CoinAjans.com
Bitcoin Bitcoin Haberleri

Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler! TAKİP ET

bitcoin haberleri coinajans.com
“koinmedya_mxc”

Bitcoin bugün %6’lik bir düşüş daha kaydederek, 9 Haziran’dan bu yana test ettiği en düşük fiyat aralığında işlem görmeye başladı.

Bitcoin teknik analizi – BTC fiyatı ne olur?

Bitcoin (BTC) geçen haftadan bu yana kayda değer bir düşüş gördü ve 30.000 dolar civarında mayıs ayının en düşük seviyelerine yaklaştı. Kısa vadeli sıçramalar yapsa da hem günlük hem de haftalık trendin düşüş eğiliminde olduğu görülüyor.

Bitcoin teknik analizi: Bitcoin fiyatı için büyük karar anı!

Uzun vadeli Bitcoin fiyat görünümü

Bitcoin, haftalık grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. İki hafta önce uzun bir alt fitili olan bir çekiç formasyonu ile birlikte boğa mumu oluşturduktan sonra, yükseliş hareketine başlamış gibi görünüyordu. Nitekim 32.500 dolarlık uzun vadeli yatay destek alanından bir sıçrama gerçekleştirerek (yeşil simge) 40.000 dolarlık direncin üzerinde yükseldi.

Ancak, geçen hafta bir önceki yükseliş mumunu içine alan ve boğa hissini tersine çeviren bir düşüş mumu oluşturdu.

Parite hala desteğin üzerinde işlem görse de teknik göstergeler düşüş gösteriyor. MACD histogramı negatif bölgeye geçti, RSI 50’nin altına düştü ve Stokastik osilatör ise bearish cross (ayı geçişi) yaptı.

“koinmedya_biswap”

Düşüşün devam etmesi durumunda bir sonraki destek, 27.000$’lık bölge olabilir. Bu hedef, aynı zamanda 0,618 Fib geri çekilme destek seviyesidir.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!

Günlük grafik de düşüş eğilimi gösteriyor. BTC, 15 Haziran’da 41.250 dolarlık direnç alanından geri çevrildiğinden beri düşüyor (kırmızı ikon).

Günlük grafikteki teknik göstergeler de düşüşte. MACD histogramı aşağı yönlü bir dönüş sinyali (kırmızı simge) verdi ve sinyal çizgisi 0’ın oldukça altında. RSI da 50’nin altında ve düşmeye devam ediyor. Stokastik osilatör ise bir bullish cross (boğa geçişi) yaptı ancak tüm gücünü kaybetti.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!

İki saatlik grafik, en son lower low (bir öncekine göre daha düşük dip) seviyesi oluşturduğu sırada hem RSI hem de MACD’de boğa uyumsuzluğu (bullish divergence) şeklinde bazı yükseliş işaretleri gösteriyor. Bunun ardından, BTC bir higher low (bir öncekine göre daha yüksek bir dip) yaptı.

Bununla birlikte, boğalar hem düşen bir direnç çizgisi hem de yatay bir direnç seviyesi olarak hareket eden 35.000 dolarlık alanda güçlü bir dirençle karşı karşıya.

“koinmedya_biswap”

Bu seviyenin üzerine çıkması durumunda, fiyat muhtemelen 0,382, 0,5 veya 0,618 Fib geri çekilme direnç seviyelerine doğru ilerleyecek.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!

Bununla birlikte, büyük olasılıkla uzun vadeli düşüş eğiliminde kısa vadeli bir sıçrama meydana gelecek. Şimdi de Elliot analizi ve dalga sayımına göre kısa ve uzun vadede Bitcoin’i neler beklediğine bakalım:

Elliot Dalga Teorisi nedir?

Elliot Dalga Teorisi, Ralph Nelson Elliot’un, kitle hareketlerinin yinelenen dalga formasyonlarını analiz ederek tahmin yürüttüğü bir teoridir. Ona göre piyasada gerçekleşen hareketlerin belirli bir nedeni var ve oluşan hareketler kendinden sonraki hareketleri de etkileyebilecek önemli verileri oluşturur.

Hareketler her zaman aynı çizgiyi takip etmese de fiyat değişimleri her zaman belirli bir yapısal düzeni korur. Bu düzene de “dalga düzeni” denir.
Analistler, dalgalarla gösterilen sürü psikolojisini tespit ederek gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için ie bu Eliott Wave teorisini kullanır.

Dalga sayımı, BTC’nin Aralık 2018’de başlayan bir yükseliş itkisinin dördüncü dalgasında (kırmızı) olduğunu gösteriyor. Şu anda parite, düşmeye devam ediyor ve muhtemelen de dördüncü dalganın geri çekilme hareketini tamamlıyor. (Dalga sayımı beyaz renkle gösterilmiştir.) Bu da BTC’nin muhtemelen hala düzeltmenin ilk bölümünde olduğunu gösteriyor.

Bu arada 0.618 Fib geri çekilmedeki destek seviyesi 27.000 dolar, kanalın direnç çizgisi ise 20.000 dolar civarında yer alıyor.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!

İkinci döngü dalgası (kırmızı) kadar sürecek bir hareket, Aralık 2021’in sonuna kadar devam edebilir. Bununla birlikte, diğer potansiyel uzunluk oranları 0,382 ve 0,618 Fib seviyeleridir. Muhtemelen ilki 19 Temmuz’da, ikincisi ise 20 Eylül’de sona erecek.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!
Uzun vadeli BTCUSD grafiği – Kaynak: TradingView

Günlük grafikte, alt dalga sayımı turuncu olarak gösteriliyor. Ve grafik BTC’nin, A dalgasını tamamlayan bir düşüş itkisinin beşinci ve son dalgasında olduğunu gösteriyor.

Birinci alt dalganın uzunluğu ve dördüncü alt dalgadaki harici bir geri çekilme ile belirlenen 23.500$ ile 23.070$ arasındaki Fib hedeflerinin bir birleşim noktası bulunuyor.

Burası kırılırsa, bir sonraki hedef muhtemelen, 1-3 alt dalgalarının uzunluğu üzerinde Fib ölçümü kullanılarak bulunan 19.800 dolar seviyesi olacak.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!

Kısa vadeli dalga sayımı tam olarak net olmasa da aşağı yönlü hareket itkisel gibi görünüyor. Ayrıca, 41,341 dolara yol açan yukarı yönlü hareket de düzeltme hareketi gibi görünüyor.

Bu nedenle BTC’nin, yavaş yavaş 23.000$ civarındaki hedefe doğru götürecek bir düşüş eğiliminin küçük bir alt dalgasında (siyah) olduğu söylenebilir.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!

Kaynak

20 Haziran 2021 tarihli Bitcoin teknik analizi

Bitcoin bugün, 35 bin dolarlık desteği de kırarak, 9 Haziran’dan bu yana test ettiği en düşük fiyat aralığında işlem görmeye başladı. (BTCUSD, yazımızı yayına hazırladığımız sırada 34,479 dolardan işlem görüyor.)

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!

BTC, 40,760$’da (0,382 Fib) bulunan dirence ulaşmak için, 20 günlük MA’nın üzerine çıkarak, kısa vadeli trendi yükselişe çevirdikten sadece beş gün sonra, haftayı düşüşle tamamlamaya hazırlanıyor.

Esasen daha geniş zaman diliminde görünüm değişmedi. Şöyle ki;

19 Mayıs’taki büyük likidasyonalara neden çöküşten bu yana, Bitcoin fiyatı 30 bin dolar ile 42 bin dolar arasında volatil bir bölgede işlem görüyor.

En büyük kripto para haftaya 31.000 doların altına düşerek başladı. Ancak, hızlı bir şekilde geri sıçradı, alt tarafta uzun bir fitil oluşturdu ve günlük kapanışı da yükselişle yaptı. Yükselen muma rağmen, haftalık grafikteki teknik göstergeler düşüş gösterdi.

Dolayısıyla 41.3 bin dolara ulaşan salı günkü mum, aniden bir boğa tuzağına dönüştü. O zamandan beri, BTC fiyatı neredeyse 8 bin dolar kaybetti.

Daha küçük zaman dilimine bakıldığında; BTC, 42 bin dolarlık aralığın üzerine çıkamadı ve hızla ivme kaybetti. Cuma günü, 20 günlük hareketli ortalama çizgisinin altına düştü ve sonrasında 36.000 doların altına yöneldi. Bunu yaparken ise, geçen hafta boyunca takip ettiğimiz ve genellikle düşüş paterni olarak bilinen yükselen kama formasyonunun alt açısını da kırdı. Bu kırılma, 4 saatlik grafikte de net bir şekilde görülüyor.

Kamanın altına kırıldığından beri, boğalar 35.000 dolardaki desteği savunmaya çalıştı. Ancak boğalar artık bu seviyeyi,  daha fazla koruyamadı. Ve BTC bugün 33 bin dolara kadar düştü.

Burada altını çizmemiz gereken nokta şu ki; aşağı yönlü son fiyat hreketleri, mayıs düşüşüne kıyasla daha düşük işlem hacimleri ile birlikte gerçekleşti.

Aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, en büyük borsalardan alınan verilere göre, komütatif hacim haziran ayının başından bu yana istikrarlı bir şekilde 50 bin BTC’nin altında kaldı.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!

Bu oran, mayıs ayı ortasındaki büyük çöküş döneminde 150 bin BTC seviyelerindeydi. Düşük hacim, piyasa işlemlerine ilginin şu sıralar azaldığını ve aynı zamanda piyasada trendin kolayca değişebileceğini gösteriyor.

Bu arada, 34.000$’ın altındaki son kırılma, orta vadeli işlem bölgesinin alt aralığının yeniden test edilmesine neden olabilir. Yani Bitcoin’i 30.000$’a gönderebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi; BTC şu ana kadar, toplamda 32 gün boyunca, 30.000 ile 42.000$ arasındak geniş bir işlem aralığında hareket ediyor. Bu aralıkta gerçekleşecek net bir kırılmaya kadar volatilite devam edecek. 

BTCUSD için dikkat edilmesi gereken destek ve direnç seviyeleri:

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!
Günlük BTCUSD grafiği – Kaynak: TradingView.
  • Önemli destek seviyeleri: 33.520 – 33.120$, 32.465$, 31.675$, 31.000$, 30.000$.
  • Önemli direnç seviyeleri: 35.000$, 36.000$, 36.750$, 38.420$, 39.500$.

Aşağı yöne baktığımızda, ilk destek bölgesi 33.520 ile 33.120 dolar arasında yer alıyor. 33.000 doların altında ise sırasıyla 32.465, 31.675, 31.000 ve 30.000 dolar seviyelerinin destek olarak hareket etmesi bekleniyor.

Diğer yandan, ilk direnç şu anda 35.000 dolarda bulunuyor. Bunu da yine sırasıyla 36.000$, 36.750$ (20 günlük MA), 38.420$ ve 39.500$ (Haziran ayının en yüksek seviyeleri) takip ediyor.

Günlük RSI 50’nin altında olduğu için düşüş eğilimini gösteriyor. Momentum şu anda haziran ayındaki en fazla aşırı satım bölgesine yaklaşıyor ve haziran ayının en düşük seviyesinin (yaklaşık 30) altına altına doğru gerçekleşecek bir kırılma, BTC’yi yeniden 30 bin dolar seviyesine gönderecek gibi görünüyor.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!
4 saatlik BTCUSD grafiği

 

Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

  • Yükselen trend düzeltmeden daha uzun sürüyor

 

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!

 

  • Düzeltmeler gayet normal

2017 yılındaki boğa sezonunda Bitcoin 5 tane büyük düzeltme yaşadı. Bu düzeltmelerin en kısa süreni 3 gün en uzun süreni ise yaklaşık 1 ay devam etti.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!
  • Neredeyse her çeyrek dönemde bir düzeltme yaşandı

 

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!
  • Çeyrek dönemlerin sonuna dikkat!

 

 

 

Bitcoin teknik analizi Bitcoin fiyat grafiğinde çok kritik işaretler!
İşte Bitcoin'in yükselişinin önündeki kritik engel!


2021 sonu Bitcoin Fiyatı ne olur?

Bitcoin fiyatı 2021 sene sonu tahmini 100.000 dolar civarı olarak değerlendiriliyor. Bitcoin fiyatı 2020 Aralık ayında tam da öngördüğümüz gibi 20.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Asıl yükselişler önümüzdeki sene bizleri bekliyor.

Teknik analiz kripto paralarda kullanılabilir mi?

Teknik analiz, gerçek dünya verilerini kullanarak piyasanın geleceğini tahmin etme sanatıdır. Söz konusu kripto para birimlerine ait hacim ve hareketli ortalama gibi faktörlerin geçmiş istatistiklerine bakmayı içerir. Diğer bir yaygın yöntem olan temel analiz, kripto para biriminin doğal değerini tayin yöntemidir.


Bitcoin hangi verileri kullanır?

Bitcoin kriptografi verilerini kullanır. Her bir veri yüksek güvenlikli hash algoritması tarafından işlenir ve blockchain ağına kaydedilir.


Bitcoin yükselir mi düşer mi?

bitcoin haber

Bitcoin 3 gündür yatay hareket ediyor. Bu hareket sonrası ya 68.000 dolara doğru yelken açacak ya da 50.00 dolar desteğini test etmek için aşağı eğilecek. 2 senaryo için de hareket planınız hazır olsun.


Bitcoin teknik analizi gerekli mi?

Bitcoin teknik analizi bize fiyatın hangi yöne doğru gittiği konusunda çok önemli bilgiler sunar. Esasen Bitcoin teknik analizi yapmak, para kazandırması bir yana, düşüşlerde az kaybetmek için çok önemlidir.

* Bullish Engulfing – Yutan Boğa formasyonu nedir?

Bitcoin teknik analizi

Engulfing iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükseliş veya düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar. Düşüş trendinin sonunda oluşursa ilk mum kırmızı ikinci mum yeşil olur. Yükseliş trendinin sonunda oluşursa tam tersi olur.

Bullish (Boğa yutan) Engulfing, bir düşüş trendinin bittiğine ve yükselişin başlayacağına işaret eden bir formasyondur. En belirgin özelliği ikinci mumun, ilk mumun gövdesini yutması, yani kaplamasıdır. Şöyle ki; ikinci mum, ilk mumdan daha aşağıda (veya yukarıda) açılır ve ilk mumdan daha yukarıda (veya aşağıda) kapanır.


Bitcoin pahalı mı ucuz mu?

Bitcoin sene sonuna kadar tüm zamanların en yüksek değerini kırarak 50,000 doları görür. Nexo kurucusu böyle bir tahminde bulundu. Bu tahmininin dayanaklarına bakalım.

Bitcoin uzun vadede en çok kazandıran yatırım aracıdır. Bitcoin 20.000 dolarlık tarihi zirvesini kırdı ve artık önünde hiçbir engel yok. BTC moon!


Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin Dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş likidite bolluğu yüzünden yükseliyor denebilir. Ayrıca yaklaşık her 4 yılda bir yapılan Bitcoin halvingin de yükseliş üzerinde büyük etkisi var. Bitcoin anlık verileri için Tıklayın: https://koinmedya.com/coin/BTC/Bitcoin/USD/

 

Bitcoin ne kadar? BTC – USD – TRY canlı grafik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Büyük firmalar Bitcoin’de oyunu değiştirmeye hazılanıyor! TAKİP ET

Coinajans.com

CZ: Peter Schiff’in Aslında Bitcoin’e Faydası Dokunuyor

Coin Ajans

Bitcoin İlk Çeyreği Tarihi “Darth Maul” İle Kapadı: Peki Bu Ne Anlam İfade Ediyor?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası