CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin fiyatlarında dibi belirlemek için farklı bir yöntem: Balina hareketleri

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Piyasadaki volatilite sebebi ile fiyatların nereye gideceğini kimse bilemiyor. Bu yüzden balina hareketleri Bitcoin fiyatlarında dibi belirlemek için güzel bir yöntem.


Balina hareketleri piyasaya etki ediyor

Ekim ayı sonunda yaşanan rallide Bitcoin saatler içinde 1500 dolarlık bir değer artışı göstermişti. Ancak bu yükselişe rağmen Bitcoin, mevcut durumda bu kazanımların neredeyse hepsini sıfırladı. Bitcoin yazım sırasında 7,096 dolardan işlem görüyor. Bu rakam, Bitcoin’in 2019 yılında en yüksek noktasını gördüğü seviyenin neredeyse yarısından bile az.

Kripto para piyasasında kısa süre içinde gerçekleşen bu tür ani düşüşler ve yükselişler sebebi ile birçok yatırımcı terste kalıyor. Özellikle piyasada balina olarak adlandırılan büyük alıcıların gerçekleştirdiği alım faaliyetleri büyük çaplı hareketlenmelere neden oluyor. (Bitcoin balinası olmak için kaç BTC’ye sahip olmak gerekir?)

Taktir edersiniz ki birçok yatırımcı tıpkı 2018 yılının sonunda olduğu gibi Bitcoin’i en dip seviyeden alarak elde edecekleri karı katlamak ister. Tabi bunun en zor tarafı zamanlamayı tutturup mümkün olan en dip seviyeden alım yapabilmektir. Her zaman aynı sonucu vermese de büyük balinaların piyasaya çıkması oyunun dengesini bir anda değiştirebiliyor.

Bitcoin fiyatlarında en dibi belirlemek mümkün mü?

Genel inanışa göre balinalar, piyasa dinamiklerine daha fazla vakıf oldukları için yüklü miktarda alım yapma zamanını normal yatırımcılardan daha iyi biliyorlar. İşte bu yüzden, balinaların alım zamanları Bitcoin fiyatlarında dibi belirlemek için güzel bir strateji.

Aslında finans piyasalarının temelinin oluşturan arz- talep dengesi kripto para fiyatlarının belirlenmesi için de geçerli. Balinalar büyük miktarda Bitcoin sattıklarında piyasadaki likidite artışı olacağı için Bitcoin fiyatları bir anda düşer. Ayrıca long pozisyonlar düşüş ile birlikte sonlandırılır.

Balinaların piyasaya tekrardan dahil olmaya başladıkları zaman, Bitcoin fiyatlarında dibi belirlemek için en uygun zaman dilimini gösterir.  Öncesinde iyice azalan likidite, balinaların yaptıkları alımlar ile birlikte kabarmaya başlar. Sonrasında da büyük çaplı artışlar söz konusu olur. (Bitcoin fiyatları balinalar tarafından mı kontrol ediliyor?)

Her ne kadar büyük balinalar alım yaptığında piyasada büyük dalgalanmalar olsa da, FOMO etkisi nedeni ile piyasaya hesapsız dalış yapan yatırımcılar da aynı yapay etkiyi piyasada yaratabilir. Bunun için en dip seviyeyi tutturmak her zaman mümkün olmayabilir. Bununla birlikte, balina hareketleri kısa süreli yatırım planlarında büyük kazanç bırakabilir.

Kaynak

İlgili Haberler

İşte Kripto Para Piyasasına Darbe Vuran Regülasyon Söylentisinin Detayları!

Madencilerin Bitcoin Fiyatına Etkisi Endişe Edecek Şekilde Düşüyor! Sırada Ne Var?

Ünlü Milyarderden Bitcoin Tahmini: Kemerlerinizi Bağlayın! Yeni ATH Geliyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası