CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin Core Version 0.19.0.1 yayınlandı – İşte yenilikler

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Bitcoin Core Version 0.19.0.1, Mayıs 2020’de gerçekleşmesi beklenen halving öncesi son güncellemeyi yayınlandı! Bu yeni sürüm, Bitcoin ağına ne kazandıracak?


İşte Bitcoin Core Version 0.19.0.1 ve güncelleme ile ilgili yenilikler!

Üçüncü Bitcoin halving (blok ödülü yarılanması) etkinliğine beş ay kala, ekip, tam düğüm istemci (client) yazılımının yeni sürümünü yayınladı.

Ağustos 2019 sürümüne benzeyen bu yükseltme, Bitcoin’in Mayıs 2020’de gerçekleşmesi beklenen halving öncesi yapılan son güncelleme olabilir.

Bitcoin Core Nedir?

Bitcoin düğümlerine ve cüzdan uygulamalarına imkan tanıyan açık kaynaklı bir program olan Bitcoin Core, Bitcoin’in referans uygulaması olarak biliniyor (Bitcoin düğümlerinin yaklaşık %96’sı Bitcoin Core’nin farklı versiyonlarını kullanıyor).

Bitcoin Core, Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin Whitepaper’dan sonra piyasaya sürülen orijinal Bitcoin yazılım istemcisinin orjinal bir ürünüdür. Her 3-4 ayda bir Bitcoin Core‘nin yeni sürümü yayınlanır.

Dün ise (24 Kasım 2019), yaklaşık 11 yıl önce Bitcoin’in Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürülen orjinal yazılım istemcisinin 19.resmi sürümü, yani Bitcoin Core Version 0.19.0.1 yayınlandı.

Aslında Bitcoin Core tabiri genel olarak, tam düğümü (işlem doğrulamasını), Bitcoin yazılımlı kullanıcı cüzdanını ve de bu cüzdanın geliştirilmesinden sorumlu ekibi tanımlamak için kullanılıyor.

Bitcoin Core yeni sürüm ve özellikleri

Bitcoin’in blockchain ağını geliştiren ve koruyan açık kaynaklı geliştirme topluluğu olan Bitcoin Core, 0.19.0 sürüm sürecinin sonuna doğru ortaya çıkan bir sorun nedeniyle, tam düğüm ve cüzdan yazılımının yeni versiyonununu (Bitcoin Core Version 0.19.0.1) yayınladı.

Bitcoin Core’nin önde gelen geliştiricilerinden Wladimir van der Laan tarafından denetlenen bu son sürüm, yaklaşık altı ayda yüzün üzerinde katılımcı tarafından geliştirildi.

Yeni sürüm, Linux çekirdeğini, Mac OS 10.10+ ve Windows 7 ve daha sonraki işletim sistemlerini kullandığı için, bu işletim sistemlerinde geniş bir desteğe sahip. Ancak geriye dönük uyumluluk mevcut değil. Ayrıca, Mac OS Dark Mode İçeriğini de desteklemiyor.

Bitcoin Core Version 0.19.0.1 aracılığıyla, hız ve güvenlik ile ilgili belli başlı değişiklikler gerçekleştirildi. Öncelikle, Bitcoin Core’nin sınırlı belleğe sahip sistemlerde çalışmasına izin verecek özelliklerin bir kısmı yeniden gözden geçirildi. Sonuç olarak, hafızadan % 9’a kadar tasarruf yapılabilir.

Güvenlik seviyesini yükseltmek için, mevcut belli bir cüzdanda, bazı özellikler etkinleştirilebilir ya da devre dışı bırakılabilir.

Hatta, Bitcoin Core yeni sürüm ile birlikte, tam düğüm operatörleri bundan sonra, bazı cüzdanları kara listeye alabilir veya güvenli adresler listesine ekleyebilir. Bu da belirtilen arayüzlere veya IP adreslerine bağlanan üyelerin erişim iznini düzenleme seçeneği sunar.

Eğer erişim izinleri bir adresle veya bir CIDR ağıyla belirtilmezse, gizli olarak tanımlanan izinler önceki sürümlerle aynı olacak.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

İlgili Haberler

Bitcoin hangi alanlarda altından daha avantajlı? Coinbase iki varlığı karşılaştırdı

Hacklenen Popüler Altcoin Borsası Cryptopia’da Fonlarla İlgili Mahkeme Kararı Açıklandı

Coin Ajans

Son 4 Ayda Grayscale Bitcoin Trust Aracılığıyla 26.000 BTC Satın Alındı

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası