CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin altından daha nadir hale geliyor

bitcoin haberleri coinajans.com

Bitcoin taraftarları Bitcoin’i genelde altına benzetiyor ve Bitcoin’e dijital altın lakabını takıyor. Halving ile beraber Bitcoin altından daha nadir hale geliyor.


Bitcoin altından daha nadir hale geliyor

Altını değerli kılan temel faktörlerden birisi doğada az bulunması (arz kaynaklı) ve diğeri ise milattan önce 3 binli yıllardan beri insanların altına değer atfetmesi (talep kaynaklı). Kâğıt para sistemine geçmeden önce gümüş de en az altın kadar değer gören bir madendi. Gümüş, altının bozukluğu görevi görüyordu. Kabaca bir oranla bir altın sikke, 10 gümüş paraya denk geliyordu. Ticarette gümüş bir nevi bozuk para gibi kullanılıyordu. Örneğin 1.3 altın = 1 altın ve 3 gümüş para gibi.

Lütfen Bkz: Finansal piyasalar krizden kurtuluyor mu? Bitcoin’i ne bekliyor?

koinmedya_bybit

Ancak 19’uncu ve 20’inci yüz yıllarda Meksika başta olmak üzere birçok ülkede keşfedilen yeni gümüş madenleri ile gümüşün arzı olağan üstü düzeyde arttı ve gümüş eski ihtişamını kaybetti. Artık gümüş altın gibi doğada nadir bulunmuyordu.

Günümüzde Bitcoin’in sanal bir altın (dijital altın) olarak kullanılıp kullanılmayacağı tartışılıyor. Bitcoin stok akım oranlarına göre Bitcoin altına göre daha nadir hale geliyor. CNBC’den anchor Brian Kelly, geçtiğimiz günlerde atın ve Bitcoin’in stok akım oranlarını (stock to flow ratio) paylaştı.

Bu oranlara göre Bitcoin, 13 Mayıs’taki halving’den itibaren altına göre daha nadir hale geliyor. Aşağıdaki şekilde Bitcoin ve altının stok akım oranlarındaki değişimi net olarak görüyoruz. Bitcoin değerleri 2020’nin ortasından sonra altını geçiyor.

Bitcoin altından daha nadirLütfen Bkz: Blockchain ilk kez bir İslami Katılım Bankasında kullanılıyor

Kaynak

İlgili Haberler

Bitcoin, Altın ve Borsa Düşerken Para Nereye Gitti?

Coin Ajans

Yatırımcıların Gözde Dizisi Billions, Yeni Sezona Bitcoin’le Başladı

Bitcoin’in Her Hamlesini Bilen Dev Balina, Piyasadaki Yeni Avını Belirledi!

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası