Bitcoin Teknik Analiz

Bitcoin fırtına öncesi sessizliği mi yaşıyor? – BTC fiyat analizi

bitcoin teknik analiz coinajans.com
koinmedya_googlenews

 Bitcoin fırtına öncesi sessizliği yaşıyor olabilir! BTC fiyat analizi verilerine göre, BTC 2018’in ikinci yarısında hareket ettiği aynı fiyat aralığında işlem görüyor. Peki bu ne anlama geliyor?


 Bitcoin fırtına öncesi bekleyişini sürdürüyor! Yükseliş gelir mi?

Son üç gün içinde, Bitcoin’in, 6.000 dolarlık kilit seviyenin üzerine çıktığına ve 6400 dolarda ivarında bir sonraki kritik direnci de kırmayı başardığına şahit olduk. Hatta Bitcoin 2 gün önce, şaşırtıdı bir şekilde %20’lik bir pumpla bazı önemli borsalarda 7000 doların üzerine bile çıktı.

Bununla birlikte, Bitcoin bu seviyeden hızla çevrildi ve 5800 dolar bölgesini bir kez daha test ettikten sonra 6 bin dolar seviyelerine geri döndü.

koinmedya_brave

Esasen bu seviye ile ilgili dikkat çekici bir nokta var. Evet, BTC şu sıralar, 2018’in ikinci yarısında hareket ettiği aynı fiyat aralığında işlem görüyor . Ve Bitcoin fırtına öncesi sessizliği yaşıyor olabilir.

Ayrıca, Bitstamp’ta ulaşılan 7140 dolarlık zirve de bir tesadüf değil. Aşağıdaki günlük grafiğe baktığımızda, %61.8’lik Golden Fibonacci geri çekilme seviyesinin bu fiyat alanın, yani 7170$ civarında olduğunu görebiliriz.

Bu aynı zamanda Bitcoin’in, kısa vadeli düşüş momentumunu değiştirmek için üstesinden gelmesi gereken kritik seviyedir.

Bitcoin 6 bin doların üzerinde kalmayı başardı!

Yazımızı yayına hazırlarken, Bitcoin 6250 dolar civarında işlem görüyor. Bitcoin saatlik grafikte, bir sonraki üç saatlik grafikte de görülebilen bir yükseliş üçgeni oluşturuyor.

Peki bu, ne demek? Bitcoin fırtına öncesi sessizliği mi yaşıyor? Bitcoin’in nihayetinde, 7 bin doların üzerinde istikrar sağlama yolunda 6400 dolarlık direnci kıracağı anlamına mı geliyor?

Mevcut göstergeler doğrultusunda, muhtemelen bu sonuca varabiliriz. Ancak burada önceki fiyat analizimizde de belirttiğimiz gibi, volatilite çok yüksek bir seviyede ve Bitcoin 11 yıllık tarihinde hiç görmediği bir durumla karşı karşıya, bu yüzden dikkatli olunması gerekiyor.

4 Saatlik BTUSD Grafiği (BitStamp)

Bitcoin fırtına öncesi sessizliği mi yaşıyor? - BTC fiyat analizi
Bitcoin fırtına öncesi sessizliği mi yaşıyor? – BTC fiyat analizi

1 Günlük BTUSD Grafiği (BitStamp)

Bitcoin fırtına öncesi sessizliği mi yaşıyor? - BTC fiyat analizi
Bitcoin fırtına öncesi sessizliği mi yaşıyor? – BTC fiyat analizi

Peki Bitcoin fırtına öncesi sessizlik sona erecek mi, yukarı yönlü bir sonraki hamle ne zaman?

İşlem hacmi verilerine baktığımızda, Perşembe günü 7000$’ın üzerine çıktıktan sonra işlem haminin düştüğünü görebiliriz. Bu, yakın vadede bir sonraki büyük fiyat hareketinin yaklaşacağına işaret ediyor olabilir.

Ayrıca, COVID19 virüsünün, dünya çapında tüm hızıyla yayılmaya devam ettiği bu zamanlarda, esas olarak Wall Street hisse senedi piyasaları gibi dış etkenleri de göz ardı edemeyiz.

Tüm hafta boyunca büyük bir çöküş yaşadıktan sonra, piyasaların yeni haftaya nasıl bir başlangıç yapacağını görmek ilginç olacak. Ve daha da ilginç olanı, Bitcoin’in buna göre vereceği reaksiyonu izlemek olacak.

Toplam piyasa değeri: 176 milyar dolar

Bitcoin piyasa değeri: 114,7 milyar dolar

BTC hakimiyet endeksi: %65.1

(Yukarıdaki veriler Coinmarketcap’ten alınmıştır.)

Bitcoin için dikkat edilmesi gereken temel seviyeler ve olası hedefler

Destek ve direnç seviyeleri:

Yukarıda belirtildiği gibi, ilk destek seviyesi, 4 saatlik grafikte 6K$ çizgisi ile birlikte yükselen trend çizgisi (sarı renkle gösterilen) olacaktır.

Sonraki destek seviyeleri ise, pembe ile işaretlenmiş 4 saatlik MA-50 hattının yanı sıra zayıf bir destek olarak karşımıza çıkan 5800 dolar ve 5650 dolardır. Bu seviyeyi de desteğe dönüşen 5500 dolarlık eski direnç bölgesi takip ediyor.

Yukarı yönde ise ilk direnç seviyesi 6300$ – 6400 dolar arasındaki fiyat bölgesi. Daha önce de belirtiğimiz gibi, bu bölgenin Bitcoin için zorlu bir direnç olması bekleniyor. Bununla birlikte parite, hala da bu seviyeyi aşmış değil.

Bir yükseliş durumunda, bir sonraki direnç seviyesi 6800 dolar ve ardından Perşembe günü test ettiği 7140 – 7200 dolar arasındaki en yüksek Golden Fib seviyesi olacak.

RSI göstergesi: RSI, 40 seviyesinde başka bir dirençle karşı karşıya. Bu, momentum göstergesi için kritik bir karar noktası olarak görülüyor. Ayrıca bu, 4 saatlik grafikteki RSI’da gördüğümüz küçük bir kopma için yükseliş işareti anlamına gelebilir.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

İlgili Haberler

İşte Bitcoin boğaları için kritik seviyeler!

Bitcoin hakimiyet grafiğinde altcoinleri doğrudan ilgilendiren ilginç işaret

Kritik BTC destek seviyesi kırıldı – Altcoin boğalarının önü açık

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası