CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Bir türlü bekleneni yapamayan XRP, Japonya’daki tahtını da kaybetti

kripto para haber coinajans

Japon kripto para yatırımcılarının XRP’ye dönük desteği bugüne kadar meşhurdu. Hatta bir dönem XRP, Japonya’da Bitcoin’den daha popülerdi. Bunun yansıması da fiyatın 4 dolara iyice yaklaştığı dönemde görüldü.

Öte yandan son rakamlar, XRP için iç acıcı bir tablo göstermiyor. Görünüşe göre Japon yatırımcılar, eskisi kadar XRP taraftarı değil.

20 Haziran’da ülkenin düzenleyici organı FSA tarafından lisanslı kripto para borsası BitBank’ın Piyasa Analisti Yuya Hasegawa, yatırımcıların tarafından tutulan XRP’nin pazar payının giderek azaldığını ortaya koydu.

Aşağıdaki aylık baskınlık grafiğinde de görülebileceği gibi, 2018 yılının Aralık ayı itibari ile Japon yeni bazında XRP’nin baskınlığı yüzde 51.36 düzeyindeydi. İlerleyen dönemde XRP’nin oranı giderek düşerken Bitcoin’in oranı da giderek yükseldi. Gelinen noktada XRP’nin yüzde 27.54’lük baskınlık oranına karşılık Bitcoin’in baskınlık oranı yüzde 51.74.

Bir türlü bekleneni yapamayan XRP, Japonya’daki tahtını da kaybetti 1
Kaynak: BitBank

Hasegawa, Bitcoin’in XRP’yi geride bırakmasının nedenlerinden birinin fiyat performansı zayıflığı olduğunu belirtiyor. 2019 yılının Ocak ayından bu yana Bitcoin yüzde 153’e yakın arttı, aynı dönemde XRP ise sadece yüzde 17 yükseldi.

Analist, bir başka etkenin XRP’deki hikaye yoksunluğu olabileceğini ifade ediyor. “Kripto para piyasasında 2019 yılındaki ralli kısmen Bitcoin ile ilişkili ‘güvenli sığınak’ anlatısıyla beslendi ve Ocak 2020 rallisi, jeopolitik riske karşı hedge ve ilkbahardaki çoklu yarılanma beklentisine bağlıydı.” diyen analist, Bitcoin ile tarihsel olarak yüksek oranda korelasyon içinde bulunan Ethereum’un da bu yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleşeceği öngörülen Serenity güncellemesiyle ilgili bir hikayesi olduğunun altını çizdi. Hasegawa, “Dolayısıyla piyasayı geçen yıl boyunca domine eden popüler hikayeler, tam olarak XRP’sine güçlü bir şekilde ışık tutmuyordu.” yorumunu yaptı.

XRP için gelecekte ne var?

Diğer yandan analist, XRP’nin Kovid-19 döneminin yeni normalinde sağlam bir zemin oluşturmasının beklenebileceğini söylüyor. Hasegawa, sınır ötesi ödeme ve havale talebinin artma fırsatı olduğunu, XRP’yi çıkaran Ripple’ın halihazırda hızlı ve ucuz çözümler sunan bir altyapısı bulunduğunu, dünyanın bazı bölgelerinde XRP’nin kullanımının sessizce büyüdüğünün altını çiziyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Kripto türev platformu Overbit’e erişim engellendi

Boğa sezonunda her şeyimizi kaybetmeme rehberi TAKİP ET

Ethereum çok sert çakıldı: Günlük kayıp yüzde 30’u geçti

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası