CoinAjans.com
Bitcoin Teknik Analiz

Bitcoin fiyat düşüşü sona erdi mi? Sırada hangi seviyeler var?

bitcoin teknik analiz coinajans.com

Bitcoin fiyat düşüşü sona ermiş olabilir mi? 48 saattir devam eden düşüşün ardından BTC için, bir sonraki olası hedefler hangi seviyeler olabilir?


Bitcoin fiyat düşüşü devam eder mi?

Son birkaç gündür, koronavirüs etkisi ekonomide fazlasıyla hissedilmeye başladı. Bu satırları yazarken, Ham Petrol tarihi bir düşüş yaşadı. Yüzde 30’luk bir değer kaybıyla son 30 yılın en düşük seviyelerini gördü.

Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki anlaşmazlık, küresel piyasada arz fazlasının artma riski petrol fiyatlarını olumsuz etkiledi.

koinmedya_brave

Bu gelişme, Covid-19 (koronovirüs) salgınının ekonomik hareketleri yavaşlatmasıyla birleşince petrol fiyatları, Ocak 2016’dan bu yana görmediği en düşük seviyeye çakıldı.

Petrol fiyatları, hem arz fazlası hem de azalan talep baskısıyla karşı karşıya kalırken, petrol fiyatlarına bağlı vadeli işlem kontratlarında yaşanan açığa satışlar da düşüşü hızlandırdı. Bu arada Londra Borsası %7’lik bir çöküş yaşarken, NASDAQ vadeli işlemleri %5’lik bir düşüş daha gördü.

Kripto piyasasına gelince; dün PlusToken Ponzi satışıyla başlayan hareket, bugün büyük bir çöküşle devam etti. Bitcoin fiyat düşüşü, tüm kripto para piyasalarını sarstı. Peki Bitcoin de tıpkı altın gibi gerçek bir güvenli liman varlığı olabilir mi? 

Malesef ki, dünden bu yana 1000 dolarlık bir düşüş yaşayan Bitcoin, şimdiye kadar bu testi geçemedi. Fakat burada, pozitif bir noktaya da değinmeden geçmeyelim.

En son Bitcoin fiyat düşüşü ile birlikte, CME Vadelilerinde oluşan eski bir fiyat boşluğu doldu. Peki bu seviye Bitcoin için dip olabilir mi? Bitcoin fiyat düşüşü sona ermiş olabilir mi?

Nisan 2019 trend çizgisindeki CME Vadeliler boşluğu doldu!

Aşağıdaki günlük grafikte de görülebileceği gibi, Bitcoin Nisan 2019’da oluşmaya başlayan orta vadeli yükselen trend çizgisine ulaştıktan sonra 7600$ seviyesinde geçici bir destek buldu.

Ve burada, yani 7600$’da, CME Vadelilerinde açık bir fiyat boşluğu oluştu: şimdi son Bitcoin fiyat düşüşü ile birlikte, bu boşluk kapanmış oldu.

Bu seviyeyi yeniden test eden Bitcoin bu satırları yazdığımız sırada, hızlı bir şekilde 7900 dolar seviyesine doğru bir düzeltme yaptı.

Yukarıda belirtildiği gibi, uzun vadeli bir destek olan 7600 dolar çok önemli bir seviyeydi. Bununla birlikte, dünyada çapında yaşanan sorunlar devam ederken, her iki yönde de daha fazla volatilite bekleyebiliriz.

Bitcoin 7600$’ı kırararsa ve  7400$’daki bir sonraki zayıf desteği test edebilir ve daha sonra haziran 2019’daki boğa koşusu sırasında Altın Fibonacci düzeltme seviyesi olan 7200$’ı da hızlı bir şekilde tekrar test edecektir.

Aşağıda 3 Ocak’tan 2020’nin en düşük seviyeleri olan 7000 dolar ve 6800 dolar var. Daha aşağıda ise, 2019 Kasım ve Aralık seviyelerinde çift dip olan 6400$ ve 6500$ yer alıyor.

CoinMarketCap verilerine göre:

Kripto paraların toplam piyasa değeri: 224 milyar dolar

Bitcoin’in piyasa değeri: 142 milyar dolar

BTC hakimiyet endeksi: %63.5

Bitcoin hangi seviyeleri test edebilir? İşte olası hedefler!

  • Destek – Direnç seviyeleri: Aşağı yöndeki olası hedeflere yukarıda eğinmiştik. Bir kez daha ifade etmek gerekirse; aşağı yönlü bir düzeltme durumunda, ilk direnç seviyesi mevcut seviye olan 7900$ – 8000$’dır. Bu seviyeleri ise, 8300$’da dün kırılan destek hattı izliyor. Biraz üstünde ise 8500 dolar var.
  •  RSI Göstergesi: RSI de tıpkı fiyat gibi şiddetli bir şekilde düştü. Bu gösterge Aralık 2019’dan ibu yanaki neredeyse en düşük seviyesine dokundu. “RSI’nin 50 seviyesini geçememesi, boğalar için kırmızı bir bayrak.”
  • – İşlem hacmi: Ayıların saldırıyla birlikte, beklendiği gibi dünkü hacim, yılın en yüksek ikinci hacim seviyesi oldu. 

4 Saatlik BTCUSD grafiği (BitStamp) 

bitcoin-fiyat-dususu-koinmedya-com

1 günlük BTCUSD grafiği (BitStamp) 

bitcoin-fiyat-dususu-koinmedya-com
Kaynak

İlgili Haberler

Bitcoin düşüş döngüsünün bitmiş olabileceğine dair 3 çok önemli işaret!

Coin Ajans

Bitcoin 8000 dolar için mücadele veriyor

Coin Ajans

Bitcoin fiyat analizi: Bitcoin bir patlamaya hazırlanıyor!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası