CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin Fiyatı Neden Artıyor? Ralli Sürecek mi?

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin – Bitcoin’in fiyatı 15.000 doları kırdı. 2017 boğa koşusundan bu yana görülmeyen yüksek seviyeler bunlar. Peki bu ivmeyi iten sebepler ne?

Bitcoin’e İvme Kazandıran Sebepler

Kurumsal yatırım, Bitcoin fiyatının artmaya devam etmesinin en büyük nedenlerinden biri. Bitcoin, geçen ay fiyatına yaklaşık 5.000 $ ekledi ve son iki günde 2.000 $ arttı. Şu anda BTC 15.600 $ civarında hareket ediyor.

MicroStrategy, bu yılın Ağustos ve Eylül aylarında Bitcoin’e toplam 425 milyon dolar yatırım yaptı. Bir ay sonra Square, ünlü kripto para birimine 50 milyon dolar yatırım yaparak bu hamleyi takip etti. Ayrıca Ekim ayında PayPal, kullanıcıların Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash alım satımına izin veren özellikleri duyurdu. Tüm bu yüksek rakamlı hareketler, Bitcoin’in patlayıcı büyümesi için harikalar yarattı.

Nexo’nun yönetici ortağı Antoni Trenchev, “Son zamanlarda yaşanan kurumsal faaliyetler, özellikle PayPal gibi bir dev markanın bu alana katılımı tartışmasız bir şekilde Bitcoin’in fiyatını etkiledi. Çünkü bu tür yatırımlara olan ana akım ilgi ve güven, bu tür haberlerden sonra sıklıkla arttı” ifadelerine yer veriyor.

Quantum Economics’te Bitcoin analisti olan Jason Deane tarafından “MicroStrategy Etkisi” olarak adlandırılan bu ana akım ilgi dalgası, son aylarda birkaç önemli an sağladı.

MicroStrategy, 11 Ağustos 2020’de ilk Bitcoin yatırımını duyururken, CEO Michael Saylor, Bitcoin’in uzun vadeli yatırımlar için bu kadar çekici kılan çeşitli özelliklerini açıkladı. Bunlar arasında Bitcoin’in marka tanınırlığı, ağ hakimiyeti ve teknik faydası bulunuyordu. Hatta Bitcoin’i “dijital altın” olarak tanımlayacak kadar ileri gitti.

Ancak Bitcoin’in olumlu baskısı MicroStrategy ile sınırlı değil. Square 50 milyon dolarlık (veya toplam varlıklarının % 1’i şeklinde) bir yatırımı açıkladığında, şirketin o zamanki finans müdürü Amrita Ahuja, Bitcoin’in şirketin “daha kapsayıcı bir geleceğe dayalı ürünler geliştirme” stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi.

Square ayrıca üçüncü çeyrekte Bitcoin satışını tam olarak 10 kat artırmış durumda.

Bitcoin için etkileyici rakamlar üreten tek şirket Square değil. Yatırımcılar adına Bitcoin ile ilgilenen Grayscale Invesments, yalnızca geçen ay 40.000’den fazla Bitcoin topladı. Bu, 600 milyon doların üzerinde Bitcoin değerine denk geliyor.

Ancak bu finans devleri, Bitcoin fiyatının artmasının tek nedeni değil.

Tether İle Korelasyon

Tether’in şeffaflık verilerine göre, USDT piyasa değeri tarihte ilk kez 17 milyar doları kırdı. Kripto para birimi endüstrisindeki en büyük stablecoin olan Tether’in büyümesinin genellikle Bitcoin’in fiyat artışıyla bağlantılı olduğu görülüyor.

CryptoQuant CEO’su Ki Young-Ju, “Yine, BTC fiyatı, stablecoin Tether’ın sayısının artmasından hemen sonra yükseldi” diyor.

Bu korelasyonun bir nedeni, Tether’i satın almanın, yatırımcıların, özellikle de Çin’deki yatırımcıların Bitcoin satın almasının bir yolu olmasıdır. Chainalysis raporuna göre bu yılın Ağustos ayında, Tether “Çin kripto para birimi kullanıcıları için fiili olarak kullanılıyor.”

Bunun nedenlerinden biri, Çin’in sermaye kaçışında özellikle sert ölemler alması. Diğer bir deyişle, ülke dışına fon aktarılmasının engellenmesidir. Değeri ABD dolarına bağlı olan Tether, Çinli yatırımcılara alternatif bir yatırım yöntemi sundu. Hem ABD’deki kurumsal oyuncular hem de Çinli yatırımcılar tarafından talep artarken, Bitcoin’in sınırlı arzı daha da büyük bir etkiye sahip.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bitcoin’in 11.000 Dolardan Geri Gelmesi Bir Boğa Tuzağı mı?

Coinbase Bitcoin Harcamalarında Yüzde 1 Ödül Veren Bir Kripto Banka Kartı Başlattı

Altın Yatırımcıları Biden Başkanlığında Ne Yapacak?

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası