CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Baidu’nun blockchaini Xuperchain beta sürümü ile yayında

kripto para haber coinajans
fairspin_banner

Baidu’nun blockchaini Xuperchain, artık beta testleri ile yayınlanmaya başlandı. Bu yönde duyuru Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Baidu’dan geldi.


Baidu’nun blockchaini Xuperchain beta sürümü ile yayında

Baidu, dünyanın en büyük çok uluslu teknoloji ve yapay zeka şirketlerinden biri. Çin merkezli şirketten bugün yapılan duyuruda, blockchain platformu Xuperchain’in beta testinin başladığı bildirildi. Bu blockchain açık kaynak bir yapıya sahip ve kullanıcıların burada dApps kurmaları ve çalıştırmalarına imkan tanıyor.

Şirketten yapılan açıklamada şöyle deniliyor: “Baidu Blockchain Motoru, kullanıcılara kapsamlı bir bulut blockchain hizmet platformu sunuyor. Bu blockchain kamu ve özel bulutlardaki şirketler ve geliştiriciler için hızlı bir şekilde bir blockchain ağı oluşturabilen, mali düzeydeki Fabric ittifak chainlerini, Quorum ittifak chaini ve çoklu çerçeveleri destekleyen özel zinciri tamamen destekliyor.”

Baidu’nun blockchaini Xuperchain 350 TPS’yi (transactions per second, saniyede yapılan işlem) test etti. Bu değer Bitcoin ve Ethereum’un hızından çok yüksek. Her ikisinin de sırasıyla 7 TPS ve 15 TPS hızları var. Tabii vaat edilen bir chaindeki 65,000 TPS ve ağlar arasındaki 200,000 TPS ile kıyaslandığında çok düşük kalıyor.

Baidu, bu pilot projesini Mayıs 2019’da başlatmıştı. Ancak yeni güncellemeler sırasında geliştiriciler birkaç zor sorunla karşılaşmıştı.

İlgili – Çin blockchain teknolojisine 2 milyar dolar ayırıyor

Blockchain Çin’de hız kazanıyor

Bu arada Çin şirketleri blockchain uygulaması alanında ilk sırada yer almaya başlıyor. Dünya da Çin şirketlerinin bu alanda artan hakimiyetini dikkate almak zorunda.

2018 yılında Alibaba’nın yan kuruluşu olan Ant Financial, bu yıl piyasaya sürülecek olan pilot proje ile blockchain uygulamaları geliştirmek için 14 milyar dolarlık finansman toplamıştı.

Bir rapora göre Çin blockchain endüstrisinin 2025 yılına kadar yıllık bileşik büyüme oranı (CAGR) olarak yüzde 67 büyümesi bekleniyor. En iyi şirketler bu pazara giriyor ve yönetmelikler de iyi oranda bunları destekliyor. Bu durumda merkezsiz defter teknolojisi endüstrisi, gelişme, yatırım ve sermaye akını yaşayacak.

İlgili – Çin blockchain hamlelerine devam ediyor

Çin hükümeti her ne kadar ICO’ları ve kripto borsalarını yasaklasa da blockchain geliştirmeleri konusunda hoşgörülü ve hatta destekliyor. Devlet, hükümet süreçlerini daha verimli ve kolay hale getirmek için Hangzhou, Zhejiang’da bir blockchain hizmet ağına bile sponsor oldu. Çin merkez bankasının da kendi kripto parasını yakında çıkaracağını da unutmayalım.

Baidu’nun blockchaini Xuperchain beta testlere başladı ancak bu henüz bir başlangıç. Çin’deki blockchain gelişmelerini yakında takip etmek gerekiyor.

Kaynak

İlgili Haberler

ABD’den Venezuela’nın 1 numaralı kripto paracısını bulana büyük ödül

Bitcoin almalı mıyım? Sürekli yükselen BTC’ye nasıl yaklaşmak gerekir?

Güney Kore’den kripto para sektörü için çok önemli gelişme!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası