CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin, Belarus’ta 13.000 Dolara Çıktı: İşte Sebebi

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Belarus iç kriz yaşarken, ülkede Bitcoin (BTC) de gündeme geliyor. Piyasa değerine göre dünyanın önde gelen kripto para birimlerinin fiyatları, eşler arası platformlarda yükseliyor. Bir Bitcoin piyasası olan Paxful’un verilerine göre kripto para birimi almak için 2.500 dolar prim talep edenlerin olduğu görülüyor. Oranlar satıcıdan satıcıya farklılık gösterse de, Cuma günkü ortalama Bitcoin fiyatı 13.000 dolara yakın duruyor.

Bitcoin, Belarus’ta 13.000 Dolara Çıktı: İşte Sebebi 4

Buna karşılık kripto para birimi ABD’de 10.500-10.800 dolarlık alanad işlem görüyor.

Protestolar

Belarus şu anda şiddetli bir siyasi ve sivil kargaşanın ortasında. Belarus’un Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun 26 yıllık yönetimine karşı devam eden kitlesel protestoların ortasında Lukashenko, pozisyonunu tazeledi.

66 yaşındaki politikacı, bu Çarşamba günü Belarus halkı ve küresel liderlerin bir bölümünü seçimleri “hileli” olarak adlandırırken gizli bir törenle yemin etti. O zamandan beri yüzlerce ve binlerce vatandaş, politikacıyı istifaya çağırmak için sokağa döküldü.

Bu sırada devam eden siyasi kargaşa Belarus ekonomisini de vurdu. Yerel haberlere göre insanlar toplu olarak banka hesaplarından para çekmeye başladı. Haberlere göre mavi yakalı çalışanlar grevde ve BT şirketleri ise başka yerlere taşınmayı planlıyor.

Yerel bir gazete olan Belarus Digest, “9 Ağustos’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana geçen haftalarda; Belarus vatandaşları ruble mevduatlarını geri çekmek ve bunları dolara veya diğer sağlam para birimlerine dönüştürmek için bankalara akın etti,” ifadelerini kullandı.

Bitcoinist haberine göre ekonomistler, Belarus ekonomisinin merkez bankasının ulusal bankaları desteklemek için likiditesini bitirmesiyle daha fazla zarar bekliyor. Bu sırada hükümete olan güven eksikliği, Belarus Rublesi üzerindeki aşağı yönlü baskıyı sürdürüyor. Daha fazla insan ülke dışına çıktıkça bu gerçekleşebilir.

Bitcoin büyüyor

Bu sırada Bitcoin, Belarus Rublesi karşısında prim oranlarıyla da büyüyor. Bitcoinist’e göre bu, sivil huzursuzluk büyüdükçe kripto para birimine doğru büyük bir değişime işaret ediyor.

Bunu kanıtlayan diğer gelişmeler ise Belarus’ta yeni Bitcoin’in kullanıldığı etkin girişimler olarak da görülüyor. Örneğin yerel bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olan BYSOL, şu anda Lukashenko rejimini protesto ettikleri için görevlerinden ihraç edilen insanlara Bitcoin ile ödeme yaparak yardım ediyor. Grup şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon dolar bağış topladı.

Bu gibi vakalar, diğer protestoculara Bitcoin ve hükümetin önderliğindeki her türlü baskıya karşı kendilerini korumadaki önemli rolü hakkında bir görüş sağlayabilir. Bu, Belarus’taki eşler arası piyasalarındaki oranların bu hafta neden kısmen yükseldiğini açıklıyor.

Bitcoin, Belarus’ta 13.000 Dolara Çıktı: İşte Sebebi 5
Bitcoin’in 1 yıllık grafiği. Kaynak: Bitcoinist/Tradingview

Yazım sırasında Bitcoin %2.35’lik bir artışla 10.622 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Popüler Borsa Bitcoin, Ethereum ve XRP İçin Anlık Transfer Hizmetini Duyurdu

Coin Ajans

Brave; Chrome, Firefox ve Safari’yi Geride Bıraktı

Coin Ajans

MicroStrategy 650 Milyon Dolarlık Bitcoin Almaya Hazırlanıyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası