CoinAjans.com
Altcoin Teknik Analiz

Bitcoin balinası olmak için kaç BTC gerekir? TAKİP ET

Altcoin Teknik Analizleri coinajans.com

Siz de bir Bitcoin balinası olmak ve kripto para piyasasını istediğiniz gibi yönlendirmek ister misiniz? Cevabınız “Evet” ise, balinalar kimdir, bir balina ne kadar Bitcoin’e sahiptir sorularının cevabını yazımda bulabilirsiniz.


Balinalar BTC babası mı?

Eğer Bitcoin balinası olmak gibi bir niyetiniz varsa sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Çünkü gelecekte piyasaları etkilemek için sahip olmanız gereken BTC miktarı bugünden daha az olabilir. Yani ne kadar Bitcoin’e sahipseniz o kadar kral olacaksınız.

Bundan yaklaşık 10 yıl önce bir Bitcoin balinası bir işlemde 1 milyar dolar değerinde BTC transferi gerçekleştirdi. İnanılmaz bir rakam değil mi?  Herhangi bir borsaya kayıtlı olmayan bir adresten yapılan bu işlem kripto piyasada büyük bir spekülasyona neden olmuştu.

Düşünsenize öyle bir paraya sahipsiniz ki kuyruğunuzda taşıdığınız Bitcoin ile piyasayı istediğiniz gibi yönlendiriyorsunuz.  İşte bu balinalar, özellikle de Bitcoin balinaları geçmişte olduğu gibi bugün de piyasalardaki gidişatı değiştirebilecek güce sahipler. Peki, balina olmak için ne kadar Bitcoin’imiz olmalı?Fiyatı yönlendiren Bitcoin balinaları hikayesi bir şehir efsanesi mi?

koinmedya_brave

Bitcoin balinası olmak için kaç BTC gerekir?

Diar’ın geçen yıl yaptığı araştırmalara göre, BTC cüzdanlarına sahip olan tüm yatırımcılardan sadece %1’i bu kategoriye giriyor. Çünkü bu balinalar dünya kripto piyasasında dolaşımda bulunan Bitcoin arzının % 55’inden fazlasına sahipler ve piyasayı istedikleri gibi yönetiyorlar.  Bu demektir ki çok az sayıda insan Bitcoin fiyatlarının artıp azalması meselesinde büyük bir etkiye sahip.

Lütfen Bknz!:1000 Balina Bitcoin’lerin %60’na Sahip

Sosyal medyada paylaşım yapan bir Reddit kullanıcısı, Bitcoin balinası olmak için sahip olunması gereken sayının zamana ve şartlara göre değiştiğini iddia ederek şu ifadeleri kullandı:

“ Bundan 10 yıl önce 10,000 Bitcoin’e sahip olman seni bir balina yapmazdı. Ancak şimdi 1000 BTC’ye, hatta gelecekte 100 BTC’ye sahip olman seni bir balina yapabilir. Kim bilir 10 BTC bile seni gelecekte kral yapabilir!”

Olayı iyice abartan bazı kişiler ise gelecekte bir Bitcoin balinası olmanız için yalnızca 0.28 BTC’ye sahip olmanızın yeterli olacağını iddia ediyorlar. Ancak şöyle bir gerçek var ki piyasayı hareket ettirme kabiliyetinizin sahip olduğunuz Dolar veya BTC ile alakası yok. Asıl can alıcı olan soru şu: Siz toplam arz yüzdesinin kaçına sahipsiniz?

Bazıları ileri sürülen bu teze de karşı çıkıyor. Çünkü onlara göre piyasayı etkileme gücünüzü sahip olduğunuz BTC sayısı değil, piyasalardaki toplam likidite miktarı belirliyor. Buna göre eğer çok fazla kişi BTC tutarsa likidite azalacağı için az da olsa BTC’si olan piyasa üzerinde daha fazla etkiye sahip olacak.

Görünüşe göre balina olmak için ne kadar BTC’ye ihtiyacınız var sorusunun net bir cevabı şu an için yok. Sizce Balina olmak için kaç tane Bitcoin’iniz olmalı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

İngiliz sanatçı Bitcoin ile ödeme kabul ediyor

Bir İngiliz sanatçı, 19 tablodan oluşan koleksiyonunu 490 Bitcoin fiyata sattığını açıkladı. Koleksiyon için ödenen BTC’lerin şu anki fiyatı 4.9 milyon dolar ediyor.

Ressam Lincoln Townley, sanat eserlerini Bitcoin ile satmakla ünlü. Londra’da yaşayan sanatçının, müzayedede tablolarının Bitcoin ile satılması sanat alanında kripto ödemeleri yönteminin kullanılması açısından da bir ilki oluşturuyor.

Konu ile ilgili haber İngiliz basınından Evening Standard’ta yer aldı. Habere göre İngiliz sanatçı Lincoln Townley’in tablolardan oluşan koleksiyonunu ismi bildirilmeyen bir Singapulu işadamı satın aldı. Koleksiyonun ismi ise “Greed” olarak bildiriliyor. Sanatçının 19 tablodan oluşan bu koleksiyonu için 490 BTC, yani yaklaşık 4.9 milyon dolar aldığı kaydediliyor.

Sanatçının çalışmaları gelecek ay Londra’daki “The Saatchi Gallery”de sergilenecekti. İsviçreli acente aracılığı ile yapılan satıştan sonra planlar değişti. Şimdi koleksiyon galeride sadece bir gün ve bu ay sergilenecek.

Bitcoin ile online satış yapan sanatçı

Townley, çalışmaları için Bitcoin üzerinden ödeme almanın yabancısı değil. Townley, çalışmalarını resmi olarak kripto paralarla satan ilk sanatçı olarak anılıyor. 2017’de “Homage to Francis Bolton” isimli çalışmasını 40 Bitcoin’e satmıştı. Satış sırasında 40 BTC yaklaşık 640 bin dolar ediyordu.

Satatçı sadece Bitcoin kabul etmekle ünlü değil. Hayranları arasında Michael Caine, Al Pacino, Sting, ve Ronaldinho gibi yüksek profilli kişiler var. Başka ünlü isimler ise çalışmalarının konusu olmuştu. Mesela Kate Moss ve birkaç yıl önce ölen David Bowie’in portrelerini Townley çizmişti. Ayrıca, 2017 yılında, pırlanta kaplı bir prenses Diana portresini 1.23 milyon dolarlık süper bir fiyata satmıştı.

Alternatif ödeme yöntemleri dışında İngiliz sanatçı bir de çalışmalarını sosyal medya üzerinden satmakla ün kazandı. 2018 yılında internet üzerinden müzayede yapılmış ve ödemeler de sadece kripto para ile kabul edilmişti. Etkinlik geçen yıl bir hafta sonu boyunca gerçekleşmişti.

Townley, alışılmışın dışındaki satışların yeniliklerden öte bir şey olduğuna inanıyor. Bu denemelerin sanat endüstrisini iyice dönüştürebileceğini iddia ediyor. 2018’de şöyle konuşmuştu: “Bu durumun en iyi yönü, galerilerin bir sanatçının başarısında ikincil rol oynadığı inancımı güçlendiriyor olmaları. Galeriler ikincil ve alternatif satış kaynağı olarak kalabilir. Teknoloji ile satış yapmanın birçok yolu var. ”

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Ripple fiyatı analizi-XRP nereye gidiyor?

Coin Ajans

Ripple XRP fiyatı 0.30 doların altına geriledi

Coin Ajans

Bitcoin’leriniz gerçekte kimin? TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası