Bitcoin Teknik Analiz

Bitcoin ani değer kaybı yükselişin işaretçisi olabilir mi?

bitcoin teknik analiz coinajans.com
fairspin_banner

Bitcoin ani değer kaybı neyin habercisi? Dün, çok kısa bir süre içerisinde yaklaşık 600 dolarlık bir düşüş kaydeden BTC için analistler ne söylüyor? Bu ani volatilite, yeni bir yükselişin işaretçisi olabilir mi?


Bitcoin ani değer kaybı neye işaret ediyor?

Dün (19 Ocak) Bitcoin, son boğa hareketinden sonra adeta bir serbest dalış yaptı. Sadece birkaç dakika içinde, en büyük kripto para birimi %7 oranında değer kaybetti ve 9.150$‘dan 8.600$’a düştü. Hatta bazı kripto borsalarında 8.450$’ı gördü.

Bitcoin ile birlikte altcoinler de düşüşe geçti ve yakın zamanda elde ettikleri kazanımların çoğunu kaybettiler. Ethereum ve XRP yaklaşık olarak %6 düşüş kaydetti.

Düşüş, BTC 9.000 dolarlık psikolojik ve teknik bir kilit direnci uzun vadeli bir destek seviyesine dönüştürmeye çalışırken gerçekleşti. Bu güçlü düşüşe rağmen analistler hala, daha önceki yükseliş odaklı tahminlerine bağlı kalıyor. Peki neden yükseliş trendinin devam edeceğini düşünüyorlar? Bitcoin ani değer kaybı, yükselişin işaretçisi olabilir mi?

Bitcoin’in %6’lık ani düşüşü yükseliş işareti olabilir! 

Bir yıl içinde 0.6 Bitcoin’den milyonlarca dolarlık kazanç elde eden The Boot olarak bilinen ünlü kripto para traderi, %6’lık düşüşten sonra görülen satış hacminin, zayıf bir engel gibi göründüğünü belirtti.

Analist, bunu göz önünde bulundurarak, “aksi ispat edilene kadar dipten satın almaya odaklanmanın akıllıca olabileceğini” ileri sürdü. Ayrıca lower high (bir önceki zirvenin altındaki değer) oluşturaran ve desteği kıran düşüş eğiliminin, kısa vadeli grafiklerde henüz oluşmadığını belirtti.

Thrillmex isimli bir başka analist de Bitccoin’in dramatik çöküşünün ardından bir tweet gönderdi ve bu pozitif görüşü destekledi. Tweet’inde, BTC’nin, 8,463$ ve 8,577$’daki kilit desteklere dokunduktan kısa bir süre sonra, dört saatlik grafikte hızla daha yükseğe çıktığını gösterdi.

Ve bunun da bir  “Salınım Başarısızlığı Formasyonu” (Swing Failure Pattern)  veya “uzun vadeli likidite sorunu” anlamına geldiğini ifade etti.

Bitcoin ani değer kaybı sonrası oluşan bu uzun dipli fitil, bir geri dönüşün göstergesi olmasa da, BTC’nin yukarıda belirtilen desteklerin üzerindeki mumu kapatmayı başarması, boğalar için tüm umutların kaybolmadığını gösteriyor.

Benzer şekilde, bir başka trader de 200 günlük hareketli ortalama, bu düşüşün hemen ardından kaybolurken, 9 günlük hareketli ortalamanın kararlı bir şekilde korunduğuna dikkat çekti. Bitcoin, son 10 gün içinde dokuz günlük hareketli ortalamayı koruduğu için bunun önemli olduğunu belirtti.

bitcoin-ani-deger-kaybi

Bitcoin boğalarının bu seviyeyi korumaya çalıştığı gerçeğinden yola çıkarak, son düşüşün 10.000 dolara doğru yükselmeden önceki kısa vadeli bir düzeltme olabilir.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

İlgili Haberler

Bitcoin fiyatı 6500 dolara düşebilir!

BTC/USD paritesi 9700 doları tekrar test edebilir mi?

Analist: Bitcoin bir ay içinde yeniden 9000 dolara yükselecek!

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası