CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin 2015’den beri Aralık ayında yüzde 30 hareket ediyor. 2019 farklı olacak mı?

bitcoin haberleri coinajans.com

Bitcoin, 10 yıldan biraz daha uzun bir süre önce, mevcut fiyat hareketlerinin gösterdiği gibi, volatil bir varlık olarak bir isim yaptı. Özellikle Aralık ayında, fiyatların 2015’ten bu yana yüzde 30’dan fazla yükselmesi bu volatilitenin en iyi örneklerinden birini oluşturuyor.

2019, sonunu yaklaştığında Bitcoin, -Şubat ayındaki yaklaşık en düşük seviyesi 3.350 dolardan yüzde 100’ün üzerinde bir artışla geri döndü. Haziran ayının sonunda, BTC/USD kendini 13.800 dolar civarında buldu. Sonra birkaç ay süren konsolidasyon ve müteakip satış baskısı sonrasında BTC, Kasım ayında yalnızca 7.000 dolar seviyesine geri dönmeden önce 6 ayın en düşük seviyesi olan 6.500 dolar seviyesine ulaştı.

Kripto piyasası katılımcıları, çeşitli fiyat hareketlerini anlamlandırmak için farklı hikâyeler ararlar, aynı zamanda tarihsel eğilimlere dayanarak gelecekteki fiyat hareketleriyle ilgili öngörülerde bulunmaya çalışırlar.

Bu tür bir anlatı, Bitcoin’in Noel ve Yeni Yıl tatil sezonu doğrultusunda Aralık ayında önemli ölçüde hareket ettiği yönündeki spekülasyonlar içeriyor. Tarihsel fiyat verileri aslında bunun son 4 yılda özellikle böyle olduğunu gösteriyor.

Peki, Bitcoin bir kez daha Aralık ayı volatilitesi için ayarlandı mı? Olası ipuçları için bazı geçmiş verilere bir göz atmak gerekiyor.

Aralık 2015

BTC USD daily chart

Dört yıl önceki verilerle başlarsak Aralık 2015, Bitcoin’in Aralık ayında yüzde 34’den daha fazla hareket ettiğini gösteriyor.

Bitcoin, yılın ayına düşüşle başlamıştı ve 2 Aralık’ta 349 dolara düştü. Sonraki birkaç gün, pozitif bir fiyat hareketine ev sahipliği yaptı ve Aralık 2015’in en yüksek seviyesi olan 469 dolara ulaşarak 119 dolar kadar yükseldi

Bitcoin, ayın ilk yarısında yükseliş eğilimine girerek 15 Aralık’a kadar yükseldi ve ardından ayın ikinci yarısında konsolidasyon ve satış baskısı yaşandı.

Aralık 2016

BTC USD daily chart

Bir yıl sonra, Bitcoin aynı dönemde% 35’in üzerinde kazanç gördü. Ancak, 2015’ten farklı olarak, Bitcoin, Aralık 2016’nın ilk yarısında, çok az fiyat aktivitesiyle dolu küçük günlük mumlarla hafif bir yükseliş eğilimi gösterdi.

2015’e benzer şekilde, Bitcoin 2016 yılının Aralık ayı başında en düşük seviyesi olan 743 dolara geriledi. Ayın ikinci yarısında ise volatilite pozitif yönlü olarak hareket etti.

Sonuçta 1 Ocak 2017’ye kadar 1010 dolara ulaşacaktı.

Aralık 2017

BTC USD daily chart

1 Aralık 2017’de BTC, tarihi ralliyle 19.700 dolara çıkarmadan önce 9.410 dolar ay başlangıcı fiyatından yüzde 109’dan daha yüksek bir fiyat hareketi gerçekleştirdi.

Bu 2017 Aralık ayı yolculuğu, hem fiziksel olarak düzenlenmiş BTC vadeli işlem ürünlerini piyasaya süren Chicago Ticaret Borsası (CME) hem de Chicago Board Options Exchange (CBOE) ile aynı zamana denk geldi.

CBOE, 10 Aralık’ta Bitcoin vadeli işlem ticaret ürününü piyasaya sürdü. Ardından, Bitcoin, 17 Aralık 2017 tarihinde, 19.700 dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Aynı 2015 yılında olduğu gibi BTC fiyatı ayın ilk yarısında artmaya başladı. Tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonra Bitcoin, ayın ikinci yarısında, bir yıldan fazla sürecek bir ayı piyasasına başlamasına neden olacak olan dik bir düzeltme yaşadı.

Aralık 2018

BTC USD daily chart

Geçen yıl Aralık ayı fiyat hareketleri, önceki yıllara benzemiyordu.  BTC, Aralık 2018 boyunca fiyat hareketinde yüzde 35’in üzerinde bir artış sağlarken, net fiyat aynı kaldı.

Varlığın fiyatı 2 Aralık’ta 4.275 dolara yükseldi ve ardından ayın ortasına kadar satış baskısıyla fiyat, 3.125 dolara düştü.

Ayın ikinci yarısında, Bitcoin aşağı yönlü konsolidasyonla kapanmadan önce, 4.275 dolara kadar tüm yol boyunca toparlandı.

Temel olarak, Bitcoin, aynı 31 günlük döneminde hem yüzde 35’lik bir düşüş hem de ardından yüzde 35’lik bir ralli gördü ve piyasa, Aralık ayı boyunca genel bir volatilite yaşadı.

Piyasalarda “Noel Baba rallisi”

Son dört yıllık fiyat verileri, Aralık ayının tatil boyunca belirgin bir etkinlik gösterdiğini açıkça gösteriyor. Varlık ne olursa olsun, yüzde 30’dan fazla bir fiyat hareketi önemlidir.

Veriler, 2016 yılı hariç olmak üzere, ayın ortasını fiyat faaliyetinin tepe ve dip seviyesi açısından önemli olduğunu gösteriyor.

Ancak, bu mevsimsel oynaklığın görünüşte net bir şekilde açıklanmamasına rağmen, Cointelegraph piyasa analisti filbfilb, geleneksel piyasaların da bu zaman zarfında volatilite gördüğünü söylüyor. Bunu “Noel Baba rallisi” olarak adlandırılan bir fenomen olarak tanımlıyor.

cointelegraph


Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


İlgili Haberler

Kripto Kâhini, 2 Altcoin’e Giriş Seviyeleri ile Bitcoin ve Ethereum Hedeflerini Açıkladı

Dev Yatırım Servisi eToro Kullanıcıların Favori Kriptolarını Duyurdu: İşte XRP, BTC, LTC ve ETH’nin Sıralaması

Coin Ajans

Borsalardaki Bitcoin Rezervleri Düşüşte: Bu Durum Balina Birikimine mi İşaret?

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası