CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Bitcoin, Ethereum ve Bitcoin Cash için tehlike yaratabilecek yeni bir Ponzi patlak verdi

kripto para haber coinajans

Geçtiğimiz yıl Çin’de görülen ve sayısız yatırımcıdan 3 milyar dolar değerinde kripto para toplayan Plus Token dolandırıcılığının yaraları yeni yeni sarılırken bir yenisi daha ortaya çıktı.

1 milyar dolarlık vurgun

Bu devasa ponzi, “WoToken” olarak adlandırılıyor ve 2018 yılının Temmuz ayı ile 2019 yılının Ekim ayları arasında aktif olduğu belirtiliyor. Olayın mahkemede görülen ilk duruşmasında ortaya konan rakamlara göre WoToken bu süre zarfında yatırımcılardan 1 milyar doların üzerinde kripto para topladı.

700 bin kişi dolandırıldı

WoToken ile ilgili rakamlar, Plus Token’da olduğu kadar ürpertici. Sisteme toplamda 715 bin kullanıcının kayıt yaptırdığı öğrenildi. Bu kullanıcılardan 46 bin BTC, 2 milyon 39 bin ETH, 292 bin LTC, 56 bin BCH ve 684 bin EOS elde edildi. Polisin çeteyi çökerttiği günkü fiyatlara göre, bu kripto paraların toplam değerinin 7.76 milyar yuan, yani 1.12 milyar dolar olduğu kaydediliyor. Dahası, suçlulardan birinin daha önce Plus Token’da kritik bir rol üstlenen kişi olduğu tespit edildi.

Kripto paraların satılıp satılmadığı bilinmiyor

Bu tür dolandırıcılık çetelerinin çökertilmesinin ardından en büyük korku, ellerine geçirdikleri kripto paraları piyasaya boşaltıp boşaltmayacakları. Nitekim Plus Token olayında henüz yakalanamayan bazı çete üyelerinin ellerindeki Bitcoin ve Ether’leri sattığı ve fiyatlarda bir satış baskısı oluşturduğu iddia ediliyordu. Şimdi, WoToken ile benzer bir durumun yaşanmasından endişe ediliyor.

Yatırımcılar, hem Plus Token hem de WoToken’da görülen böyle tuzaklara yüksek gelir vadiyle çekiliyor. Bu nedenle, garanti getiri sunan ve gerçek olamayacak kadar yüzdesel kazanç vadeden her projeye veya platforma şüpheyle yaklaşılmalı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

SIX Borsasına Bir Bitcoin ETP’si Daha Geldi!

Coin Ajans

Grayscale XRP portföyünden çıkardı – İşte varlık yöneticisinin yeni fon dağılımı

THETA Fiyat analizi: Theta’nın 3 dolar yolunda olası engelleri

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası