşısına kendi kripto parası ile çıkmak istiyor. Bank of France yöneticisi Villeroy de Galhau, dün yaptığı açıklamada, ülkesinin gelecek yılın ilk yarısında dijital Euro’nın pilot testlerini üstleneceğini duyurdu.

AMB, CBDC’nin çıkarılmasını hızlandırabilir

Buna rağmen bugün ortaya çıkan resmi belgeye göre, AMB dijital para çıkarma işini daha da hızlandırabilir. Eğer müşterilerin nakit kullanma trendi düşüş gösterirse, merkez bankası dijital parası (central bank digital currency – CBDC) olarak tabir edilen Avrupa’nın kripto parası beklenenden bile daha kısa sürede çıkabilir.

Facebook’un Libra projesi Avrupa ekonomisinde yer almayabilir. Buna rağmen mevcut sistemdeki bazı eksiklikleri ortaya çıkarması açısından iyi bir iş başarmış görünüyor. Mesela çok dağınık ödeme sistemlerinin eksiklikleri ile birleşik ödeme sisteminin hızlı ve ucuz işlemler sağlayamaması gibi olumsuzlukları artık halka gösterdi.

İlgili – Çin, kendi dijital para birimini oluşturan ilk ülke oluyor: DCEP coin

Bu belge de Avrupa’nın teknolojik ve yenilikçi bir ödeme çözümü sağlayamadığını açık bir şekilde ifade ediyor. Bundan dolayı da merkez bankası kripto parasına olan talep her geçen gün daha da artacak. Avrupa maliye bakanlarının bugün yapılacak toplantısında, standart bir kripto paranın benimsenmesi konusunda ortak görüş belirlemek ile ilgili tartışmalar yapılacak.

Kaynak

İlgili Haberler

20,000 Bitcoin ile kayıplara karışan adama 570 milyon dolar ceza

Türkiye’nin blockchain kenti Konya IstanBlock2020’de

Coin Ajans

Cristiano Ronaldo ve Merih Demiral’ın takımı Juventus, taraftar tokeni başlattı

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası