CoinAjans.com
Bitcoin

Binance CEO’suna ‘Üst Akıl’ Yakıştırması

bitcoin haberleri coinajans.com

Kripto para dünyasının en ünlü isimlerinden Craig Wright, Binance hakkında oldukça sert açıklamalar yaptı. Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Wright, bu açıklamalarında Binance CEO’su Changpeng Zhao’yu zan altında bıraktı.

Olay Büyüyor

Binance CEO’su Changpeng Zhao bundan birkaç gün önce Craig Wright ile ilgili bir gönderi paylaştı. Zhao bu gönderisinde Wright’ı dolandırıcılıkla suçladı ve kendisinin bu sektörün yüz karası olduğunu öne sürdü.

Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright, Zhao’nun bu açıklamalarına adeta cevap niteliğinde bir gönderi paylaştı. Wright, kendi blogunda yayınladığı bu gönderide hem Binance hem de Changpeng Zhao ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

Ağır İthamlar

Craig Wright, Binance’in birçok ülkede aktif olarak uygulanan AML (para aklamayla mücadele) ve KYC (müşterini tanı) yasalarını uygulamadığını söylüyor. Kendisinin açıklamalarına Binance, para aklayabilmek için bu yasaları uygulamıyor.

Wright Binance’te deneme amaçlı birkaç farklı hesap açtığını söylüyor. Bu hesapları açmak için bir isim, doğum tarihi ve bir e-posta adresi yeterli oluyor. Kullanıcıların bunların hiçbirini doğrulamamış olmalarına rağmen 24 saat içerisinde 2 BTC’lik para çekme hakkı bulunuyor.

Wright bu hakkı kullanıp 100 farklı hesap açtığını ve bu sayede borsadan on binlerce dolar para çekebildiğini söylüyor. Kendisinin açıklamalarına göre bir suçlu olsa bu parayı çeşitli kripto paraları kullanıp aklayabilir, böylece Binance üzerinden günde 2 milyon dolarlık para aklayabilirdi. Kendisinin vurgulamaya çalıştığı nokta da Binance’in buna göz yumuyor olması.

Yasa Dışı Gelir

Wright Binance’in bu para aklama işlemlerine göz yummakla kalmadığını, bu işlemlerden komisyon da alarak bir nevi bu suça ortaklık ettiğini söylüyor. Ancak kendisinin iddiaları bunlarla sınırlı değil.

Wright şu anda Binance kullanan insanların çok büyük bir kısmının masum olduğunu söylüyor. Ancak onun görüşlerine göre Binance bu masum insanların işlemlerini, yasa dışı işlemleri gizleyebilmek için kullanıyor:

Binance bazı salak kumarbazlardan ve vergi kaçırmaya çalışan insanlardan gelen temiz parayı alıp kirli parayla karıştırıyor. Changpeng Zhao tam da böyle bir dijital para imparatorluğu kurmaya çalışıyor.

Wright’ın açıklamalarına göre günümüzde Binance’ten aktarılan paraların büyük bir kısmı kredi kartı hırsızlıklarından, kimlik sahtekarlığından, para aklayan suçlulardan ve saadet zincirlerinden geliyor.

Binance’in günümüzde adeta bir kartele dönüştüğünü söyleyen Wright, bu kartelin başındaki üst aklın da Changpeng Zhao olduğunu iddia ediyor. Wright bu iddiasını desteklemek için Changpeng Zhao’nun sürekli seyahat halinde olduğunu, sürekli ülke değiştirdiğini belirtiyor. Wright’a göre Zhao bu sayede hiçbir ülkeden yakalanmadan kaçabiliyor..

İlgili Haberler

ZenGo CEO’sundan Tepki Çeken Bitcoin, XRP ve TRX Tahmini!

Coin Ajans

CZ: Peter Schiff’in Aslında Bitcoin’e Faydası Dokunuyor

Coin Ajans

Bitcoin Hash Oranı Rekor Kırdı

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası