CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Biden, XRP’ye ‘menkul kıymet’ diyen, Bitcoin’e pozitif bakan ismi seçti

kripto para haber coinajans

Ve beklenen oldu! ABD’nin yeni başkanı olmasına artık kesin gözüyle bakılan Joe Biden, finansal politika geçiş ekibine liderlik etmesi için kripto para ve Bitcoin dostu olarak da bilinen, Wall Street’in tecrübeli ismi Gary Gensler’i seçti.

CoinDesk tarafından bildirildiği üzere, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) eski başkanı olan Gensler; FED, bankacılık sistemi ve menkul kıymetler regülasyonlarını kontrol edecek olan ekibin başına geçecek. Gensler, CFTC başkanı olduğu Obama döneminde kritik regülatörlerden biriydi ve ABD’nin yaşadığı en büyük ekonomik krizlerden biri olan 2008 ekonomik buhranında da türev varlıklar için getirdiği yeni kurallarla biliniyordu. Gensler, Clinton döneminde de Hazine Bakanlığı’nda başkan yardımcılığı yapmıştı.

Kısa zaman önce Gensler, Kongre önünde de kripto paralar ve blokzincir teknolojisi konusunda bir konuşma yapmış ve bu varlıklarla dolandırıcılık organizasyonları kıyaslamalarına karşı çıkmıştı. Tecrübeli ekonomist ayrıca, ABD’nin karşı çıktığı ve başlangıcına izin vermediği Facebook dijital parası Libra’nın da ABD kanunlarının gereksinimlerini karşıladığını belirtmişti.

XRP’nin menkul kıymet olduğunu söyledi

MIT’de Bitcoin ve blokzincir üzerine zaman zaman konuşmalar da yapan Gensler, burada ünlü startup Ripple şirketinin parası XRP’nin kendisine göre bir menkul kıymet olduğunu da belirtmişti. 63 yaşındaki tecrübeli isim, blokzincir teknolojisini de değişimin katalizörü olarak görüyor. ABD basının yoğun taleplerine rağmen Gensler konuyla ilgili hala bir açıklamada bulunmadı.

Biden-Harris ekibi, salı günü federal kurumları denetleyecek ve yumuşak bir geçiş sağlaması beklenen bu kontrol kurumunun 500 kişilik üye grubunu açıkladığında Gensler’ın ismi de listede yer alıyordu.

Ancak şu an görevde olan Donald Trump’ın, bazı eyaletlerde iddia ettiği usulsüzlüklere yönelik itirazlarından ve mahkemeye gitmesinden ötürü seçimle ilgili resmi bir açıklama hala yapılmadı.

Öte yandan, Biden’ın finans regülatörlerini kontrol ekibinde kripto paralar ve blokzincire olumlu yaklaşan başla isimler de bulunuyor. CoinDesk’in yaptığı derlemeye göre bunlar şöyle:

  • Simon Johnson: MIT Sloan School of Management’ta bir ekonomist ve profesör
  • Chris Brummer: Georgetown Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Hukuku Enstitüsü’nde hukuk profesörü ve öğretim üyesi. Facebook’un Libra projesiyle ilgili Kongre’de konuşma yaptı.
  • Mehrsa Baradaran: Irvine Hukuk Fakültesi profesörü… Senato Bankacılık Komitesi’nde blokzincir ve kripto para birimleri regülasyonları hakkında uzman sıfatıyla konuşmalar yaptı.
  • Lev Menand: Dijital dolar konseptinin yaratıcılarından… Columbia Üniversitesi’nde hukuk profesörü.
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Güney Kore ve Bahama merkez bankalarından kripto para üzerine çalışmalar

Coin Ajans

Cristiano Ronaldo ve Merih Demiral’ın takımı Juventus, taraftar tokeni başlattı

Coin Ajans

İnsanlar Poloniex-DigiByte Olayından Sonra Merkezi Borsalara Tepki Gösteriyorlar

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası