CoinAjans.com
Litecoin Haberleri

Bitcoin halving fiyatlanmış olabilir mi?

litecoin haberleri coinajans
fairspin_koinmedya

Bitcoin halving Mayıs 2020’de gerçekleşecek ve yatırımcıları bu nedenle Bitcoin fiyatlarında artış bekliyor. Bitcoin halving zaten fiyatlanmış olabilir mi?


Bitcoin halving fiyatlanmış olabilir mi?

Mayıs 2020 yani Bitcoin halving tarihi yaklaşırken Bitcoin yatırımcılarında fiyat artışı ve yeni bir boğa koşusu beklentisi var. Halving ile beraber Bitcoin arzının yarı yarıya düşecek olması, yatırımcıları umutlandırıyor. “Arzı düşen malın fiyatı artar” temel iktisadi kanundan hareketle Bitcoin fiyatlarında artış bekleniyor. Ancak bu analizin ceteris paribus (diğer değişkenler sabitken) varsayımı altında yapıldığını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Lütfen Bkz: Bakkt Bitcoin future işlem hacmi patladı

Öncelikle halving, Bitcoin arzı ile alakalı bir gelişme. Bitcoin fiyatları ise arz-talep koşulları altında gerçekleşiyor. Her hâlükâr da Bitcoin fiyatlarının temel belirleyicisi Bitcoin’in talebi olacaktır.

Halving konusunda geçmiş halving hadiseleri önemli fikirler verebilir. Geçmiş dönemlerde Bitcoin’de yaşanan halving sonrası Bitcoin fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki yıllık değişimi görüyoruz. Grafikte geçmiş halving tarihleri de belirtilmiş durumda. Halving sonrası fiyat artışları grafikte açıkça gözleniyor.

Bitcoin yıllık mumları, ilginç bir formasyon ortaya koyuyor. Bu kadar az sayıda yıllık mumların oluşturduğu formasyona göre BTC önümüzdeki iki yıl boyunca daha yükselecek. 2021 yılında ise bir fiyat patlaması yapabilir.

Halving’in fiyatlar üzerindeki etkisini gözlemleyebileceğimiz diğer hadise ise 4 Ağustos 2019 yılında yaşanan Litecoin halving’i. LTC fiyatları, halving’den çok önce artmaya başladı. Halving tarihi geldiğinde Litecoin halving’inin çok önceden fiyatlanmış olduğunu gördük. Hatta 4 Ağustos tarihinden önce fiyatlar azalmaya başladı bile.

Aşağıdaki grafikte halving’e giden Litecoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. Litecoin fiyatları piyasadaki genel havanın etkisi ile Şubat 2019’da artmaya başlıyor. Fiyatlar 30 dolardan başlayarak 150 doların üstüne çıkıyor. Burada şunu da unutmamak lazım Litecoin’i 30 dolardan 150 dolara çıkaran tek faktör halving değil. Libra etkisi, Bitcoin fiyatlarındaki artış, FOMO ve halving gibi birçok faktör, Litecoin fiyatları üzerinde etkili oldu.

Halving’den yaklaşık 1,5 ay önce (23 Haziran 2019) Litecoin fiyatları azalmaya başlıyor. Yani Litecoin, halving’den önce yatırımcılar tarafından fiyatlanmış. Benzer durum Bitcoin için de geçerli olabilir: Bitcoin halving fiyatlanmış olabilir.

Lütfen Bkz: Weiss Rating kripto para derecelendirme kuruluşu Bitcoin’e kaç veriyor?

Bazı hadiselere aşırı değer atfedilince sonrası hayal kırıklığı olabiliyor. Benzer durumu 24 Eylül tarihinde Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlemler piyasasına başladığı zaman yaşamıştık. Bu durumun tersi de doğru. Bitcoin ETF’ler reddedildiğinde de Bitcoin hayatını kaybetmedi.

Kaynak

İlgili Haberler

Bitcoin 100 bin dolara bir “nokta” daha yaklaştı TAKİP ET

Ripple düşmeye devam eder mi? TAKİP ET

XRP ve VeChain gerçek değerinin altında mı işlem görüyor? TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası