CoinAjans.com
Teknik Haberler

Bitcoin grafiğinde hangi hareketli ortalama kullanılmalı?

teknik eğitim haberler
fairspin_koinmedya

Bitcoin ve kripto parala grafiklerinde hangi hareketli ortalama metodu kullanılırsa daha iyi sonuç elde edilir? Analistler en çok hangisini kullanıyor?


Hareketli ortalama nedir?

Hareketli ortalama adından da anlaşılabileceği üzere en son “n” adet fiyatın ortalamasıdır. Örneğin 50 günlük hareketli ortalama demek fiyatın son 50 gündeki değerlerinin ortalamasıdır. 50 saatlik hareketli ortalama ise son 50 saatlik fiyatın ortalaması olacaktır.

Hareketli kelimesi ise şuradan geliyor. (Örneğin günlük grafikte) yeni bir gün başladığında 50 gün önceki veri denklemden silinir ve denkleme son oluşan fiyat girilir. Böylece hareketli ortalama verisi her gün güncellenir. Bu da bize grafik üzerinde eğri ile gösterilen bir çizim görseli sunar. Bu yüzden hareketli ortalama verisi sürekli “hareketlidir”

Başta geleneksel piyasalar olmak üzere tüm grafik okumalarında hareketli ortalamalar olmazsa olmaz göstergelerdendir. Bitcoin için özellikle 200 ve 50 günlük hareketli ortalamaların büyük önemi vardır.

50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkışı adeta Nevruz etkisi yapar. Yani artık bahar gelmiştir. Yükseliş ihtimali daha güçlüdür. Bunun tersi de yan, 200 günlük hareketli ortalamanın yukarı çıkışı da düşüş işareti olarak yorumlanır.

Peki hangi hareketli ortalama kullanılmalı?

Hareketli ortalamaların bir çok modeli var. Biz en çok kullanılan standart hareketli ortalama (SMA) ve üssel hareketli ortalama (EMA) modellerine odaklanacağız.

SMA’nın hesaplanması son derece kolay ve nettir. Mumların kapanış  verileri alınır ve ortalaması bulunur. Bu kadar basit. Son 7 günün kapanış verisini toplayın ve 7’ye bölün.  “7 MA” verisi böylece elde edilmiş olur. Denkleme her giren yeni veri sonuncuyu diskalifiye eder.

Üssel hareketli ortalamanın hesabı ise biraz daha karışıktır. Bu modelde anlık veriler daha büyük önem taşır ve EMA grafiği daha hızlı reaksiyon verir. EMA verisi temelde SMA’yı baz alır. SMA verisi [2/(N+1)] çarpanı ile genişletilerek EMA bulunur. Bu denklemde “N” zaman periyodunu gösterir.

EMA grafik üzerinde daha hızlı ve çabuk reaksiyon gösterir. Bu yüzden ideal alım ve satış yerlerini tayin etmekte daha çok kullanılır. SMA sinyal verene kadar trend çoktan yön değiştirmiş ve fırsatın büyük kısmı kaçırılmış olabilir. Buna mukabil SMA daha sağlam ve daha güvenilir veriler sunar.

Bitcoin ve diğer kripto para grafiklerini analiz eden uzmanlar trendleri kaçırmamak adına daha çok EMA modelini kullanırlar. Diğer teknik verilerle de desteklenen hareketli ortalama verileri sorunsuz bir analizin olmazsa olmaz parametrelerindendir.

Bitcoin grafikleri hakkında daha fazlası için Tıklayın

İlgili Haberler

Bitcoin severlerin bilmesi gereken 5 düşüş yönlü mum formasyonu

Coin Ajans

Kripto para piyasasında güvende kalmanın 5 olmazsa olmaz kuralı

Coin Ajans

Bitcoin severlerin bilmesi gereken 5 düşüş yönlü mum formasyonu TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası