CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Binance, ABD’lilerin ana borsaya girişlerini engellemeye başladı

kripto para haber coinajans

Binance, ana platformundan ABD vatandaşı olan kullanıcılarının girişlerini bloke etmeye başladı.

2019’un Haziran ayında Binance, aynı yılın Eylül ayından itibaren ABD’li bireysel ya da kurumsal kullanıcıların borsanın ana platformunu kullanamayacaklarını açıklamıştı ancak bugüne kadar konuyla ilgili net bir yasak gelmemiş, ABD’li kullanıcıların, borsaya kayıt yaptırırken “Amerikan vatandaşı değilim” kutucuğuna tıklamaları yeterli olmuştu. Bazı müşteriler ise VPN kullanarak bu engeli rahatlıkla aşabiliyorlardı. Durum kontrol edildiğinde hala, Amerikan vatandaşı olsa dahi, olmadığını belirterek üyelik açabilme seçeneği borsada mevcut görünüyor.

“Fonlarınızı 90 gün içinde çekin”

Binance’in konuyla ilgili olarak müşterilerine bir e-posta gönderdiği de ortaya çıktı. The Block’un aktardığına göre Malta merkezli borsa pazar günü itibariyle, IP adresinin Amerika Birleşik Devletleri’ne ait olduğunun tespit edildiği kullanıcılarına şu e-postayı gönderiyor:

“Geçmişte bağlandığınız bir IP adresi nedeniyle hesabınızın ABD merkezli olma ihtimali mevcut. Yasal gereklilikler sebebiyle ABD vatandaşlarına ya da bu ülkede ikamet eden kişilere hizmet sağlayamıyoruz. Eğer ABD vatandaşı iseniz ya da bu ülkede ikamet ediyorsanız lütfen fonlarınızı 90 gün içinde çekin. Binance US ya da ABD’deki diğer platformları kullanabilirsiniz”

Binance müşteri destek ekibinden bir kişi de konuyla ilgili olarak, “Sistem bir kişinin e-postadaki şartlara uymadığını tespit ettiğinde bu posta otomatik olarak o kişiye gönderiliyor” dedi.

Binance’in bu hamlesinin, ABD hükumetinin kripto türev borsası BitMEX aleyhine açtığı davalardan sonra gelmesi de dikkat çekti.

ABD Adalet Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu yakın zamanda BitMEX’i ve kurucularını Müşterini Tanı (KYC) ve kara para aklama regülasyonlarını ihlal etmekle suçlamıştı. Bu durumun ardından BitMEX, KYC programını yenileme çalışmalarını hızlandırmış ve müşteri hesaplarının 5 Kasım tarihi, yani ABD hükümetinin kendilerine verdiği 21 Şubat tarihinden yaklaşık 3 ay öncesi itibariyle onaylı hesap olma zorunluluğu getirmişti.

BitMEX’in rakibi olan Deribit borsası da müşterilerine benzer zorunluluklar getirmişti. Derbit de ABD kullanıcılarını ve bu ülke merkezli IP adreslerini borsaya kabul etmiyor.

Binance de uzun süredir regülatörlerin gözetimi altında… Eylül ayında Finansal Görev Gücü (FATF), Malta merkezli borsayla ilgili olarak ‘operasyon merkezini regülasyonlardan kaçınmak amacıyla değiştiriyor’ ifadelerinin yer aldığı bir rapor yayımlamıştı.

Son olarak Forbes da yakın zaman önce Binance’in ABD regülatörlerinden kaçınma çabalarının olduğunu belirttiği bir haber yapmıştı. Haberde, Binance’in regülatörleri kasıtlı olarak aldatmak ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto yatırımcılarından gizlice kâr elde etmek için ayrıntılı bir kurumsal yapı tasarladığı iddia edilmişti. Binance CEO’su Changpeng Zhao ise bu iddiaları kesin bir dille reddetmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bitcoin’in balina nüfusu sürekli artıyor: Nereden geliyorlar?

CME Bitcoin opsiyonlarında %1000’lik görülmemiş yükseliş

Binance, Coinmarketcap’i satın alıyor! Fiyat, endişeler ve daha fazlası

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası