CoinAjans.com
Bitcoin Teknik Analiz

Bitcoin aylık işlem hacmi verilerine göre şu an hangi aşamadayız?

bitcoin teknik analiz coinajans.com

Bitcoin aylık işlem hacmi verileri bizlere neler söylüyor? Şubat ayı kapanış mumu kırmızı olarak kayıtlara geçti. Peki bu durum düşüşün mü yoksa sağlıklı yükselişin mi habercisi?


Bitcoin aylık işlem hacmi ve fiyata etkisi

Bitcoin Ocak ayı mumunu 9350 dolardan kapattı. Şubat ayında 10.500 dolara kadar yükselmiş olmasına rağmen yakaladığı irtifayı muhafaza edemedi ve ayı 8510 dolar değerinden kapatmak zorunda kaldı.

Ocak ayında büyük yeşil mum yerini Şubat ayında orta büyüklükte kırmızı muma bıraktı. Oysa Şubat ayı ortalarına kadar görünüm gayet pozitifti. 2020’nin başlaması ile belirginlik kazanan boğa yürüyüşü yaklaşık 45 gün sürdü. Şubat ayı ortasında yorulan boğalar yerini dinamik satıcılara bıraktı. Bu sayede fiyat 10.500 seviyesinden 8410 dolara kadar geriledi. Yani fiyat 2 haftada %16 değer kaybetti.

Bu düşüş o kadar beklenmedik ve ani geldi ki, Bitcoin yarılama öncesi yükseliş beklentisi olan yatırımcıları şoka uğrattı. Mayıs ayı başlarında gerçekleştirilecek olan Bitcoin yarılama sonrası fiyatın ciddi oranda yükselmesi bekleniyor. Piyasaların bu beklentiyi satın alması beklenirken gelen düşüş bir çok yatırımcıyı tedirgin etti.

İlgili: Dibi doğru tahmin eden analistten Bitcoin yükseliş çağrısı

Ocak ayı başından Şubat ayı ortalarına kadar yaşanan yükselişin yarısı son 2 haftada verilmiş oldu. Teknik tabirle söylersek düzeltme miktarı Fibo 50 seviyesine kadar geldi. İdeal bir düzeltme Fibo 50 ila Fibo 61.8 seviyeleri arasında olmalıdır. Bu yüzden mevcut düşüşün sürdürülebilir bir yükseliş hamlesi için son derece sağlıklı olduğunu belirtelim.

Fiyat – Hacim İlişkisi

Uzman yatırımcılar boğa koşusunun başladığı konusunda hemfikir. Mayıs 2020’den sonra Bitcoin baharı tüm piyasayı etkisi altına alabilir. Geçmişte 2 kere gerçekleşen yarılama etkinliği piyasayı 18 ila 24 ay süren boğa sezonuna sevk etmişti. Gelelim aylık mumların yorumuna:

Twitter’ın ünlü kripto analistlerinden Big Cheds’e göre durum korkulacak kadar kötü değil. Bitcoin 2019 zirvesini Haziran ayında yapmıştı. Bir sonraki ay olan Temmuz mumu ise kırmızıydı. 2020 uzun Ocak ayı mumuna mukabil Şubat ayı mumunun kırmızı gerçekleşmesi gibi. Şu farkla ki Temmuz 2019’daki korkutucu mum yüksek hacim verisi ile destekleniyordu. Yani piyasa düşüşü onaylamıştı. Gözümüze korkutucu gelen Şubat ayına ait kırmızı mum ise düşlük hacimli. Bu durumda mevcut mumu düşüşün habercisi olarak saymak yerine konsolidasyon mumu olarak tanımlamak yerinde olacaktır.

Hacim verileri bir varlığın fiyat hareketini incelerken dikkate alınması gereken unsurların başında gelir. Yükseliş veya düşüş yüksek hacim verisi ile desteklenmediği müddetçe güvenilir bulunmaz. Geri dönüşler hacimle desteklendiğinde kabul edilebilir bir hale gelir. Temmuz 2019’da geri dönüşü işaret eden kırmızı mumla Şubat 2020’deki kırmızı mumun farkı da tam olarak bu.

Bu yüzden Haziran 2019’dan sonra Bitcoin yılın ikinci yarısını sert bir düşüş döngüsünde geçirdi. 2020 ile başlayan yükseliş sürecini akamete uğratacak herhangi bir emare henüz ufukta görünmüyor. Bitcoin grafiğini yakından takip eden biriyseniz her ayın birinde Bitcoin aylık işlem hacmi verilerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

İlgili Haberler

Bitcoin yol ayrımında – Boğalar 7.000 desteğini koruyabilecek mi?

Coin Ajans

8000 dolara yönelen Bitcoin ilgi çekmeye başladı – BTC/USD analizi

Coin Ajans

Bitcoin fiyat analizi: Bitcoin önemli direnç noktası 5,965 doları aşabilecek mi?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası