CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Ayı Tuzağı nedir, nasıl tedbir alınır? TAKİP ET

Ethereum Teknik Analiz coinajans

Ayı tuzağı ya da bir balka deyişle ayı kapanı isimlendirilen durum da aynı boğa tuzağı gibi kullanıcıları aldatmak için kullanılan manipülasyon amaçlı fiyat hareketleridir. Ayı tuzağı nasıl gerçekleşir?

Borsalarda Ayı Tuzağı

Tüm görüntüler olumllu iken fiyatlar yükseliş trendine girmişken fiyatlarda ani şekilde destek çizgisinin altına düşmesine Ayı kapanı olarak adlandırılmaktadır. Buradaki asıl amaç, deneyimsiz yatırımcıları ve traderları varlığı sattırarak varlığı ucuza kapmaktır.

Ayrıca bakınızBugün yaşananlar bir Ayı tuzağı mıydı?

koinmedya_brave

Özellikle kripto borsaları henüz düzenlenmediğinden dolayı manipülasyona oldukça açık durumda. Bunun farkında olan Balina olarak tabir edebileceğimiz büyük yatırımcılar ard arda satışlar gerçekleştirerek fiyatların destek noktasını kıracak şekilde bir fiyat hareketine sebep olabilirler.

Bu görüntüyle karşılaşan tecrübesiz yatırımcılar, ayı piyasasının başladığını düşünür ve fiyatların daha da alta çekileceğini düşünürler.

Ama fiyatlar düştüğü gibi tekrar destek seviyesinin üstüne çıkar ve boğa piyasasında yükselmeye devam eder. Fiyat manipülasyonunu yapan Balinalar, ilgili varlıkları ucuza kapmış olur.

Aşağıdaki grafiğe dikkatlice bakınız. Fiyatlar yükseliş trendindeyken hızlıca kısa süreli düşüş yaşayarak alt taraftaki destek çizgisini kırmış. Destek çizgisinin kırılınca piyasada oluşan FUD’dan dolayı yatırımcılar varlıklarını hızlıca elden çıkarmak istiyor.

Sonrasında ayı kapanı kandırmacadan ibaret olduğu ortaya çıkara fiyatlar tekrar destek çizgisinin üstüne çıkarak boğa piyasası içinde yükselişine devam ediyor. Bir başka dikkatinizi  çekmek istediğimiz nokta ise, tek başına destek direnç çizgilerine güvenmek sizi yanıltır, işte bu grafik buna güzel bir örnek..

https://koinmedya.com/wp-content/uploads/2018/04/ayi-tuzagi-1.png
Ayı tuzağı

 

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Bitcoin 10 bin doları geride bıraktı: Sırada ne var? TAKİP ET

Analist yorumu: XRP dibi gördü – Hedef 0.77 dolar TAKİP ET

Litecoin yükseliş sinyali oldukça güçlü TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası