Kriptopedia

Binance Coin nedir? Güncel BNB fiyatı kaç dolar ve TL

kripto para bilgi
koinmedya_googlenews

Binance Coin nedir? Önde gelen kripto para borsalarından Binance’in kripto parasının kullanım alanları nelerdir? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca dolar ile TL cinsinden güncel BNB token fiyatı da aşağıdaki grafiklerde yer alıyor.


Binance Coin nedir?

Binance Coin, Binance borsası tarafından çıkarılan bir kripto para. Binance Coin için BNB sembolü kullanılıyor. BNB, Ethereum blockchaini üzerinde çalışıyor ve ERC 20 standardına sahip. Ayrıca BNB token maksimum 200 milyon BNB arzı ile sınırlı bir kripto para.

Binance, kripto para sektöründe önde gelen ve iyi bilinen borsalardan biri. Peki, bir borsa neden kendi tokenini çıkarma ihtiyacı duyar ve bu kripto para ne amaçla kullanılır. En başta şunu söyleyelim ki Binance Coin, borsadaki operasyonlar ve ekosistemde kullanılmak üzere çıkarılan bir kripto. Binance ekosisteminde birden fazla kullanım alanını destekliyor. Bunların başında işlem ücretleri ile borsa ücretlerini ödeme, ücretleri belirleme ve diğer Binance borsası ücretleri ile ilgili amaçlar geliyor.

koinmedya_brave

Binance’de ücretleri BNB ile ödeme

Binance Coin’in ilk kullanım amacı, borsadaki işlem ve diğer ücretleri belirlemek ve ödemelerinde kullanmak. Bir kullanıcı eğer Binance üyeliğinin ilk yılında ücretleri BNB ile ödemeyi tercih ederse, ücretlerde yüzde 50 indirim elde eder. Her geçen yıl bu indirim miktarı yarı yarıya azalır. Yani ikinci yıl kullanıcı yüzde 25, üçüncü yıl yüzde 12.5 ve dördüncü yıl da yüzde 6.25 ücret indirimi elde ediyor. İndirimler beşinci yıldan sonra sona eriyor.

İlgili – Bitcoin borsası nasıl çalışır? – Kripto para borsa türleri

Binance Launchpad platformunda kullanımı

Binance Coin nedir? Önde gelen kripto para borsalarından Binance’in kripto parasının kullanım alanları nelerdir?

Tabii BNB’nin kullanım alanı bununla sınırlı değil. Kullanıcılar ayrıca Binance Launchpad platformunda düzenlenen ICO’lara katılmak ve bunlara yatırım yapmak için Binance Coin’lerini kullanabilirler. Söz konusu yeni kripto para Binance’de listelenir ve kullanıcılar da borsa üzerinden artık kendini kanıtlamış ve yeni tokenler ile sorunsuz işlemler yapabilirler.

Binance’nin tokeni ayrıca çeşitli ortaklıklar ile de destek kazanırken, daha fazla yayılma ve kullanım alanına kavuşmuş bulunuyor. Bu ortaklıklar arasında Asya’nın önde gelen üst düzey canlı video akış platformu Uplive ile işbirliği var. Uplive’nin 20 milyon güçlü kullanıcı tabanına BNB tokenler kullanılarak sanal hediyeler satılıyor. Binance coin ayrıca çeşitli platformlar, mobil uygulamalar ve Monaco’nun VISA banka kartı, öncü ödemeler ve kripto para birimi platformları tarafından da destekleniyor.

Binance Coin ilk defa Temmuz 2017’deki initial coin offering (ICO) ile piyasaya çıkmıştı. Melek yatırımcılara toplam arzın yüzde 10’u yani 20 milyon BNB, kurucu ekibe yüzde 40 yani 80 milyon BNB sunulmuştu. Geri kalan yüzde 50 ya da 100 milyon BNB token ise ICO sürecine katılan katılımcılara kalmıştı.

İlgili – ICO nedir? Neden her iddialı girişimci ICO yapmayı düşünmeli?

ICO’dan elde edilen fonların neredeyse yarısı Binance markalaşma ve pazarlama çalışmalarına harcandı. ICO fonunun üçte biri Binance platformunun kurulması ve Binance ekosisteminde gerekli olan güncellemeler için kullanıldı.

Binance Coin (BNB) zamanla, şirketin merkeziyetsiz borsasının da yerel para birimine dönüşecek.

Binance Coin kaç dolar ya da lira? Güncel BNB fiyatı

Binance Coin, Coin Market Cap sıralamasında piyasa değerine göre ilk sıralarda yer alan kripto paralardan biri. Aşağıda Coin Market Cap güncel BNB fiyat ve piyasa değeri verileri yer alıyor.

 

Daha ayrıntılı BNB fiyat grafiği ve fiyat bilgisi için ise Crypto Compare sitesinin güncel BNB grafiği ve fiyat verilerine bakalım. Grafikte ayrıca BNB tokenin ABD Doları (USD), Türk lirası (TRY) ve Euro cinsinden değerleri de yer alıyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Kripto Temel Analiz Nedir? (On Dördüncü Bölüm)

Kripto Temel Analiz Nedir? (On Üçüncü Bölüm)

İstanbul Blockchain Women, Şubat ayında özel bir meet-up ile yine ekosistemi bir araya getiriyor.

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası