CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Bakkt Bitcoin vadelileri yeni bir rekora imza attı

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Bakkt Bitcoin vadelileri yeni bir rekor kaydetti. ABD tarafından düzenlenen borsanın açık pozisyon oranı (open trading interest) dün yüzde 42 artış gösterdi. Son iki haftalık sürede ise bu veri yüzde 600 yükseldi.


Bakkt Bitcoin vadelileri yeni bir rekora imza attı

Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlemleri bu hafta yeni bir dönüm noktası yaşadı. Geçen hafta işlem hacminde büyük bir rekor kaydedilmişti. Şimdi ise açık pozisyon oranı iki haftadır yükselişte. Bu süre zarfında açık pozisyonlar, 1 milyon doların altındaki bir değerden dün 6.5 milyon dolara yükselerek yeni bir zirve gördü.

İşlem hacmi, herhangi bir günde platformda gerçekleştirilen işlem hacmini belirtir. Açık pozisyon (open interest) ise borsada açık olan “Long” ya da “Short” pozisyonların toplamı anlamına geliyor.

İlgili – Bakkt Bitcoin muhafaza hizmeti artık tüm kurumlara açık

İlginçtir ki açık pozisyon oranında yaşanan son artış, vadeliler platformunun uzun vadeli görünümünün boğa olduğuna işaret edebilir. Günlük işlem hacminden farklı olarak, açık pozisyon oranı daha stabil bir ölçüm birimi. Çünkü Bitcoin’deki günlük keskin yükselişler işlem hacminde de ani sıçramalara sebep olabilir. Açık pozisyon oranı ise ağırlıklı olarak ABD’li kurumsal yatırımcılardan oluşan Bakkt’ın Bitcoin vadelileri müşterilerinin ürüne ne kadar ilgi gösterdiğini anlamak açısından değerli bir veri sağlıyor.

Bakkt Bitcoin vadelileri Eylül ayında başlamış ve o zamandan bu yana önemli mesafe kaydetti. Platformun ilk işlem haftasında 4.3 milyon dolar işlem hacmi ve 0.8 milyon dolar açık pozisyon verilerine ulaşılmıştı. Geçen hafta ise platform 124 milyon dolar işlem hacmi ve 4.3 milyon dolar açık pozisyon değerlerini gördü. Açık pozisyonun günlük değerinde son yaşanan yüzde 42’lik artış da sürpriz oldu. Çünkü işlem hacminde bir miktar yavaşlama var.

İlgili – Greenspan: Bakkt Bitcoin vadelileri 8 şeritli otoyol gibidir

Yine de hemen heyecanlanmayın.

Ekonomist ve trader Alex Krüger tweetinde şöyle yazdı: “Masal: Bakkt vadelileri yüzde 100 Bitcoin ile destekleniyor. Gerçek: Bakkt vadelileri yüzde 37 oranında dolar ve hazine bonoları ile destekleniyor.”

Alex Krüger, piyasa belgelerine dayanarak, Bakkt Bitcoin vadelilerinin sadece yüzde 63 oranında Bitcoin ile desteklendiğini bildiriyor. Diğer yüzde 37’yi ise ABD Doları olarak fiat para ya da devlet bonoları oluşturuyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Binance Yeni İşlem Çiftlerini Listeledi!

Coin Ajans

Dünyanın en büyük yapay zeka şirketi Çin’in dijital parası için kolları sıvadı

Monero fiyat analizi: XMR için izlenecek kritik seviyeler

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası