CoinAjans.com
Bitcoin Teknik Analiz

Bitcoin düşüş döngüsünün bitmiş olabileceğine dair 3 çok önemli işaret!

bitcoin teknik analiz coinajans.com
fairspin_koinmedya

Bitcoin düşüş döngüsünün bitmiş olabileceğine dair işaretler birikiyor. 2020 Mayıs halvingine ilerlediğimiz şu günlerde Bitcoin hala kafalarda soru işaretleri bırakabiliyor.


Bitcoin düşüş döngüsünün bitişi geldi mi?

Bitcoin severlerin merakla beklediği en büyük etkinlik Halving yani Yarılanma etkinlikleridir. Bitcoin diğer bir çok coin gibi Airdrop yapmaz. BTC tutana başka bir coin hediyesi vermez. PoS coinleri HODL edildikçe yıllık faiz verir, Bitcoin vermez. Bitcoin’in yol haritasında bunlar bulunmaz. Bitcoin’de sadece yarılama etkinliği olur. O da her 210.000 blokta bir gerçekleşir. Bir blok 10 dakikada bir üretildiği için her bir yarılama süresi yaklaşık 4 yıla tekabül eder.

Bir sonraki Halving Mayıs 2020’de. Tarihsel olarak incelediğimizde geçmişte yaşanan 2 Halving, BTC fiyatını önemli ölçüde yükseltmişti. Halving öncesinde başlayan bu etki yarılamadan 12 ay sonrasına kadar etkisini göstermiş ve BTC sahiplerine önemli getiri sağlamıştı.

Bir sonraki Halvinge 5 ay kaldı. Ancak beklenen fiyat etkisi henüz görülebilmiş değil. Şimdi grafikler birlikte bakalım. Grafiklerde bazı işaretler Bitcoin’in artık kendini Halvinge hazırladığını gösteriyor.

Günlük MACD Pozitife Dönüyor

MACD göstergesi Kasım ayının başından bu yana negatif bölgedeydi. Yani düşüşü işaret eden sinyaller yayıyordu. Nitekim Kasım ayı 2019 yılı içinde en çok kaybettiren ay olmayı başardı.

2 Aralık 2019 tarihi itibariyle artık MACD histogram çubuklarının kırmızı bölgeyi terk ettiğini görüyoruz. Mavi ve turuncu eğriler ise yükselişi işaret eder şekilde yer değiştirmiş durumda.

CME Gap Kapandı

Bitcoin düşüş döngüsünün bitişi

Bitcoin CME gapları yani grafik üzerinde oluşan boşluklar özel ilgi konusu olmaya devam ediyor. CME vadeli borsasının grafiğinde oluşan boşlukların israrla kapanma gibi bir özelliği var. Bu yüzden boşluk fiyatın üzerinde oluşursa BTC’nin yükseleceğine, altında oluşursa düşeceğine dair güçlü bir sinyal olarak algılanıyor.

Fiyat 8000 dolar bölgesinde iken 7300 dolar bölgesinde gap oluşmuştu ve BTC 6600 dolara kadar düşerek bu boşluğu fazlasıyla doldurdu. 29 Kasım tarihinde CME piyasası kapandığında BTC 7800 dolardı. Pazartesi günü açıldığında ise fiyat 7300 doları gösteriyordu. Bu iki değer arasında oluşan boşluk fiyatın yeniden yukarı dönebileceği hususunda güçlü işaretler yayıyor.

Haftalık Bollinger Bant Destekte

Grafik net bir şekilde fiyatın Bollinger Bant desteğinde olduğunu gösteriyor. Peki destekte olması illa çalışacağı manasına gelir mi? Buradan dirence doğru yükselmesi şart mı?

Böyle bir zorunluluk elbette yok ancak destek göreli bir güç sağlar. Fiyatın daha aşağı düşmesi önündeki engeldir. Ayriyeten destek veya dirençlerin parçalanması genelde Bollinger Bantlarının sıklaştığı yani birbirine yaklaştığı dönemlerde görülür.

Yukarıdaki grafikte herhangi bir sıkışma görülmüyor. Bantlar olağan seyrinde ilerliyor. Bu da kırılmadan ziyade desteğin çalışacağına dair güçlü bir işaret sunuyor.

Ne dersiniz, Bitcoin düşüş döngüsünün bitmiş olabilir mi?

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

İlgili Haberler

Bitcoin sıçrama yapabilir mi? BTC aylık grafik pozitif işaretlerle dolu

Coin Ajans

Analistlerin Bitcoin tahmini korkutuyor! – 0.618 Fibonacci seviyesi neden önemli?

Coin Ajans

Bitcoin boğaya ne zaman dönecek?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası