CoinAjans.com
Cardano Haberleri

Bitcoin halving tamamlandı – Şimdi gözler Bitcoin’de! TAKİP ET

cardano haberleri coinajans
huobi_koinmedya

Bitcoin halving tamamlandı, peki şimdi ne olacak? Tüm kripto para piyasasının gözü Bitcoin’de. Bitcoin bu yarılanmaya nasıl karşılık verecek? Ekonomiyle ilişkisi nasıl olacak?

Dün akşam saatlerinde gerçekleşen halving olayında Bitcoin blockchain blok sayısı 630,000 gibi bir rakama ulaştı. Madencilerin ödülü yarıya indi. İşlemlerin doğrulanması ve güvenli bir ağ için madenciler blok ödülü ve her 10 dakikada bir üretilen blok başına işlem ücreti alıyorlardı.

Halvingden sonra üretim hızına bakarsak günlük olarak 900 Bitcoin üretilecek ve ağa katılacak. Bu miktardaki Bitcoinin değeri 8.1 milyon dolar. Halvingden önce ise günlük 1.800 Bitcoin üretiliyordu ve  değeri 16,2 milyon dolardı. Halving dört yılda bir devam edecek ve bu işlem 2140 yılında sona erecek.

Bitcoin ile ilgili deflasyonist bir para politikasına sahip olduğu gibi  bir düşünce aslında yanlış. Neden yanlış derseniz, çünkü Bitcoinin arzı zaman içinde azalmıyor ama yeni üretilen Bitcoin oranı zaman içinde azalıyor. Bu şekilde Bitcoin ağı aslında enflasyonu yaşıyor ancak enflasyon oranı aşama aşama zamanla azalıyor taa ki sıfıra ulaşana kadar.

Bitcoin halving tamamlandı

bybit_koinmedya

Bitcoini tehdit eden en büyük risklerden birisi kendi öz yazılımı içinde olabilecek bir virüs ya da üretim hatası. Böyle bir olasılık, her zaman Halving’in başarılı bir şekilde yürütülmemesi ihtimalini de içine almış oluyor ama bunun gerçekleşmesini engelleyen genellikle sahipler ve yatırımcılar oluyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in kodundaki bir kusurun, Bitcoin’in ölüm zırhı olduğu da kanıtlanmış değil çünkü tarihsel verilere göre işlemlerin kaydı, virüsü yok ederek yeni bir blockchain oluşturmak ve kullanıcıların coinlerini yeni zincire atamak için kullanılabiliyor.

Kıt parasal bir varlık özelliğine sahip olması nedeniyle, Bitcoin genellikle Gold 2.0 olarak adlandırılıyor. Bununla birlikte, Bitcoin, taşınabilirliği, bölünebilirliği, dirence karşı durması, likidite ve doğrulanabilirliği de dahil olmak üzere altından daha üstün özelliklere sahip. Dünyanın dört bir yanına altın transfer edemezsiniz ve birkaç dakika içinde saflığını test edemezsiniz ama bunlar, Bitcoin’in kolaylıkla sağladığı bir uygulama. Bitcoin nadir bulunan bir varlık olarak çok eşsiz çünkü bilinen bir sabit arz sınırına sahip olan, küresel olarak alınıp satılan tek varlık. Altın ve emlak gibi diğer az bulunan varlıkların üretim programları düzensiz ve yeni altın madenciliği ve inşaat teknolojileri gelecekte arz sıkıntısına yol açabilecekler.

Bitcoin halving tamamlandı ve Bitcoin arzındaki azalmanın ötesinde, dört yıllık Halving döngüsü tarihsel olarak Bitcoin’e dikkat çeken organik bir pazarlama aracı olarak da çok işe yarıyor. Ham bir ilgi metriği olmasına rağmen Google Trends, bu Halving’in ABD’de rekor düzeyde yüksek arama hacmi gördüğünü ortaya koydu. Grafikteki bir önceki zirve, 2016’daki son Yarıya indirmeden hemen önceki arama hacmini gösteriyor.

Bitcoin halving tamamlandı

Bitcoin halving tamamlandı ve artık yarılanma gündemi bugün daha önemli hale geldi çünkü beklenmedik bir şekilde merkez bankaları ekonomilerini rahatlatmak için trilyonlarca dolar, euro, yen basıyorlar. Bu yıl Şubat ayından bu yana 3,9 trilyon dolarlık para küresel anlamda piyasaya sürüldü. Aynı zaman diliminde Fed bilançosunuu 2020 sonu gelmeden iki katına çıkması beklenen tutarı % 60 arttırdı.

Bitcoin halving tamamlandı

Her ne kadar Bitcoin’in fiyatının ucuz kredilerle doldurulmuş, eşi görülmemiş borçlarla körüklenmiş mevcut makro ekonomik manzaraya nasıl tepki vereceği merak edilse de, Bitcoin protokolü tam olarak tasarlandığı gibi çalışmaya devam ediyor. Finansal piyasaların, düzenleyicilerin ve politikacıların heveslerinden bağımsız olarak, Bitcoin her 10 dakikada bir işlem bloğundan sonra blok üretmeye devam ediyor.  Bitcoin halving tamamlandı ve Bitcoin’in bu son Üçüncü Halving’i  Bitcoini  en kıt parasal varlık olma hedefine bir adım daha yaklaştırıyor.

Bitcoin halving ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kaynak

İlgili Haberler

DigiByte rehberi: DGB coin nedir, geleceği var mı? TAKİP ET

Kredi Kartı ile Bitcoin alma işlemleri (9 Bitcoin borsasının detaylı anlatımı) TAKİP ET

Tek hatayla yok olan Bitcoin birikimi: Siz bunu yapmayın! TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası