CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Bitcoin ABD-İran Geriliminden Nasıl Etkilendi?

kripto para haber coinajans

Bitcoin fiyatı geçtiğimiz birkaç gün içerisinde oldukça hareketliydi. Pek çok kripto para yorumcusuna göre bunun başlıca sebebi ABD ile İran arasında yaşanan gerilimlerdi.

Nasıl Etkilendi?

Bitcoin fiyatının son günlerdeki hareketliliğini anlayabilmek için öncelikle ABD-İran geriliminin bir özetini geçmek gerekiyor. Pentagon bundan birkaç gün önce İran’ın en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Kasım Süleymani’nin öldürüldüğünü açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump, ikili ilişkilerin gergin olduğu bu dönemde İran’dan gelecek olası bir saldırıya karşılık vermeye hazır olduklarını söyledi. Bundan çok kısa bir süre sonra İran, ABD’nin Irak’taki üssüne saldırdı

Bitcoin fiyatı tüm bunlar yaşanırken bir o tarafa, bir bu tarafa doğru ilerliyordu. Kasım Süleymani öldürülmeden önce 7 bin 500 doların altında ilerleyen BTC fiyatı, Süleymani’nin ölüm haberinin ardından 7 bin 500 dolara kadar yükseldi.

Bunun ardından Donald Trump, olası bir saldırıya karşılık vereceklerini söyledikten sonra Bitcoin fiyatı yeniden bir yükseliş trendi yakaladı ancak bu seferki, Süleymani’nin ölüm haberinde olduğu kadar kuvvetli bir yükseliş değildi. Ancak İran’ın ABD’nin üssüne saldırmasının ardından Bitcoin fiyatı yeniden sert bir çıkış yakaladı. O zamana kadar 8 bin doların altında ilerleyen BTC fiyatı tüm bu gelişmelerin ardından 8 bin 400 dolara kadar yükseldi.

Messari, geçtiğimiz son birkaç gün içerisinde yaşanan bu hareketlilikleri bir grafiğe dökerek BTC fiyatının ABD-İran ilişkisinden nasıl etkilendiğini gösterdi. Messari’nin hazırladığı bu grafikte Bitcoin’in nasıl birkaç gün içerisinde bin dolar yükseldiğini görmek mümkün.

Sektörün tanındık isimlerinden Willy Woo’ya göre son günlerde yaşanan bu olaylar aslında Bitcoin için epey olumluydu. Çünkü Woo’ya göre bu olaylar, insanların olası bir savaş halinde paralarını Bitcoin’e güvenli bir şekilde yatırabileceklerini kanıtı oldu.

İlgili Haberler

Efforce ve Huobi stratejik ortaklığa giriyor TAKİP ET

ABD bankaları, Bitcoin ve kripto paralar için şirketlerle görüşüyor

Milyarder İsim Ne Kadar Bitcoin’i Olduğunu Açıkladı

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası