CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin Fiyatındaki Yükselişe Rağmen Yatırımcılarda “FOMO” Yok!

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Web arama verileri, 16.000 dolara yakın keskin bir fiyat artışına rağmen, Bitcoin (BTC) ilgisinin normal seviyelerde kaldığını gösteriyor.

En iyi kripto para birimi, Cuma günü 15.971 dolar (en son Aralık 2017 ile Ocak 2018 arasındaki boğa piyasası çılgınlığı sırasında görülmüştü) kadar yüksek seviyelere kadar çıktı ve son dört haftada yaklaşık yüzde 50’lik bir kazanç elde etti.

Bazı gözlemciler rallinin artık açgözlülük ve kaçırma korkusu (FOM) tarafından daha da arttığını söylüyor. Ancak Google verileri, bunun aksini gösteriyor. Trend konulara genel ilgiyi ölçmek için kullanılan bir metrik olan Google Trends, şu anda dünya çapında “Bitcoin fiyatı” araması için 10 değerini ortaya çıkarıyor. Bu,  Bitcoin’in 15.500 doların üzerinde rekor kırmasının ardından 2017’nin Aralık ayının başında gözlemlenen 93 değerinden önemli ölçüde daha düşük.

Mevcut değer ayrıca, bu yılın Mayıs ayının ikinci haftasında, Bitcoin’in üçüncü halving’inin gerçekleştiği sırada gözlemlenen 19’dan da daha düşük.

Google’ın verileri, perakende yatırımcıların Bitcoin’in son rallisi karşısında sakin davrandıklarını ve piyasanın boğa çılgınlığından uzak olduğunu gösteriyor.

Google arama değerleri tipik olarak, erkenden gerçekleşen yükselişi kaçıran “üst düzey” yatırımcıların interneti taramasıyla, büyük bir boğa koşusunun ardından yükselir

Google Trends, Google’da yapılan gerçek aramaların çoğunlukla filtrelenmemiş bir örneğine erişim sağlar. Aramalarını, 0 ila 100 aralığında ölçeklemndirir.

Bitcoin Fiyatındaki Yükselişe Rağmen Yatırımcılarda “FOMO” Yok! 5
Google’daki Bitcoin aramaları. Kaynak: Google Trends

FOMO (Fear Of Missing Out/Kaçırma korkusu, geride kalma korkusu) eylemi, özellikle de perakendecilerin genellikle pazara en son katılanlar olmasından dolayı, büyük bir zirveye yaklaşıldığının bir sinyali olarak kabul edilir.

Ancak CoinDesk haberine göre insanların ilgisinin hala görece düşük olmasıyla, FOMO’nun henüz piyasayı ele geçirmediği ve devam eden kurumsal güdümlü rallinin devamı olduğu söylenebilir.

“Bitcoin” araması 2017’de en yüksek seviyeye ulaşmıştı

Bitcoin, Aralık 2017’nin ortasında 20.000 dolarlık rekor bir zirve yapmıştı. Aynı zamanda, dünya çapındaki aramalarda “Bitcoin Fiyatı” Google Trends’te 100’e ulaşmıştı. Bununla birlikte yüksek bir arama değerinin, her zaman artan bir satın alma baskısı anlamına gelmediğini de belirtmek gerekir.

Genellikle yatırımcılar bilgi ararlar, ancak tedbirli olurlar. Yazım sırasında Bitcoin 15.550 dolar civarında işlem görüyor – bu miktar, yılın ilk gününden bu yana yüzde 118’lik bir artışı temsil ediyor. Cuma günü erke saatlerde ulaşılan 15.971 dolar seviyesi ise 33 ayın en yüksek noktasını işaretliyordu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Boğalar Kilit Desteği Savunmaya Çalışırken Bitcoin “Yaşam Desteğine” İhtiyaç Duyabilir

Öncü Bitcoin Borsası BtcTurk Bankalara TL Çekmede İşlem Ücretlerini Askıya Alıyor

Coin Ajans

Simon Peters: Bitcoin hedefine henüz ulaşmadı, 2 haftası var TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası