CoinAjans.com
Bitcoin Teknik Analiz

Bitcoin grafiğinde Death Cross! – Ayı piyasası mı başlıyor?

bitcoin teknik analiz coinajans.com
koinmedya_googlenews

Bitcoin grafiğinde death cross tehlikesi! Bitcoin, 2018’den bu yana, 3. death cross ile karşı karşıya.6.000 dolarlık kritik destek bölgesini korusa da bu teknik oluşum, endişeleri artıyor. Yoksa ayı piyasası mı başlıyor?


Bitcoin grafiğinde death cross tehlikesi!

Bitcoin 6.000 dolarlık destek bölgesini korumaya devam ederken, yeni bir teknik formasyonun oluşması endişeleri artırıyor. Bitcoin grafiğinde death cross oluşuyor!

Teknik analizle ilgileniyorsanız, bunun, dikkat edilmesi gereken bir formasyon olduğunu biliyorsunuzdur. Evet, 2018’den bu yana tam üçüncü kez, “Bitcoin grafiğinde death cross” oluşuyor.

koinmedya_brave

İlk olarak, Death Cross’un, yaygın olarak başvurulan bir teknik analiz formasyonu olduğunu vurgulayarak başlayalım. Peki nedir bu, death cross? Bitcoin grafiğinde death cross oluşması ne anlama geliyor?

Death cross, 50 günlük hareketli ortalama çizgisi (MA-50), 200 günlük hareketli ortalama çizgisinin (MA-200) altına düştüğünde oluşur.

Bu teknik oluşum, Bitcoin’in nispeten kısa tarihinde sadece birkaç kez gerçekleşti. Bu önemli oluşum, genellikle bir ayı piyasasının, uzun vadede devam edeceğini gösteren bir işarettir.

Ancak, çoğu zaman gecikmeli bir gösterge olarak hareket ettiği bilinir. Yani varlık, death cross gerçekleşmeden önce, düşüşün bir kısmını veya çoğunu görmüş olabilir.

Bitcoin tarihinde, Nisan 2014 ve Mart 2018’de gerçekleşen, ayı piyasasının başlangıcını gösteren iki büyük death cross meydana geldi.

2014 ve 2015 yıllarındaki ayı piyasalarının her biri, yaklaşık bir yıl sürdü ve bu büyük düşüş dönemleri, bir death crossun tersi olarak bilinen golden cross ile sona erdi.

(Golden cross, 50 günlük MA, 200 günlük MA’nın üzerine çıktığında gerçekleşir. Kısa vadeli hareketli bir ortalamanın (50 MA), uzun vadeli bir hareketli ortalamanın (200 MA) üzerinden geçtiği zaman oluşur. Ve piyasanın kontrolünü, boğaların ele geçireceğine işaret eder.)

Yeni bir death cross geliyor!

Aşağıdaki grafikte soldaki ilk aşağı yönlü ok, 2018’de gerçekleşen death crossu gösteriyor.

bitcoin-grafiginde-death-cross-ayi-piyasa
Bitcoin grafiğinde Death Cross! – Ayı piyasası mı başlıyor?

Grafikte de görüldüğü gibi, soldaki 2. ok (yukarı yönlü), geçen yıl nisan ayında gerçekleşen golden crossu gösteriyor.

Bitcoin o gün, 5400 dolar civarında işlem görüyordu. Ancak bundan sadece iki ay sonra, kripto para birimi 13.880 dolara yükseldi ve 2019’un en yüksek seviyesini (ATH) kaydetti.

Bir sonraki ok ise, 2019 boğa piyasasının sonuna işaret eden, Ekim 2019’da gerçekleşen death cross. Ancak, o gün, Bitcoin düşüş işaretleri vermedi ve tarihin en iyi yatırım getirisini elde ettiği günlerden biri oldu ve sadece bir günde  yüzde 42’lik bir artış elde etti.

Fakat burada teknik işaretlerden farklı olarak, çok önemli bir katalizör vardı: Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, finans, eğitim, sağlık hizmetleri, gıda güvenliği gibi birçok endüstri dalında blockchain teknolojilerinin etkin bir şekilde kullanılmasının gerekliliğinden bahsetmişti.

Bitcoin ise bu haberin etkisiyle neredeyse bir gün içinde %40 civarında değer kazandı. (İlgili haber için tıklayınız.)

Soldan 4. ok ise, Şubat ayında yaşanan golden crosstu. Gördüğünüz gibi, sadece bir ay önce gerçekleşen golden crossun, bugünkü death crossun ardından sahte bir formasyon olarak kaldığını söyleyebiliriz. Benzer bir olay, 2015 yılında gerçek golden crossdan önce de gerçekleşmişti.

Şöyle ki; 2015 yılında golden cross oluştuktan sonra, herkes fiyat yükselişi beklerken BTC birden çakıldı ve 2 ay sonra da death cross yapmak zorunda kaldı.

Daha sonra BTC, yeniden yükselişe geçti ve ikinci bir golden crossdan sonra, boğalar kalıcı olarak döndü. Ve Bitcoin, 2017 boğa piyasasına ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara ulaştı.

Peki bu seferki death crosstan ne beklemeliyiz?

Özellikle son birkaç haftadır, Bitcoin fiyatı aşırı volatil hareketler sergiledi. Elbette sadece Bitcoin’de değil; tüm dünyada genelindeki finans piyasalarında, koronavirüs salgını etkisiyle çok büyük çöküşler yaşandı.

Bitcoin grafiğinde death cross, çoğu zaman ayı piyasasına girildiğini gösterir. Bu kez de, Bitcoin’in 3.700$’lık dip yaptıktan sonraki aşırı korku endeksi verileri ile uyumlu olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte, yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, sahte de olabilir. Bitcoin aynı zamanda tarihinin ilk küresel finansal kriziyle karşı karşıya.

Son birkaç haftadır, Bitcoin’in alışılmadık bir şekilde, hisse senedi piyasaları ile neredeyse aynı oranda bir korelasyon gösterdiğini de hesaba katarsak, teknik görünüm bu kez farklı sonuçlanabilir.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

 Kaynak

İlgili Haberler

Bitcoin Kasım ayını kırmızı mum ile kapattı

Coin Ajans

8000 dolara yönelen Bitcoin ilgi çekmeye başladı – BTC/USD analizi

Coin Ajans

Bitcoin fırtına öncesi sessizliği mi yaşıyor? – BTC fiyat analizi

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası