CoinAjans.com
Bitcoin Bitcoin Haberleri

Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek TAKİP ET

bitcoin haberleri coinajans.com
koinmedya_telegram

İş çevirimleri halinde hareket eden Bitcoin fiyatları, geçmiş dönemde gösterdiği hareketin benzerini şimdi de gösterebilir. Bu nedenle 2017 yılındaki boğa sezonu yatırımcılara değerli fikirler verebilir.


Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

RektCapital’de Bitcoin hakkında uzun dönemli oldukça dikkat çeken bir analiz yayınladı. Bu makalemizde bu analizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bitcoin oldukça spekülatif hareket eden bir finansal varlık. Buna rağmen uzun vadede Bitcoin grafiğine dikkat ettiğimizde konjonktürel hareketler gözleniyor. Bu hareketlerden uzun vadeli çıkarımlar elde edilebilir.

  • Yükselen trend düzeltmeden daha uzun sürüyor

Sürekli değer artışı gösteren bir finansal varlıktan söz edilemez. Yükselen trendin ardından illaki bir düzeltme yaşanıyor. Aşağıdaki grafikte RektCapital, 2017 yılındaki boğa sezonunda Bitcoin fiyatlarındaki değişimi analiz ediyor. Bu dönemde Bitcoin 267 günü yükseliş trendinde ve 98 günü ise düşüş trendinde geçirdi.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

Yani 2017 yılındaki boğa sezonunda bir yıllık sürenin yaklaşık %73’lük diliminde Bitcoin’in değeri arttı.

“daisyturkiye”
  • Düzeltmeler gayet normal

2017 yılındaki boğa sezonunda Bitcoin 5 tane büyük düzeltme yaşadı. Bu düzeltmelerin en kısa süreni 3 gün en uzun süreni ise yaklaşık 1 ay devam etti.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek
  • Neredeyse her çeyrek dönemde bir düzeltme yaşandı

2017 yılı boyunca neredeyse her çeyrek dönemde bir Bitcoin fiyatlarında düzeltme yaşanıyor. Buna rağmen ilk çeyrekte 2 düzeltme dikkat çekiyor.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek
  • Çeyrek dönemlerin sonuna dikkat!

Düzeltmeler 2017 yılında genelde çeyrek dönemlerin sonuna doğru yaşandı. Eğer tarih kendini tekrar ederse içinde bulunduğumuz boğa sezonunda da çeyrek dönem geçişlerinde düzeltmeler yaşanabilir.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Düzeltmelerin boyutu genelde %30 ile %40 arasında değişim gösteriyor. Yani Bitcoin yatırımcıları kârlarının %40’a varan kısmını bu düzeltme dönemlerinde kaybedebilir.

“daisyturkiye”
Bitcoin teknik analizi Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

Bitcoin Teknik Analizi: BTC pozitif bölgede (25 Şubat)!

Bitcoin (BTC) 24 Şubat’ta kaybettiği bölgeyi geri kazanmayı başardı, ancak henüz 56.000$’lık önemli bir direnç seviyesinin üzerine çıkmadı. Trendin yeniden yükselişe döndüğünü söyleyebilmek için, Bitcoin’in bu seviyeyi tekrar aşması gerekiyor.

Bitcoin düzeltmesi bitti mi?

24 Şubat’ta Bitcoin, 23 Şubat’ta küçük bir yükseliş mumu oluşturarak başlayan bir momentum elde etti.

BTC hala 46.100 dolarlık büyük destek alanının üzerinde işlem görse de, kesin bir yükselişe dair bir dönüş işareti yok. Hatta, teknik göstergeler kritik noktalara doğru ivme kaybetmeye devam ediyor.

Örneğin, MACD göstergesi negatife dönüşmek üzere, RSI 50’nin biraz üzerinde ve Stokastik osilatör de düşüyor. Bu sinyallerin bir sonraki hareketleri, eğilimin yönünü belirlemeye yardımcı olacak.

Altı saatlik grafik, 45.300$’a karşılık gelen 0.5 Fib geri çekilme seviyesinde bir yükseliş gerçekleştiğini gösteriyor.

Şu anda BTC, bu destek ile (45.300$) 51.600$’a denk gelen düşüşün 0.5 Fib geri çekilmesi (beyaz renkle gösterilen bölge) arasındaki bölgede işlem görüyor.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek
6 Saatlik BTC grafiği – Kaynak: TradingView

Teknik göstergeler yükseliş eğilimine dair bazı işaretler gösteriyor. Ancak bu göstergeler, henüz büyük bir yükseliş için yeterli değil.

İki saatlik grafik, BTC’nin azalan bir direnç çizgisinden ayrıldığını gösteriyor. MACD ise neredeyse pozitif ve RSI 50 çizgisinde. 56.000$’lık direnç alanının üzerinde oluşacak bir hareket, muhtemelen trendin yükselişe geçtiğini teyit edecektir.

Bitcoin Dalga Analizi

Aşağıdaki grafik üzerinde görülen dalga sayısı, BTC’nin 30 Ocak’ta başlayan yükseliş hareketinin dördüncü dalgasında olduğunu gösteriyor.

23 Şubat’taki en düşük seviye, muhtemelen düzeltmenin ilk bölümünün sonuydu ve BTC şimdi B alt dalgasında (siyah ile gösterilen bölge).

Şu anda, C dalgasının dip seviyesinin nerede olacağını belirleyemiyoruz. Çünkü patern düzenli, düzensiz veya çalışan düz bir düzeltme olabilir. Tabi bir de üçgen olasılığı da var.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

Analistler, dalgalarla gösterilen sürü psikolojisini tespit ederek gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için Eliott Wave teorisini kullanıyor.

Elliot Dalga Teorisi, Ralph Nelson Elliot’un, kitle hareketlerinin yinelenen dalga formasyonlarını analiz ederek tahmin yürüttüğü bir teoridir.

Ona göre piyasada gerçekleşen hareketlerin belirli bir nedeni var ve oluşan hareketler kendinden sonraki hareketleri de etkileyebilecek önemli verileri oluşturur.

Hareketler her zaman aynı çizgiyi takip etmese de fiyat değişimleri her zaman belirli bir yapısal düzeni korur. Bu düzene de “dalga düzeni” denir.

Bitcoin grafiğinde ise 38.620 dolara doğru dalganın altında oluşacak büyük bir düşüş, bu dalga düzenini geçersiz kılacak.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek
Dalga Sayımı grafiği – Kaynak: TradingView 

Sonuç olarak; Bitcoin için kısa vadeli eğilim, yükseliş gibi görünse de, bu eğilimi doğrulamak için 56.000$’ın üzerinde bir kırılma gerekiyor.

Kaynak

Bitcoin’den yeni rekor!

Bitcoin fiyatı, son düzeltmeye rağmen pozitif bölgede kalmayı başardı ve USD karşısında 58.352 dolarlık yeni bir ATH (tüm zamanların en yüksek seviyesi) kaydetti. 

Bitcoin teknik analizi Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

Bitcoin şu anda elde ettiği kazanımların küçük bir kısmını geri verse de 60.000$’a doğru yükselmeye devam etmesi muhtemel görünüyor.

Bitcoin fiyatı güç kazanıyor!

55.000$ seviyesinin üzerinde gerçekleştirdiği güçlü bir kapanışın ardından, Bitcoin fiyatı yukarı yönlü fiyat hareketini sürdürdü. Ve nihayet 56.000 dolar ve ardından 57.000 dolarlık direnç seviyelerini de kırdı. Hatta 58.000$ seviyesini de aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini, 58.352$’a taşıdı.

Daha sonra 57.500$ seviyesinin altında aşağı yönlü küçük bir düzeltme oldu. Yani pariteyi, 54.000 dolardan 58.350 dolara taşıyan yükseliş hareketinin %23.6 Fib geri çekilme seviyesinin altında bir kırılma oldu. Ardından fiyat, 57.000$ seviyesinin altına çekilse de düşüşler sınırlı kaldı.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

Bitcoin, 56.200$ civarında destek bulurken; 54.000 dolardan 58.350 dolara doğru gerçekleşen yukarı yönlü hareketin %50 Fib geri çekilme seviyesi destek görevi görüyor. Ayrıca, BTCUSD paritesine ait saatlik grafikte 55.000$ civarındaki destekle oluşan önemli bir yükseliş trend çizgisi var.

Yukarı tarafta ise; fiyat 57.500$ ve 58.000$ seviyelerine yakın kısa vadeli bir dirençle karşı karşıya. 58.000 dolarlık direncin üzerinde oluşacak net bir kırılma, yeni bir ATH’ye kapı açabilir. Bu durumda, boğalar 60.000 dolarlık bir zirveyi hedefleyebilir.

Bitcoin daha fazla düşer mi?

Bitcoin 58.000 dolarlık direnç bölgesini aşamazsa; daha düşük seviyelere doğru düzeltme yapabilir. Bu durumda ilk destek, 56.000$ seviyesine yakın olacak.

İlk büyük destek ise 55.000$ seviyesine yakın. 55.000$ ve 100 saatlik basit hareketli ortalama ve trend çizgisinin altında aşağı yönlü kırılma gerçekleşmesi durumunda, fiyat 52.000$’lık desteğe doğru bir düşüş başlatabilir.

Teknik göstergeler:

  • Saatlik MACD: MACD, yükseliş bölgesinde yavaş yavaş ivme kazanıyor.
  • Saatlik RSI (Göreceli Güç Endeksi): BTCUSD paritesinde RSI 50 seviyesine yakın.
  • Önemli destek seviyeleri: 56.000$ ve 55.000$.
  • Önemli direnç seviyeleri: 57.500$, 58.000$ ve 60.000$.

Kaynak


2020 sonu Bitcoin Fiyatı ne olur?

Bitcoin fiyatı 2020 sene sonu tahmini 26.000 dolar civarı olarak değerlendiriliyor. Bitcoin fiyatı 2020 Aralık ayında tam da öngördüğümüz gibi 20.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Asıl yükselişler önümüzdeki sene bizleri bekliyor.

Teknik analiz kripto paralarda kullanılabilir mi?

Teknik analiz, gerçek dünya verilerini kullanarak piyasanın geleceğini tahmin etme sanatıdır. Söz konusu kripto para birimlerine ait hacim ve hareketli ortalama gibi faktörlerin geçmiş istatistiklerine bakmayı içerir. Diğer bir yaygın yöntem olan temel analiz, kripto para biriminin doğal değerini tayin yöntemidir.


Bitcoin hangi verileri kullanır?

Bitcoin kriptografi verilerini kullanır. Her bir veri yüksek güvenlikli hash algoritması tarafından işlenir ve blockchain ağına kaydedilir.


Bitcoin yükselir mi düşer mi?

Bitcoin yeniden 10.000 dolar

Bitcoin 3 gündür yatay hareket ediyor. Bu hareket sonrası ya 27.000 dolara doğru yelken açacak ya da 21.00 dolar desteğini test etmek için aşağı eğilecek. 2 senaryo için de hareket planınız hazır olsun.


Bitcoin Düzeltmesi Nerede Biter?

Bitcoin 21.000 dolara kadar düzeltme yapabilir. Ancak düzeltme bitmiş de olabilir. Eğer öyleyse hedefin 27.200 dolar olduğunu belirtmemiz gerekir.


Bitcoin teknik analizi gerekli mi?

Bitcoin teknik analizi bize fiyatın hangi yöne doğru gittiği konusunda çok önemli bilgiler sunar. Esasen Bitcoin teknik analizi yapmak, para kazandırması bir yana, düşüşlerde az kaybetmek için çok önemlidir.


Bitcoin pahalı mı ucuz mu?

Bitcoin sene sonuna kadar tüm zamanların en yüksek değerini kırarak 50,000 doları görür. Nexo kurucusu böyle bir tahminde bulundu. Bu tahmininin dayanaklarına bakalım.

Bitcoin uzun vadede en çok kazandıran yatırım aracıdır. Bitcoin 20.000 dolarlık tarihi zirvesini kırdıve artık önünde hiçbir engel yok. BTC moon!


Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin Dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş likidite bolluğu yüzünden yükseliyor denebilir. Ayrıca yaklaşık her 4 yılda bir yapılan Bitcoin halvingin de yükseliş üzerinde büyük etkisi var. Bitcoin anlık verileri için Tıklayın: https://koinmedya.com/coin/BTC/Bitcoin/USD/

İlgili – Bitcoin fiyat tahmini: 2021 – 2025

Bitcoin ne kadar? BTC – USD – TRY canlı grafik

 

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Analistten Bitcoin için önemli uyarı! TAKİP ET

Coinajans.com

Bitcoin ve Ripple’da Milyonlar Yerinden Oynadı! Selloff Mu Yaklaşıyor?

Coin Ajans

İşte Bitcoin düzeltmesi devam ederken, perde arkasında yaşananlar… TAKİP ET

Coinajans.com

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası