CoinAjans.com
Kriptopedia

Bitcoin borsası nasıl çalışır? – Kripto para borsa türleri

Kripto para borsa incelemesi
koinmedya_googlenews

Bitcoin borsası nasıl çalışır? Bu yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca farklı kripto para borsa türlerinin neler olduğunu inceleyeceğiz.


Bitcoin borsası nasıl çalışır?

Bitcoin borsası nasıl çalışır sorusuna cevap vermeden önce Bitcoin borsasının ne olduğuna bakalım. Bitcoin borsası, traderlerin kripto para alıp satabildikleri dijital bir piyasadır. Burada kulllanıcılar fiat para ya da altcoinler ile BTC satın alabilirler. Bir kripto para ya da Bitcoin borsasını, kripto para satıcıları ile alıcıları arasında aracı görevi gören online bir platform olarak da görebilirsiniz.

Bitcoin borsası denilen aracı kurumlar aslında genel olarak aynı zamanda kripto para borsalarıdır da. Bitcoin ilk ve en popüler kripto para olduğu için zaman zaman sadece Bitcoin’in adı kullanılarak Bitcoin borsaları diye adlandırılırlar.

koinmedya_brave

İlgili – Bitcoin kazanma yolları – Nasıl Bitcoin kazanılır?

Bitcoin borsası nasıl çalışır? Bu yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca farklı kripto para borsa türlerinin neler olduğunu inceleyeceğiz.

Kripto para borsaları tıpkı hisse senetleri borsaları gibi çalışır. Tek farkı odaklandıkları işlem türleri ve işlem sundukları varlıklar kripto paralar. Bitcoin işlemi sunmayan bir kripto borsası düşünmek mümkün değil. Borsalar en başta BTC işlemleri sunar ve ardından zamanla diğer kripto paralar için de destek eklerler.

Temelde kripto borsaları kripto para ve Bitcoin almak ve satmak isteyenleri bir araya getirir. Borsa tabiri ile “maker” ve “taker”. Bu satıcı ve alıcılar, mevcut piyasa değerleri üzerinden kripto paralarını değiş tokuş edebilirler. Sonuçta da buna Bitcoin ve kripto para alım ve satım işlemleri deniliyor.

İlgili – Bitcoin madenciliği nedir – Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Nasıl Bitcoin ve kripto para satın alınır?

Kripto para sektörüne yeni adım atanların en çok merak ettiği konulardan biri de nasıl Bitcoin ya da diğer kripto paraları alabilirim şeklinde oluyor. İşte, Bitcoin borsaları da burada devreye giriyor. Çünkü hem satıcı hem de alıcıları bir araya getiren platformlar. Alıcı ve satıcılar borsada emirler araç ve bunun üzerinde alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Kripto para borsalarında iki tür alım ve satım emri bulunuyor. “Market order” ve “limit order”. “Market order” yapan bir kullanıcı, borsaya sahip olduğu coinleri piyasadaki en iyi fiyattan satma yetkisi vermiş oluyor. “Limit order” sırasında ise trader borsaya daha hızlı alım ya da satış için mevcut fiyatın üstünde ya da altında fiyattan (alım ya da satım olduğuna göre değişir) işlemi yapması talimatını vermiş oluyor.

İlgili – Kripto para piyasası ve güncel görünümü – Kripto para türleri neler?

Bitcoin borsası nasıl çalışır? Bu yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca farklı kripto para borsa türlerinin neler olduğunu inceleyeceğiz.

Bitcoin borsalarında işlem yapmak isteyen kullanıcıların kayıt olması ve bir dizi kimlik doğrulama sürecinden geçmesi gerekiyor. Bazı borsalar kullanıcılardan Müşterini Tanı (KYC – Know Your Customer) de isteyebilir. Bu süreçler başarıyla tamamlandıktan sonra kullanıcı fonlarını hesabına aktarabilir, ardından da coin alım ve satımına başlayabilir.

Farklı borsalar fonları yatırma (deposit) sırasında farklı ödeme yöntemleri kabul ediyor. Bazıları bankadan para transferi kabul ederken, bazıları debit (banka kartı) ya da kredi kartı da kabul ediyor. Yine bir kullanıcı borsadan fonlarını çekmek istediğinde farklı borsalarda farklı seçenekler olabiliyor. Para çekme seçenekleri arasında bankaya gönderme, PayPal, nakit alma, ya da kredi kantına transfer gibi seçenekler olabilir.
Temelde ise bir Bitcoin borsası iki işlemi gerçekleştirir:

  • Yerel fiat paradan kripto paraya geçiş işlemleri
  • Kripto paradan – başka bir kripto paraya yapılan işlemler

Şunu da hatırlatalım ki Bitcoin borsaları bu işlemleri belirli bir ücret karşılığı yapıyor. Bu ücret söz konusu işlemin belirli bir oranı (yüzde) üzerinden hesaplanıyor.

Kripto para borsası türleri neler?

Kripto para borsaları temelde üç farklı türe ayrılabilirler:

  • Merkezi borsalar (Centralised exchanges – CEX)
  • Merkeziyetsiz borsalar (Decentralised exchanges – DEX)
  • Hibrit

Kaynak

İlgili Haberler

Kripto Temel Analiz Nedir? (On Beşinci Bölüm)

Coin Ajans

Facebook, Libra için güven turunda: Verileriniz korunacak

Coin Ajans

Peaq DAGchain Nedir?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası