CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Bitcoin halving ve İşte gözden kaçanlar! TAKİP ET

Ethereum haberleri coinajans.com.jpg
huobi_koinmedya

Bitcoin halving gerçekleşti ve şimdi sonuçlarını bekleme zamanı. Bu arada halving olayında gözden kaçan bazı noktalar var. Uzmanların anlatımıyla gelin bu noktalara bir bakalım.

Bitcon halving yeni gerçekleşti ve şimdi bundan sonra daha az bir kaynağa sahip, bir diğer deyişle daha az bir enflasyonu olan bir Bitcocin olacak karşımızda. Halving olayı sadece Bitcoin değil ekonomiyi de etkiliyor. Bu ekonomik nedenlerden dolayı Amerika  piyasaya dolar sürdü.  Şimdi bu Bitcoin halving olayının perde arkasında gözden kaçan bazı noktalara bir göz atalım.

Bitcoin halving, bu yılın başından beri dünya çapında en çok beklenilen olay oldu  ve sonunda dün akşam gerçekleşti. Kripto para piyasasında en değerli kripto para olan Bitcoin madencileri artık daha az ödül kazanacaklar. Bu gün itibari ile üretilen blok sayısı ise 630,000 oldu.

Ağ 2009 yılında başladığından bu yana bu yaşanan üçüncü halving olayı ve  hemen hemen ilk iki halvinge benzer özellikler gösteriyor. Eğer Bitcoin fiyatının hemen yükseleceğini düşünüyorsanız büyük hayal kırıklığı yaşamış olacaksınız. İlk iki halvingde de aynısı yaşanmıştı, fiyat hemen yükselmemişti. Aslında Temmuz 2016 yılında  yaşanan ikinci halving sonrası fiyat 1,100 dolardan 600 dolara düşmüştü. Ama arkasından hemen neredeyse bir  yıl dolmadan roketlemiş ve 2017 yılında tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Bu gelişmenin benzerini ilk halvingde de görmüştük.

Neler olabileceğini kimse bilmiyor? Fiyatlar şu anda herkesin kafasını karıştırmış durumda” diyor Whit Gibbs. Gibbs, Bitcoin dergisinin canlı yayını Hashr8’in kurucusu.

bybit_koinmedya

 

bitcoin halving

Bitcoin taraftarları Bitcoin halving olayını çok büyük heyecanla takip ettiler. Ancak bu kadar haber ve yorum bombardımanının arasında gözden kaçan bazı noktalar vardı. İşte onlar:

Bitcoin taraftarları çok heyecanlı

Bitcoin Magazine dergisinin canlı yayınında CoinMetrics kurucu ortağı Nic Carter, Messari CEO’Su Ryan Selkis ve Kraken içerik yapımcısı Pete Rizzo 7000  izleyici ile halving olayının kutlamasını yaptılar.

Paxful  Şefi Lana Schwartzman bu olayı yeni yıl kutlamasına benzetiyor.

Emin Gun Sirer Bitcoin Halving için ne diyor?

Bitcoin şüphecilerinin bu şekilde bir kutlama yaptığını düşünmek hata olur tabi. Ancak Cointelegraph halving partisinde önde gelen Bitcoinciler bir tartışmaya girdiler. Emin Gün Sirer, Bobby Lee özellikle öne çıkan iki isim. Emin Gün Sirer:

Satış işi şöyle: Tüm tasarruflarınızı bugün Bitcoine yatırın ve emisyon gelecekte aşağı gittiği zaman ve bunlar iyice az bulunur olduğu zaman-işin sihirli tarafı bu-talep de arttığı zaman ya da en azından olduğu yerde kalsa bile fiyat yukarı gider ve siz zengin olursunuz” diyor.

” Ama bu sizin hayaliniz, siz zengin olmayı istiyorsanız nakite geçmelisiniz. Ben bu yaklaşıma karşıyım.” diyor  Lee. Lee Bitcoin olayını 1990’lardaki emlak alımına benzetiyor. O zamanlar emlak alımı şimdikinden daha değerliydi ve satılmasına gerek yoktu.

Tim Draper söz alıyor

Aynı program içinde Venture girişim yatırımcısı Tim Draper Bitcoin fiyat tahminini 250,000 dolar olarak güncelledi.

“2020 yılının içinde ya da 2023 yılının başında, 250.000 dolara ulaşmasını bekliyorum ve bunun doların çökecek olmasının bir sonucu olacağını fark etmedim. Doların değerini düşürmek ve Bitcoin alıcıları için doları daha ilginç hale getirmek amacıyla dokuz trilyon dolarlık bir para basacaklarını fark etmedim ”dedi.
Ancak kısa vadede bir fiyat artışını olası görmüyor. “Halving gerçekleşince tarihsel olarak fiyat altı ay sonrasına kadar yükselmiyor. Ancak altı ay sonra insanlar Bitcoin’de short pozisyonda olduklarını ve daha fazla Bitcoin satın almaları gerektiğini anladıklarında ortaya çıkıyor,” diye ekliyor.
“Altıda altı ay içinde fiyat artışını görmeyi umuyorum ve 2022/2023’e kadar dolar kullandığımız kadar Bitcoin kullanmaya başlamış olacağız.”

Koronavirüsün Bitcoin kullanımını hızlandırdığını sözlerine ekledi. Ancak Bitcoin ödeme işlemcisi OpenNode gibi önemli altyapılara ihtiyaç duyduğu için bu, insanların Bitcoin’e yönelmesini hızlandırmayacak diyor Tim Draper  ve aynı zamanda Bitcoin’de neden bu kadar taraftar olduğunu açıklıyor. İnternetin biraz sınırları açtığını söylüyor ve şimdi küresel bir para birimimiz var,  Bitcoin ABD gibi ülkelere karşı daha fazla para basan bir koruma fonu olarak hareket edebilir diyor.

Max Keiser ne söylüyor?

Tone Vay’in halving ile ilgili canlı yayınına katılan avukat Jason Seibert konuyu bitcoin ETF’ler konusuna getiriyor ve piyasa manipülasyonunun ETF kabulünü engellediğini belirtiyor.

Buna karşılık Max Keiser şöyle cevap veriyor:

“İlk 55 dakika içinde konuşmaya Stacy Herbert etiketi ile katılan Keiser

“Bu argüman kolayca çürütülebilecek bir konu. İzin verdikleri ve ticaret yaptıkları diğer ürünlere bakarsanız, opak fiyatlandırma var, görünürlük yok ve açık dolandırıcılık örneği var. Yasal kural koyucular, bu ürünlerin enerji ETF’leri ve USO ile geçmesine izin verdiler, bu durum çok üzücü ve açıkca kural koyucular tarafından ele geçrildiler – ve sorun işte bu, Bitcoin’i Wall Street’teki yerleşik oligopolistlere bir rekabet olarak görüyorlar, bunu gerektiği kadar geciktirmek için çabalıyorlar.” Bu arada Paul Tudor Jones ve Mike Novogratz, Amerika’daki her bireyin şu anda erişmesi gereken bir şey için milyarlarca para kazanıyor,”  diyor ve ardından “Bu kural koyucuların saçmalığını beklemeyin.” diye bağırıyor.

Ama burada bitirmedi Kesier. Seibert, Bitcoin pazarlarının manipüle edildiğini söylediğinde, Kesier, “Dünyadaki her pazarın, altının bir standart olmadığı fiat para dünyasında hacim pompalama ve piyasa manipülasyonu var, bunu gösteremezsiniz ve bunun Bitcoin pazarının bir ayırt edici özellik olduğunu söyleyemezsiniz. Her pazar manipüle edilir ve enerji piyasalarından ve bunların nasıl olup da kapanmadığından daha fazlası yoktur, ne yazık ki bu acınasıdır. Kesinlikle çok saçma bir durum. ”Bitcoin eğitimcisi Jimmy Song ve Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz da dahil olmak üzere diğer on panelist, eğlenerek konuşmayı takip ettiler bu arada.

İlk bitcoin bloğunun kazılması

Bitcoin OG Charlie Shrem, Casa CTO Jameson Lopp, Bitcoin geliştiricisi Luke Dashjr ve Bitcoin maden havuzu f2pool ile canlı yayın yapmıştı. Canlı yayın ana konusu da Bitcoin halvingdi.
Cahrlie Shrem maden havuzunun temsilcisine .”Halvingden sonra ilk bloğu kazıyacak mısın?” diye sordu. Temsilci kesin bir cevap vermedi.

Lopp daha sonra Morgan Creek Digital’in ortağı Anthony Pompliano ile o gün erken saatlerde konuştuklarını anlattı. Lopp, “Pompliano ile Makro koşullar hakkında konuşuyorduk, bu dönemler Bitcoin’in üretimini sertleştirmesi için mükemmel bir zamanlama.“dedi

Lopp ayrıca:

Bu halving olayı ile normal insanlar ilk kez Bitcoine dikkat etmeye başlamış olabilirler. Uzun zamandır, tuhaf teşvik uyumu sorunları, fakir ülkelerdeki insanlara daha mantıklı geliyordu, ancak birinci dünya ülkelerindeki insanlara Bitcoin satmak gerçekten daha zor. ABD ise Bitcoin satmak için en zor yer çünkü nispeten güvenli bir enflasyon politikamız var.Yani vardı, ”diye ekliyor.

Twitter’daki Bitcoinciler, halving yaklaştıkça daha da heyecanlıydılar. Binance CEO’su Changpeng Zhao, nasıl hissettiğini şöyle açıklamıştı, aynı zamanda Binance yakın zamanda daha fazla sunucu satın aldığı için memnuniyetini dile getirmişti. CZ paylaşımında Halving olayını yeni yıl gecesine benzetti ama tam olarak ne zaman başlayacağını bilmediğiniz bir olay olduğunu belirttikten sonra: “Son 10 dakika deli gibi geçecek. Umarım keşif siteleri daha fazla sunucu almıştır”

Bitcoin halving Bitcoin halving ve İşte gözden kaçanlar!

Sonunda Twitter’da o kadar gündem arasında halving de öne çıkmaya başladı.

Diğerleri heyecanlarını kontrol altına almak için uğraştılar “Omg … 9 blok … Bu oluyor çocuklar,” Bitcoin Lightning Meşalesi’ni aydınlatması ile tanınan Bitcoinci adı Hodcout olarak bilinen,aşağıdaki twiti attı:

Çok daha dikkatli olanlar vardı.

Dijital varlık yöneticisi Charles Edwards, Bitcoin halving olayının madenciliği çok pahalı hale getireceğini savundu – Bitcoin madencilerini pazardan çıkarmanın pahalıya mal olacağını iddia etti. Bunun fiyatlarda çok daha fazla düşüşe yol açabileceğini savunan Edwards.“Bu, tarihin en acımasız Bitcoin Halving olacak” diye fikrini de ortaya attı.

Çeşitli uzmanların halving gecesi ne gibi konuşmalar yaptıklarını özetledik. Bakalım hangisinin sözleri daha doğru çıkacak.

Halving-yarılanma ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kaynak

İlgili Haberler

Ethereum kesinti ücreti 30 dolara fırladı

Coin Ajans

Güncel Bitcoin ve Kripto Para Temel Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır? TAKİP ET

Dikkat! 2020 yılında ne kadar kripto para çalındı biliyor musunuz? TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası