CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Bitcoin halving, bu iki rakip kripto paraya yarayabilir

kripto para haber coinajans

Bitcoin ödül yarılanmasına artık saatler kaldı. Halving ile ilgili sorular, programlar ve her şey son birkaç hafta büyük bir artış gösterdi. Ödül yarılanmasıyla ilgili önemli bir bilgi daha ortaya çıkmış durumda. Son yapılan araştırmaya göre; BTC madencilik ekosistemninin yüzde 30’dan fazlasında S9 madencilik makineleri kullanılıyor.

Öte yandan, BTC fork’ları olan BCH ve BSV’nin toplam hash oranları, BTC’nin hash oranının sadece yüzde 1’ine eşit. Bu altcoin’lerin hash oranları şu anda 2018 yılı ve 2019’un başındaki ayı piyasasının hash oranları seviyeleriyle çok yakın.

O dönemden bu yana Bitcoin hash oranlarında 2,5 kat artış oldu ancak BCH ve BSV’deki oranlar düşük seviyede kalmaya devam etti. Halving’den sonra ise bu sistemlerden bazıları kârlılık aramak için diğer SHA-256 algoritmalarına dönebilir.

Ancak Mart’ta yaşanan ‘Kara Perşembe’ bizlere BCH ve BSV’ye geçişin pek de olası olmadğını gösteriyor. Unutulmamalı ki, Mart ayındaki bu çöküşün ardından kâr elde edemeyen S9 ve S15 madencilik makineleri BCH ve BSV’ye dönmemişlerdi.

Burada tabii ki piyasadaki büyük düşüşün de etkisi var. Geçiş bu yüzden kısıtlandı ancak Bitcoin o krizden sonra, şu anda yüzde 10 daha fazla değerde alınıp satılıyor ediliyor. BSV yüzde 7.5, BCH ise yüzde 15 ekside.

Nisan ayındaki BCH ve BSV halving’lerinden sonra iki blokzincirde de hash oranları yüzde 50’ye yakın bir seviyede düştü. Minerstat’a göre, S9’un BCH ve BSV madenciliği için kârlılığı, bağımsız bir sistem için yaklaşık 1,5 dolar.

S9 ve S15’ler BCH ve BSV madenciliği için yarışa girebilirler

Bitcoin için ne kâr ne de zarar seviyesinin, ‘halving’ sonrasında, S15 ve S9 donanımları için 15 bin dolar civarında olması bekleniyor. Şu andaki fiyat hareketlerine bakıldığında ise kısa ve orta vadede BTC’nin bu fiyata ulaşması pek de olası gözükmüyor.

Dah da ötesi, bu kripto paralar ‘halving’ süreçlerini tamamladıkları için, etkin S9 ve S15’ler bu altcoin’lerin madencileriyle yarışa girebilirler. Madenciler arasındaki çekişme hash oranlarını artıracağı gibi muhtemelen BCH ve BSV ekosistemlerinin büyümesine yol açacak.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, Yazarın kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Ödeme devi Square’dan 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alımı

SushiSwap’ta Litecoin filmi: Gizemli kurucu, milyonlarca token’ı elden çıkardı

Zcash’in sonu gelmeyen kâbusu

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası